Başa Dönün

Google’un Yeni Uygulaması: Cameos


Osman Yıldırım 04/09/2018
08/05/2019 Tarihinde Güncellendi


Google’ın yeni uygulaması ‘Cameos’ ile ünlüler artık kendileri hakkında sıkça aratılan sorulara videoyla yanıt verecek.

Her gün ünlülerle ilgili merak ettiğimiz birçok sorunun cevabını bulmak için Google’a başvururuz. Konu genelde tıkanır kalır. Hatta yanlış ve yalan bilgiden dolayı ünlüler bazen basın açıklaması yapmak zorunda kalır. Google tam da bu noktada farklı bir çözüm geliştirdi: ‘Cameos’.

Google Cameos Nedir?

Google Cameos, Google’da aratılan soruların cevaplarının videolu yanıt şeklinde arama sonuçlarında yer almasıdır. Cameos uygulaması ile ünlüler kendileri hakkında aratılan sorulara kısa bir video ile yanıt verebilecek. Eğer yanıtlar Google tarafından onaylanırsa bu videolar arama motoru sonuç sayfasında yayınlanacak. Böylece hedef kitleleri ile birebir iletişime geçecek, yalan haberlere karşı aksiyon almaları hızlanacak.

Biz de buradan ünlülere diyoruz ki: Google’ın Cameos’u otoritenin sende olması için yaratıldı! Sıkça sorulan sorular için video kaydet ve Google’a yükle. Artık insanlar seni arattığında cevabı direkt senden alsın…

Cameos geçen sene pilot proje olarak yayınlanan bir yeniliğin uzantısı. İlk başta bu özellik sadece belli başlı ünlüler içindi. Artık başvurup koşulları sağlayan herkes için uygun olacak. Google artık bireyleri popüler sorularıyla birlikte sunacak ve bu kişiler video cevaplarıyla istedikleri gibi yanıt verecek. Şimdiye kadar ünlülerin yüklediği videolara baktığımızda ön kameralarla çekilen videolar olduğunu söyleyebiliriz. Cameos uygulamasıyla kaydedilen cevaplar arama sonuçlarında çıkacak ve fan olarak nitelendirilen kişilerin ana sayfasına da düşecek.

Video cevaplar şimdilik sadece mobil cihazlarda ve Amerika’daki insanlarda görünecek şekilde ayarlandı. Son yıllarda artan asparagas haberler için savaş veren şirketlerin başında Google ve Facebook geliyor. Google’ın bu hamlesi asparagas haberlerin ve doğru bilginin geleceği için atılmış güzel bir adım diyebiliriz. Bizim ünlülerimizin bu uygulamayı nasıl kullanacağı şimdiden merak konusu.

Bu makale faydalı mıydı?
 
1172 Okunma   201 Beğeni
Author avatar

Osman Yıldırım

https://www.optimisthub.com
Sr. SEO Expert, Founder at Optimist Hub | Mentor at Visa Innovation Program & Hackquarters | Google Trusted Photographer

3 yorum

  1. Ramazan Bolat

    Google sonunda benim kızım gibi ergenleri de düşünmüş 🙂 Dediğiniz gibi bizim ünlüler nasıl kullanacak acaba? Birde Türkiye’de ünlü çok bir şekilde yine çöplüğe çeviririz bunu da.

  2. burak

    google çok eğlenceli bir hamle yapmış, merakla bekliyorum:) emeğinize sağlık

  3. Google’daki varlığınızı videolar ile kendi otantik sesiniz ile güçlendirmek mümkün; Cameos işte tam bunun için var. Geri bildirim için teşekkürler.

Görüşleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir