Instagram’ın Yeni Gizlilik Prosedürü


Optimist Hub Team 22/10/2019

Okunma   Beğeni


Instagram’ın çıkarmayı planladığı yeni özellikle birlikte, kullanıcılar artık üçüncü parti uygulamalarla paylaşılan hesap bilgilerine kısıtlama getirebilecek. Bu özelliğin kademeli olarak 6 ay içerisinde hayata geçmesi bekleniyor.

Facebook’un Mevcut Sistemine Benzeyecek

Günümüzde fotoğraf ve kullanıcı bilgilerine erişme ihtiyacı duyan uygulamaların sayısının giderek artmasıyla Instagram'ın Apps and Websites sekmesikullanıcıların bu gibi uygulamaları takip etmesi de zorlaşıyor. Instagram bu işlemi kolaylaştırmak adına erişim talebinde bulunan uygulamaların takibine ve düzenlemelerine olanak tanıyan bir liste sunacak. Bu listeye uygulamanın ana menüsündeki Güvenlik başlığı altında “Apps and Websites” (Uygulamalar ve Websiteler) adlı bir sekmeden ulaşılabilecek.

Gelecek değişikliklerle birlikte, tıpkı Facebook’da olduğu gibi Instagram’da da üçüncü parti uygulamalar herhangi bir müdahelede bulunmak istediğinde kullanıcılardan izin almak durumunda kalacak. İlk kez kullanmak istediğiniz bir uygulama, yine Facebook’daki mevcut sisteme benzer bir şekilde, yandakine benzeyeceği tahmin edilen bir ekranla ne tür bilgiler paylaşmak durumunda olduğumuzu bildirecek.

Güvenlik Sorunları Şirketin Peşini Bırakmıyor

Facebook’un üçüncü parti uygulamalara dair yaşadığı sıkıntılar gündemdeyken Instagram’dan böylesi bir güncelleme haberinin gelmesi elbette ki manidar. Dev sosyal medya şirketi, Cambridge Analytica skandalının soruşturması kapsamında, geçtiğimiz ay on binlerce üçüncü parti uygulamasıyla ilişkisini güvenlik kurallarını karşılamadığı gerekçesiyle kesmişti.

Aynı şekilde Instagram’ın da geçtiğimiz dönemlerde bu tarz uygulamalarla sorunlar yaşadığı olmuştu. Buna verilebilecek en yakın örnek, yüksek profilli birkaç hesaba ve büyük bir şirketin piyasa stratejilerini açığa çıkaran verilere erişilmesi gösterilebilir. Hacker’lar bu bilgilere, analiz hizmeti verdikleri görünümü yaratan üçüncü parti uygulamaların kılığına girerek erişti.

Ayrıca bu özelliğin 6 ay içerisinde yürürlüğe girecek olması da garip karşılanan bir durum. Instagram’ın yeni bir Story (Hikaye) özelliğini tüm kullanıcılarına sunması birkaç haftayı aşmazken, böylesi bir güvenlik hizmetini hayata geçirmesinin neden bu kadar uzun sürdüğü büyük bir merak konusu.

İleri Okuma Kaynakları:

https://www.theverge.com/2019/10/15/20916216/instagram-privacy-third-party-app-permissions-security-feature

https://mashable.com/article/instagram-security-feature/

En güncel gelişmelerden haberdar olmak için E-posta listemize katılın

  Beğeni

Optimist Hub Team

Optimist Hub Team

Optimist Hub; yazılım, tasarım ve pazarlama yetenekleri ile işletmelere büyük dijital çözümler sunan, müşteri deneyimi odaklı 360 Dijital Ajans.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilen Yazılar

Güncellemelerden ilk siz haberdar olmak ister misiniz?