Evergreen Content Nedir?


Optimist Hub Team 02/08/2019
09/09/2019 Tarihinde Güncellendi

Okunma   Beğeni


Evergreen Content Nedir?Evergreen Content, aynı zamanda Evergreen içerik olarak da bilinen bu tür nedir? Nasıl oluyor da içerik pazarlaması (Content Marketing) stratejilerini güçlendiriyor? Basitçe açıklamak gerekirse; bu tip içerikler işletmenizle alakalı, zamanının eskitemediği ve yayına aldığınız günden itibaren kullanıcılar tarafından her daim tüketilebilir içeriklerdir. Bu tip içeriklerin formatlarını, nelerin Evergreen Content olup, olmadığını inceleyeceğiz. Önce gelin işe tanımıyla başlayalım.

Nedir Bu Evergreen Content?

SEO kriterlerine uyumlu, mütemadiyen işletmenin ilgilendiği alan ile alakalı, kullanıcılar tarafından tazeliğini asla yitirmeyen içeriklerdir. İnternet ortamında yer alan hiçbir içerik, paylaşımı yapıldığı andan itibaren yok olmuyor diyebilirsiniz. Ancak, bu noktada Evergreen içerik diğerlerinden farklıdır. Diğer içeriklerin aksine sitenize trafik çekmeye ilk günden başlıyor ve yayınlanma tarihinden itibaren  istikrarını sürdürüyor. Diğer yandan evrensel şablonda yapılan Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) projesinin de bel kemiğini oluşturacaktır.

Evergreen Content Formatları

 • Liste İçerikleri: "7 adımda iyi kahve nasıl demlenir?" gibi başlıklar içeren yazılardır.
 • İpuçları İçeren Yazılar: "Verimli İçerikler Oluşturarak Sitenize Trafik Çekmenin Yolları" gibi başlıklar içeren yazılardır.
 • Nasıl Yapılır Yazıları: "Çilekli Pasta Nasıl Yapılır?" gibi başlıklar içeren yazılardır.
 • Ürün İncelemeleri: Tüketici elektroniği ürünleri bu yazı türüne iyi bir örnektir.
 • Bu Türlerin İşlendiği Videolar: Yazılardan ziyade, görsellik katarak, veriyi görselleştirerek yukarıda açıkladığımız başlıkları video çekerek kullanıcılara sunulması yöntemidir.

Evergreen Content Oluşturmanız için 5 Neden

 1. Web sitenize sürekli trafik sağlamak.
 2. Arama motoru derecenizi arttırmak ve arama sonuçlarında hep üst seviyelerde kalmak.
 3. Müşterilerinizle sürekli etkileşimde olmak.
 4. İşletmenizi yer aldığı sektörde lider konuma getirmek.
 5. Potansiyel müşterileri kendi ağınıza dahil etmek.

Aşağıda Evergreen Content ile alakalı, sektöre yönelik belirli örnekler sıraladık.

 • Yeni Başlayanlar İçin Sosyal Medya Pazarlaması Rehberi: Böyle bir başlık ile oluşturacağız içeriğinizi, bu konuya yeni başlayan, sektörünüzle ilgili kullanıcıları cezbedecek ve sitenize çekecektir.
 • Yavru Köpek Bakımı Nasıl Yapılır?: Bir veterinerlik kliniğiniz varsa ve internet sitenizde bu tip bir başlıkla blog yazısı oluşturduysanız, yeni doğmuş köpek sahiplerinin adresi bu yazıyı incelemek olacaktır. Böylelikle hem sitenize organik trafik sağlayacak hem de alanınızla alakalı kullanıcıların işletmenizin varlığından haberdar olmasını sağlayacaksınız.
 • Mutfağınızı Daha Pratik Hale Getirmenin 10 Yolu: Ev eşyaları satışı yapan işletmenizin internet sitesine bu başlıkla bir yazı yazarsanız, bu konuyla alakalı kullanıcıları sitenize çekmiş olursunuz. Vereceğiniz öneriler ve ipuçları ile internet kullanıcılarının tercih ettiği bir işletme olabilir, içeriğinizde yer verdiğiniz ürünlerinizin satışlarına da katkıda bulunabilirsiniz.

Evergreen Content Olmayan İçerik Formatları

Buraya kadar, ne tür içeriklerin örnek olabileceği kısmını inceledik. Gelin şimdi de bu tür içerik formatlarına dahil olmayanlara bakalım.

 • Haber Yazıları: Her zaman güncel konular çerçevesinde anlık tüketilen yazılar olduğundan, dahil edilmezler.
 • İstatistiksel Rakamlar İçeren Raporlar: İçeriğin oluşturulduğu zamana kadar olan veriler ile oluşturulduktan sonra ki gelecekte, tercih edilebilir olma oranı son derece düşüktür.
 • Güncel Moda ve Giyim Trendlerini Anlatan Yazılar: Hızlı tüketim sektörünün başlıklarında olan moda ve giyim sektörü tüketilirliğini çabuk yitiren içeriklerdir. Yeni çıkan bir moda akımı bugünün trendinin önüne geçer.

Özetle; güncelliğini koruyan içerikler oluşturmanız, işletmenizin marka bilinirliğine, internet sitenizin organik ziyaretçi trafiğine olumlu yönde katkı sağlayacaktır. İçerik Pazarlaması stratejinizi oluştururken mutlaka bu tip içerikleri de planlarınıza eklemelisiniz. Unutmayın, bu tür içerikleri oluştururken jargondan ve teknik ağızdan kaçının. Kullanıcıların rahatlıkla anlayabileceği, sade bir dil ile içeriklerinizi oluşturun. Sürdürülebilirlik açısından, bu tür içerikler uzun vadede size büyük fayda sağlayacaktır.

İleri Okuma Kaynağı:

https://digitalmarketinginstitute.com/en-eu/blog/2017-10-04-the-beginners-guide-to-evergreen-content

En güncel gelişmelerden haberdar olmak için E-posta listemize katılın

  Beğeni

Optimist Hub Team

Optimist Hub Team

Optimist Hub; yazılım, tasarım ve pazarlama yetenekleri ile işletmelere büyük dijital çözümler sunan, müşteri deneyimi odaklı 360 Dijital Ajans.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilen Yazılar

Güncellemelerden ilk siz haberdar olmak ister misiniz?