Twitter’ın Karanlık Modu


Optimist Hub Team 07/05/2019
06/03/2020 Tarihinde Güncellendi

Okunma   Beğeni


Twitter'ın Yeni Karanlık Modu; Siyah ve Muhteşem

Geçen yılın en iyi tasarım trendlerinden biri, popüler uygulamalar için karanlık temaların ortaya çıkmasıydı. Eğer ekranlara bakarak çok zaman harcıyorsanız, gözleriniz ve cihazlarınızın pil ömrü için karanlık mod tercih etmelisiniz.

Twitter karanlık modunu bir adım öteye taşıyor. Lacivertin tersine tamamen siyah bir tema seçen Twitter, karanlık modun otomatik olarak etkinleştirmesini de sağlıyor.

Twitter, yaptığı değişikliklerle (şu an sadece iOS'ta kullanımda) tema seçeneklerine"Lights Out" adında siyah mod varyasyonu ekliyor. Twitter’a göre, uygulamanın önceki koyu renkli temalarından farklı olarak Lights Out gerçekten siyah, onların deyişiyle "pikseller kapatıldığında ışık yayan saf siyah renk".

Karanlık mod hayranı olmayanlar için, karanlık modlarda yer alan tema tonlarının bu kadar varvasyonu olması anlamsız görünebilir, ama bu karanlık mod temalarının hepsinin bir anlamı ve işlevi var. Hepimiz telefonlarımıza bakarak çok fazla zaman harcıyoruz. Koyu temalar, göz sağlığımız için çok önemli bir özellik. Gündüz açık mod, geceleri koyu modda kullanarak gözünüzü ekranlardan gelen ışıklardan korumuş olursunuz. Apple's Night Shift özelliği ile bu ayarlamayı kolaylıkla yapabilirsiniz.

Peki sağlığımız için bu kadar önemli olan koyu mod özelliğini başka hangi uygulamalar kullanıyor bir göz atalım.

Youtube'un Karanlık Modu

 

 

Youtube

Dünyanın en popüler video paylaşım uygulaması iOS kullanıcılarına 2018 yılının başlarında karanlık tema özelliğini sundu ve Temmuz 2018'de aynı özelliğin Android sürümü de piyasaya sunuldu. YouTube video izlemekle ilgili olduğundan, karanlık modun bu uygulamada olması mükemmel bir özellik. Bu sayede uzun saatler video izlediğinizde gözleriniz ve beyniniz yorulmuyor. İOS'ta etkinleştirmek için Ayarlar - Koyu Tema'ya gidin. Android'de seçenek Ayarlar - Genel - Karanlık Tema altında bulunabilir.

 

Google Maps Karanlık Modu

 

Google Maps

Haritalar, hem iOS hem de Android'de günün saatine bağlı olarak renk düzeninizi günden geceye otomatik olarak değiştirir. Her zaman gece modunda haritaları kullanmak isteyenlere güzel bir haberimiz var. Google Haritalar ile günün her saatinde karanlık modu kullanabilirsiniz. Bunu yapmak için izleyeceğiniz birkaç küçük adım var; İOS'ta uygulamayı açın, sol üstteki hamburger menüsüne dokunun, sağ üstteki Ayarlar simgesine dokunun, Gezinme öğesine dokunun ve Renk düzenini Otomatik'ten Gece'ye alın (bunu kalıcı olarak Gündüz olarak da ayarlayabilirsiniz) Android'de  de süreç bir farkla aynı; Hamburger menüsüne dokunduktan sonra ayarlar tamamen aşağıya yerleştirilir.

 

Chrome'un Karanlık Modu

Chrome

Chrome için karanlık mod henüz mevcut değil, şu anda testlerden geçiyor. Ancak Chrome, burada bahsetmemiz gereken çok önemli bir uygulama. Bu uygulama size bazı belirli siteleri de karanlık modda görmenize izin verecek bir çeşit özellikler sunuyor. Bu uygulama maalesef sadece Android cihazlarda geçerli olacak. Bu modu ayarlamak çok basit. İlk önce basitleştirilmiş modu etkinleştirmeniz gerekir. Uygulamanın sağ üst köşesindeki üç noktaya dokunun, Ayarlar - Erişilebilirlik öğesine dokunun ve web sayfaları için basitleştirilmiş görünümü açın.

Şimdi, basitleştirilmiş görünüm sunan bir siteye göz attığınızda, onu açmanız istenir (karanlık modu çok tercih etmeseniz bile, uzun makaleleri okurken bu modu etkinleştirmenizi öneririz). Ardından, sağ üst köşedeki üç noktaya dokunup sitenin görünümünü Açık, Koyu veya Sepya olarak değiştirebilirsiniz.

Bu uygulama adımları ile birçok uygulaması karanlık modda kullanarak hem pil ömrünüzden tasarruf edebilir hem de göz sağlığınızı koruyabilirsiniz. Ayrıca alışılmışın dışında bir tema kullandığınız için arkadaşlarınız sizden bahsedecektir.

En güncel gelişmelerden haberdar olmak için E-posta listemize katılın

  Beğeni

Optimist Hub Team

Optimist Hub Team

Optimist Hub; yazılım, tasarım ve pazarlama yetenekleri ile işletmelere büyük dijital çözümler sunan, müşteri deneyimi odaklı 360 Dijital Ajans.

4 yorum

  1. başak

    karanlık modu ilk tanıtıldığından beri aktif olarak kullanıyorum, gözlük kullanan biri olarak belki plesabo belki de gerçekten gözlerimi daha az rahatsız ettiğini düşünüyorum.

  2. Haklısınız Başak Hanım, sizin gibi gözlük kullanan bir çok kişi için yararlı bir durum oldu karanlık modları. İlerleyen dönemlerde bütün uygulamalar dark mod’a geçecek gibi görünüyor.

  3. Ali Karaca

    Karanlık Mod’u severek kullanıyorum ve bu uygulamaların hepsinde de özellikle tercih ediyorum. Bunları bir araya getirerek özet bir Blog yazısı olmuş.

  4. İlginiz için teşekkür ederiz Ali Bey.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilen Yazılar

Güncellemelerden ilk siz haberdar olmak ister misiniz?