Ortaklık Sayfalarına Değer Katmak


Optimist Hub Team 22/05/2019
06/03/2020 Tarihinde Güncellendi

Okunma   Beğeni


Ortaklık Geliri

Ortaklık programları, web sayfanıza yerleştirilecek reklamlar, bağlantılar, içerik, fotoğraflar vb. sağlar. Birisi reklamı tıklar ve sonra reklamverenin web sitesinden bir şeyler satın alırsa, satışın bir kısmını veya yüzdesini alırsınız.

Birçok şirket, bu tür reklamları satışın dışında hiçbir şey ödemedikleri için oldukça sevmektedir.  Onlar reklam veren web siteleri "bağlı web siteleri" olarak bilinir.

Değer Nedir?

Değer, webmaster'ın reklamvereninin sağladığı şeyin dışında sitenize kullanıcılarınız için yararlı içerik eklemesi demektir.

Bir ortaklık sitesi değersiz olursa nelere yol açar birlikte bakalım.

 

Ortaklık Siteleri Değersiz Olursa

 

Sayfa eksiksiz görünmektedir ve harika bir ürün fotoğrafı, harika bir açıklaması ve diğer benzer ürünlerle de mükemmel bağlantıları bulunmaktadır. Sorun ise, tüm bu bilgilerin (içerik) reklamveren tarafından sağlanmış olmasıdır.

Bilgi sadece bu web sitesine değil, on binlerce diğer siteye de sağlanmıştır. Yani, başka bir web sitesine gidip ürün sayfasına bakarsanız, tam olarak aynı fotoğrafı ve aynı açıklamayı göreceksiniz demektir.

 

Ortaklık Siteleri Kopya İçeriğe Sahipse

 

Google ise aynı içeriğe sahip tüm sayfalara bakmalı ve hangisinin değerli olduğuna karar vermelidir. Bunu yapmanın yollarından biri olarak ilk 10.000 web sayfasının içeriğinin aynı olduğunu kabul eder ve aynı içeriği kaldırıp geriye ne kaldığına bakar.

Bu şekilde sitenin hiçbir içeriği kalmamıştır! Reklamveren tarafından sağlanan bilgileri kaldırdıktan sonra kalan tek şey logodur. Üzerinde biraz bilgi bulunan bir şey var, buna bir göz atalım ...

 

Değerli Ortaklık Siteleri

 

Bu web sitesinin sahibi, sattıkları ürünü tanıtmak için zaman harcadı, fotoğraf çekti ve özgün bir açıklama yazdı. Bu durumda  diğer tüm siteler aynı bilgiye sahip olduğu için bu sayfa diğerlerinden daha kullanışlı oldu. Bu site, özgün bilgi ve ürün fotoğrafları veya video gibi içerik sağlayarak ürünün ne olduğu konusunda kullanıcılara daha iyi bir fikir vererek müşterilerin satın alma işlemleriyle ilgili daha bilinçli bir karar vermeleri sağlamaktadır. Kısacası değer kattı.

Google, Bağlı Sitelerden Nefret Mi Ediyor?

Hayır. Google, bağlı sitelerden nefret etmez. Google, yararlı web sayfalarını sever.

Birçok bağlı web sitesi yararlı değildir ve Google, yararlı olmayan web sayfalarını sıralamamaktadır. Google, bir web sitesini, tanıtılan reklam türüne değil, bir araştırmacıya vereceği değere göre derecelendirir.

İyi derecelendirilmeyen bir web siteniz varsa, bunun nedeni web sitenize yararlı olmayan veya alakalı olmayan bir kuruluşa bağlı olmanız değildir. Bunun en yaygın nedeni, bağlı web sitelerinin çoğu zaman fazla bir değer katmamasıdır. Katma değeri yaratan bağlı web siteleri aslında oldukça iyi sıralamaya sahiptir. Google web yöneticisi kılavuzu "Ortaklık programlarını kullanmayın" dememektedir, "eğer kullanıyorsanız, değer katın" demektedir.

 

Kaynak: Varvy.com

En güncel gelişmelerden haberdar olmak için E-posta listemize katılın

  Beğeni

Optimist Hub Team

Optimist Hub Team

Optimist Hub; yazılım, tasarım ve pazarlama yetenekleri ile işletmelere büyük dijital çözümler sunan, müşteri deneyimi odaklı 360 Dijital Ajans.

2 yorum

  1. Öykü Şahin

    Google’ın çalışma prensibi ile ilgili özet bir yazı olmuş. Teşekkürler.

  2. Yorumlarınız için teşekkür ederiz Öykü Hanım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilen Yazılar

Güncellemelerden ilk siz haberdar olmak ister misiniz?