Geri Bildirim Almanın Yolları


Optimist Hub Team 25/01/2018
23/09/2020 Tarihinde Güncellendi

Okunma   Beğeni


Herhangi bir işletme için geri bildirim almak, müşterilerinin ihtiyaçlarını ve beklentilerini bilmek açısından çok önemlidir. İşletmenizde başarılı olabilmek için müşterilerinizi dinlemelisiniz. Müşterilerinizden gelen geri dönüşler; ürününüzü ve hizmetlerinizi geliştirmenize yardımcı olabilecek çok değerli bilgilerdir. Güçlü ilişkiler kurmanıza ve müşteri memnuniyetini arttırmanıza yardımcı olur.

 

"En mutsuz müşterileriniz sizin en büyük öğrenme kaynağınızdır."

Bill Gates

Günün sonunda, işletmenizin piyasada hayatta kalmasını sağlayan tek şey müşterilerinizdir. Bu nedenle ürününüzü ve hizmetlerinizi kullanan müşterilerinizi dinleseniz iyi olur.

 

Müşterilerinizden Geri Bildirim Toplayabilmenin Kolay Yolları

Bize Ulaşın Formu

Web sitenizde kolayca erişilebilen (veya görünen) ve işleyen bir "Bize Ulaşın" formunuz olduğundan emin olun. Bu basit form, ürünleriniz  veya hizmetleriniz hakkında daha fazla bilgi edinmek ve geri bildirimde bulunmak isteyen müşterilerinizin size ulaşmasını sağlar. Web sitenize bir "Bize Ulaşın" sayfası ekleyerek, potansiyel müşterilerinize gerçek olduğunuzu ve güvenilir bir iş yürüttüğünü ispatlayabilirsiniz.

Anket Yapmak

Müşterilerinizden geri bildirim almanın en etkili yollarından biri anket yapmaktır. Onlardan web sitenizdeki anketi doldurmalarını isteyebilir (bu işlevi kullanıyorsanız) veya 3. parti araçları kullanabilirsiniz. Anket; bir işletme olarak performansınızı izlemek ve iyileştirmek için harika bir yoldur.

Anketlerinize kolayca yanıt alabilmek için;

  • Sorularınızın sayısını sınırlı tutun, çünkü çok fazla soru müşterilerinizi sıkabilir.
  • Satıştan hemen sonra bir anket göndermek; müşterilerinize geri bildirimlerinin değerli olduğunu göstermek için harika bir yoldur ve ürün veya hizmetlerinizi geliştirmeye istekli olduğunuzu gösterir.
  • İndirim kuponu gibi promosyonlarla anket katılımı için teşvik sağlayabilirsiniz.

 

Ürün İncelemeleri

Ürün incelemeleri, müşterileriniz için çevrimiçi mağazalardan ürün satın almaya karar vermede çok önemli bir faktör olabilir. Kullanıcıların incelemelerine ürün sayfasında yer vermek önemlidir. Böylece insanlar onları kolayca görebilirler. Dimensional Research tarafından yapılan bir ankete göre; alışveriş yapanların % 90’ı olumlu çevrimiçi değerlendirmelerin satın alma kararlarını etkilediğini iddia ederken,% 86’sı satın alma kararlarının olumsuz çevrimiçi değerlendirmelerden etkilendiğini iddia etmektedir.

 

Web Sitesi Etkinliğini İzleme

Birçok kişi bu seçeneği gözden kaçırıyor ancak müşterilerinizin web sitenizdeki davranışlarını izlemek de bir geri bildirim şeklidir. Google Analytics , web sitesi etkinliğini izlemenizi sağlayan ücretsiz bir araçtır. Müşterinizin etkinliğini izleyerek;  sitenizin ne kadar trafik kazandığını, ziyaretçilerinizin sitenizde ne kadar zaman geçirdiğini, kaç kullanıcının gerçekten alışveriş sepetine ürün eklediğini ve mağazanızın ne kadar gelir ürettiğini görebilirsiniz. Yapılan yorumlara dayalı olarak sitenizi iyileştirmek için farklı alanlara odaklanabilirsiniz.

 

Tartışma Panosu / Forumlar

Tartışma komitesi veya forumlar, müşterilerinize sizinle iletişime geçmenin ve geri bildirim sağlamanın kolay bir yolunu sağlamak için kullanılabilir. Yeni ürünler için duyuru yapmak ve ürün veya hizmetlerinizle ilgili sorularınızı cevaplamak için tartışma panosu kullanabilirsiniz. Tartışma panosu müşterilerinizle iyi bir ilişki kurmanıza yardımcı olur; çünkü onlara bilgi, tavsiye veya ürününüz hakkında şikayet ederken web sitenize tekrar gelmek için bir neden verir. Tartışma panosunda gerçekleşen bu konuşmaların hepsinden sonra sizden alışveriş yapmak isteyen potansiyel müşteriler; müşterilerinizle nasıl etkileşim kurduğunuzu ve kendinizi onlarla iş yapmaya adamış olduğunuzu görür.

 

Sonuç

Müşteri memnuniyeti başarılı bir işin anahtarıdır. Müşterilerinizin ne istediğini bildiğinizi asla düşünmeyin. Başarılı olabilmek için, müşterinizin geri bildirimde bulunup ardından üzerinde hareket ettiğiniz müşteri odaklı bir felsefeyi takip etmeyi deneyin.

Kaynak:

Nopcommerce Blog (https://www.nopcommerce.com/blog.aspx)

En güncel gelişmelerden haberdar olmak için E-posta listemize katılın

  Beğeni

Optimist Hub Team

Optimist Hub Team

Optimist Hub; yazılım, tasarım ve pazarlama yetenekleri ile işletmelere büyük dijital çözümler sunan, müşteri deneyimi odaklı 360 Dijital Ajans.

3 yorum

  1. Halil Kamal

    Uzun bir süredir e-ticaret işiyle uğraşıyorum. Bu sürede şunu öğredim; İyisiyle kötüsüyle eleştiriye açık olan işletme her zaman kazanır. Doğru tespit ve önerilerle dolu bir yazı olmuş. Yazanın emeğine sağlık.

  2. burak

    yazıyı başlıklara bölmek konuyu en basit şekilde anlamamı sağladı. emeğinize sağlık.

  3. Evet, yazıda anlamsal bütünlük ve hiyerarşi, okuyucu için sunulan içeriği anlamlı ve okunabilir kılar daima. Geri bildirim için teşekkürler @burak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilen Yazılar

Güncellemelerden ilk siz haberdar olmak ister misiniz?