Blog İçeriklerinizi Okutmanın Yolları


Optimist Hub Team 02/06/2019
06/03/2020 Tarihinde Güncellendi

Okunma   Beğeni


7 Adımda Şah-Mat!

Derinlemesine bir blog yazısı yazıp, yayınla düğmesine bastığınızda bir başarı hissi gelir değil mi? Yazdığınız o çok değerli bilgileri herkes gelip okumak için can atıyor gibi düşünürsünüz. Üzgünüz, maalesef henüz içerik pazarlaması işiniz bitmiş sayılmaz. Amacımız hevesinizi kursağınızda bırakmak değil ama işin sadece yarısında olduğunuzu belirtmek istedik.

Yüzeysel olarak durumu ele alırsak, blog meselesi yazı yazmak ve bunları yayınlamak olarak görülmektedir. Bloğunuz için nitelikli ve yüksek kaliteli bir içerik oluşturursunuz ve okuyucuların içeriğinizi tüketmenin bir yolunu bulacağını varsayarsınız.  Fakat yazılarınızın tanıtımını yapmak onları yazıp yayınlamak kadar önemlidir.

Yazdıklarınızı okutmak istiyorsanız, şimdi bloğunuzun tanıtımına başlama zamanı geldi demektir! Güçlü bir blog tanıtım stratejisi birden fazla taktik içermelidir. İşte başlıyoruz:

 

Blog Trafiğinizi Artıracak Altın Değerindeki 7 Taktik

1- Yazınızda Popüler Arama Terimlerini ve Cümlelerini Kullanın

Okuyucular, bir konuyu veya bir soruyu arama motorlarına (ya da forumlarına) yazarlar ve ilgilendikleri içeriklere ulaşırlar. Okuyucularınızın ilgisini çekmek için blog yazılarınızda ilgili cümleleri kullanın. İnsanların en çok aradıkları anahtar kelimeleri belirlemek için geniş kapsamlı anahtar kelime taraması yapın.

Blog tanıtım stratejiniz kapsamı dahilinde hedeflenecek anahtar kelimeleri bulmak için ücretsiz bir araç seçerek anahtar kelime bulutu yapabilirsiniz. Markanız veya sektörünüzle ilgili bir terim veya cümle girin. Ardından, popülerliği yüksek olan (kullanıcıların terimi aradığını gösterir) veya yüksek puan aralığınızdaki (web sitenizin bu terimi sıralayabileceğini gösteren) rekabet skoruna sahip olan anahtar kelimeleri seçin.

2- Panelinizde SEO Uygulamaları Kullanın

Okuyucuların arama yoluyla içeriğinizi bulmalarını sağlamanın bir başka yolu da web sitenizi optimize etmektir. Web sitenizdeki her sayfa için birincil anahtar kelime hedeflenmelidir. Bunun da en iyi yolu sayfaları optimize etmekten geçer. Panelinize kuracağınız bir SEO eklentisi sayesinde optimizasyonu kolayca sağlayabilirsiniz.

 

3- Arama Motoru Pazarlamasından (SEM) Yararlanın

Organik SEO’yu geliştirmeye odaklanmak, blog tanıtımınıza yardımcı olacak ve sonunda web sitenize daha fazla okuyucu yönlendirecektir. Ancak, SEO'ya yeni başladığınızda, SERP'lerdeki sıralamanızı organik olarak geliştirmek zaman alabilir. Bir yandan SEO işlemleri yaparken bir yandan da içeriğinizi arama sayfalarının en üstüne yerleştirmek için ödeme yapabilirsiniz. Arama motoru pazarlamasını (SEM) ve tıklama başına ödeme (PPC) seçeneklerini kullanarak, hedef kitlenize üst sıralarda görünmek ve okuyucuları bloğunuza çekmek için Google’ın SEM veya PPC sistemlerini kullanmanızı öneriyoruz.

 

4- Güçlü bir Sosyal Medya Tanıtım Planı

Aramanın yanı sıra; sosyal medya, hedef kitlenin çevrimiçi içerik bulması için başka bir yoldur. Sosyal medya kullanıcıları haber bültenlerine göz atar ve ilgilerini çeken blog gönderilerini keşfetmek için hasht

ag kullanırlar. Bu yüzden sosyal medya postlarınızı sitenize bağlayın ve sosyal medyanızda da sağlam bir strateji uygulamayı sakın unutmayın.

Blog Trafiğinizi Arttırmak İçin Neler Yapabilirsiniz

Neler yapabilirsiniz?

  • Her blog yayını için çeşitli platformlarda birden fazla sosyal medya yayını oluşturun (ideal kitlenizin en çok kullandığı platformlara odaklanın).
  • Sosyal mecranın görsel özelliklerine uyan her gönderi için özel medya grafikleri oluşturun.
  • İçeriğinizde belirtilen herhangi bir markayı veya kişiyi etiketleyin (Özel olduklarını hissettirerek gönderilerinizi paylaşmalarını teşvik etmek için).
  • Her içeriğinizde “sosyal medyada paylaş” butonu oluşturun ve butonların üstüne güçlü harekete geçirecek ifadeler kullanın. Böylece yayınlarınızı okuyucuların kendi sosyal medyasında paylaşmaya itmiş olacaksınız.

 

5- Ücretli Sosyal Medya Reklamlarıyla İçeriğinizi Tanıtın

Bu yazının başlarında, hem organik hem de ücretli promosyonları kullanmanın içeriğiniz için arama yoluyla nasıl daha fazla görünürlük kazanabileceğini inceledik. Aynısı sosyal medya için de geçerli bir yoldur. Blog içeriklerinize dikkat çekmek için hem organik hem de ücretli sosyal medya promosyonlarını kullanabilirsiniz. Bu tür blog reklamlarında, içeriğinizi bir hedef kitleye sunarken ayrıntılı hiper hedefleme filtreleri kullanabilirsiniz.

 

6- Influencer’ların Gücünü Kullanın

Influencer’ların Gücünü KullanınTrafiği büyük ölçüde artırmanın başka bir yolu da, güçlü bir influencer’ın blog tanıtımınızı yapmasıdır. İnfluencer’lar; sadık takipçileri olan yazarlar, sosyal medya kişilikleri ve bloggerlardır. Bu kişilerin içerik yayınlamasını ve paylaşmasını bekleyen okuyucuları olduğundan, içeriğinizin daha fazla gösterilmesini sağlamak için etkileyici bir pazarlama stratejisi geliştirin.

Sosyal medya influencer’larından içeriğinizi sosyal ağları üzerinden paylaşmalarını isteyin. Eğer güçlü bir sosyal medya kitlesi varsa, içeriğinizi paylaşmaları sitenize önemli miktarda trafik çekebilir. Ricacı olun ve samimi davranın. İçeriğinizi paylaşma konusunda yardım almak için influencer’larla iletişim kurduğunuzda, artık içeriğin tamamen size ait olmadığını unutmayın. İlişkiler karşılıklı olarak faydalı olmalıdır. İçeriğinizi tanıtmaları için onların da işine gelecek bir sebep verin. (İster maddi ister stratejik burası size kalmış.)

Eğer stratejik bir sebebiniz var ise ortaklık kurmaya çalışın, onları sadece takipçileri için kullanmaya çalışmayın. Özel hissettirin ve samimi olun.

 

7- E-posta Pazarlama Planı Oluşturun

Gelelim blog tanıtım tüyoları listesindeki son öğeye: e-mail pazarlama.

Yeni bir blog yayınladığınızda, okuyucuların web sitenize gelmelerini sağlamak için onlara yol göstermelisiniz. Bunu en iyi yolu da e-mail pazarlamasından geçer. Bu süreçte ilk adım bir e-posta listesi oluşturmaktır. Her zaman kitlenizi markanızdan güncellemeler almak için iletişim bilgilerini vermeye (üye formları doldurmaya) teşvik etmelisiniz. Daha sonra bir e-posta listeniz olduğunda, onlara düzenli e-posta gönderin ve her yeni yayın gönderdiğinizde takipçilerinize sosyal medya aracılığıyla haber verin. Bu maillerin içeriklerinde yaratıcı olun, çok sıkmadan hap bilgiler vermeye çalışın.

 

Kaynak: https://blog.alexa.com/blog-promotion/

En güncel gelişmelerden haberdar olmak için E-posta listemize katılın

  Beğeni

Optimist Hub Team

Optimist Hub Team

Optimist Hub; yazılım, tasarım ve pazarlama yetenekleri ile işletmelere büyük dijital çözümler sunan, müşteri deneyimi odaklı 360 Dijital Ajans.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilen Yazılar

Güncellemelerden ilk siz haberdar olmak ister misiniz?