Büyük İnfluencer’lar


Optimist Hub Team 08/05/2019
06/03/2020 Tarihinde Güncellendi

Okunma   Beğeni


Büyük İnfluencer’lar Markanıza Gerçekten Faydalı Mı?

Etkileyici pazarlama örneklerini düşündüğünüzde, muhtemelen Kardashian kardeşler gibi mega ünlülerin veya Logan Paul gibi ünlü sosyal medya yıldızlarının kitlesinden yararlanan kampanyaları düşünebilirsiniz. Ancak, influencer pazarlama için bir ünlüye ihtiyacınız yok. Bu pazarlama yönteminin tüm avantajlarını ünlü bir isim olmadan da elde edebilirsiniz. En büyük kitleye değil, doğru kitleyi hedeflemeye odaklanan yaratıcı influencer kampanyaları nasıl geliştireceğinizi bilmeniz yeterlidir.

İşte size büyük çaplı ünlüler kullanmadan hedef kitlenizin ilgisini çekebileceğiniz 3 harika influencer pazarlama örneği:

Ünlüler çok geniş etkileyiciler olup çok büyük bir hayran kitlesine sahipler ancak bu hayranlar demografik ve psikografik olarak çeşitlilik gösterir. Bu nedenle, erişimlerini arttırmak için sizin hedef kitlenizle bağlantı kurmanıza her zaman olanak sağlamayabilir.

Büyük influencer’larla ortaklıklar kurmaya çalışmak yerine, hedef kitlenizin bildiği ya da takip ettiği pazardaki influencer’ları araştırın. Bu, büyük fakat işinize yaramayacak bir hedef kitle yerine doğru hedef kitleye ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

Haydi birlikte ne demek istediğimizi biraz açalım ve örneklerle ilerleyelim. Bahsettiğimiz influencer pazarlama tarzına en güzel örneklerden biri; Anytime Fitness’ın, Instagramda 692.000 takipçisi bulunan Eddie Hall ile olan ortaklığıdır. Hedef kitlelerinin halter ve spor yapmakla ilgilendiğini bilen Anytime Fitness, markasını ideal müşterilerine tanıtmak için üst düzey bir Instagrammer'ı hedef aldı.

 

Influencer Eddie Hall

 

 

Kendi hedef kitlenizin bulunduğu pazardaki influencer’ları bulun: Bu influencer’lara erişmek için, işinizle ilgili hashtag'leri arayın.

 

Hizmet ettiğiniz sektörde uzmanlaşmış influencer’ları bulun ve onlarla çalışın.

İnfluencer pazarlama stratejilerinde başarılı olmak için dünya çapında ünlülere ihtiyacınız yok. Sadece sizin alanınızda uzmanlaşmış “ünlülere” ihtiyacınız var. Pek çok sektör, influencer’ları kendi endüstrileri hakkında fikir edinmek için takip ettiği liderleri, markaları için kullanmak ister çünkü doğru hedef kitleye ulaşmanıza yardımcı olacağı için bağlantı kurmak sizin markanıza en büyük faydayı sağlayacaktır.

İnfluencer pazarlama stratejisini kullanmak için de çeşitli stratejiler vardır. Onlardan her zaman içeriğinizi paylaşmalarını, tanıtmalarını veya markanızdan bahsetmelerini istemeniz gerekmez. İstemek yerine, belirlediğiniz influencer’ları teşvik ederek de iletişime geçebilir ve etkileşime girebilirsiniz. Hedef kitlenize seslenebilmeniz için Ceralytics bir dizi içerik pazarlama bülteni oluşturun. Bunun içinde tanınmış bir pazarlama uzmanı olan Ann Handley’e de bahsetti ve o da 433.000 Twitter takipçisiyle organik olarak paylaşarak içeriğin tanıtımını yapmış oldu.

 

 

Endüstrinizdeki uzmanları bulmak için Alexa’nın “share of voice” aracını kullanabilirsiniz. Bir listeleme (monitoring) aracı olan bu ürünü bulmak istediğiniz endüstri uzmanıyla ilgili bir anahtar kelime yazın. Böylece, kullanacağınız terim için yüksek oranda “konuşulan” (ses payına sahip) web sitelerini bulmak ve bu alanda etkili olan influencerları tespit ederek markanız için bir liste oluşturabilirsiniz.

 

Rekabet Etmeyen Marka Etkileyicileri Bulun

Etkileyici pazarlama örneklerini düşündüğünüzde, markanızın tanıtımını yapmak için bir bireyin popülerliğini kullanmayı düşünebilirsiniz. Ama bunu başarmanıza yardım edebilecek sadece (hesaplar) kişiler değildir. Büyük takipçisi olan markalar, hedef pazarınıza ulaşmanıza yardımcı olabilir. Ortak pazarlama taktiklerini kullanarak ve sizinle benzer bir kitleyi paylaşan (ancak rakip olmayan ürünler ve hizmetler sunan) bir marka ile ortaklık kurarak, etkilerini ideal müşterilerle bağlantı kurmak için kullanabilirsiniz.

Bu tür bir ortaklığa en güzel örneklerden biri; “La Croix’in Tortuga Müzik Festivali’nin Facebook sayfasındaki tanıtımıdır” diyebiliriz. (Bu müzik festivali binlerce açık hava seven “beachgoer” gencin katıldığı büyük bir etkinliktir.) La Croix bunu, ürünleri ile ilgilenebilecek bir kitleyle bağlantı kurma fırsatı olarak gördü. Birbirleriyle rekabet etmedikleri için, markalar Tortuga’nın 100.000’in üzerindeki Facebook takipçisine ortak oldu ve ürünlerinin tanıtımını yaptı.

 

 

Markanızın kitlesinin uyuştuğu başka markalar bulmanın da kolay bir yolu var. Alexa’nın Kitle Örtüşme Aracı (Audience Overlap Tool) sizin için muazzam tüyolar verebilir. Bu araç size potansiyel “ortaklıklar listesi” hazırlayarak benzer hedef kitleye sahip fakat sektörünüzle benzeşmeyen markalarla ortaklık kurmayı isteyebileceğiniz bir rapor verecektir.

 

Kendi Hedefli Etkileyici Pazarlama Örneklerinizi Yaratın

Bu etkileyici pazarlama örneklerinin gösterdiği gibi, içeriğinize ve markanıza rağbet gösterilmesi için her zaman bir mega-ünlüye ihtiyacınız yoktur. Daha geniş bir genel kitle yerine küçük hedef kitlesi olan influencer’ları seçerek, influencer pazarlamanın avantajlarından yararlanabilirsiniz.

En iyi influencer pazarlama stratejilerini oluşturmak için bu gönderideki ipuçlarından yararlanabilirsiniz. Tabii kampanyalarınız için en iyi influencer’ları bulmak için Alexa araçlarını da kullanmanızı tavsiye ederiz. Alanınızda ve sektörünüzde en iyi “sesleri” ve markaları bulmanıza yardımcı olacak izleyici ve sektörel araştırma araçlarını edinmek için Alexa’nın Gelişmiş Planı’nın ücretsiz deneme sürümünü edinebilirsiniz.

 

Başarılar dileriz...

Kaynak: https://blog.alexa.com/influencer-marketing-examples/

En güncel gelişmelerden haberdar olmak için E-posta listemize katılın

  Beğeni

Optimist Hub Team

Optimist Hub Team

Optimist Hub; yazılım, tasarım ve pazarlama yetenekleri ile işletmelere büyük dijital çözümler sunan, müşteri deneyimi odaklı 360 Dijital Ajans.

4 yorum

  1. okan yakar

    günlerdir çalışma arkadaşlarımla ortak paydada buluşamadığım bir konu hakkında yazmışsınız. Kesinlikle her kesimden takipçisi olan milyon takipçili influencerlara kelalaka reklam vermek dediğiniz gibi markamıza pek bir yarar sağlamaz, niş bir kitleye hitap etmediğimiz sürece onlarca story arasında tonla para ödeyerek verdiğimiz reklamlamımız arada kaynar gider ve maddi & manevi zarara uğrarız. Teşekkür ederim böyle bir konuya değindiğiniz için. Emeğinize sağlık.

  2. İlginiz ve değerli yorumlarınız için bizler teşekkür ederiz Okan Bey.

  3. Şeyda Ural

    Ürün tanıtım ve pazarlama için yararlı bilgiler içeriyor. Markanızı tanıtmakta Influcer’lara ihtiyacınız varsa bu yazı sayesinde kendinize uygun Influcer’a ulaşmanın en kolay yolunu bulacaksınız. Keyifli bir yazı olmuş.

  4. Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz Şeyda Hanım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilen Yazılar

Güncellemelerden ilk siz haberdar olmak ister misiniz?