Apple’ı Hackleyene Büyük Ödül


Optimist Hub Team 15/08/2019
19/08/2019 Tarihinde Güncellendi

Okunma   Beğeni


Günümüz dünyasında, gizlilik ve güvenlik dijital ortamda son derece suistimal edilen bir konu. Kişisel verilerin korunması, çalınması bu dönemlerde çokça duyduğumuz meselelerden. Durum öyle bir hal aldı ki en büyük skandallar, bu meselelerden dolayı ortaya çıkmaya başladı. Şirketler, elindeki verilerin korunması, hizmetlerinin daha güvenli olması adına yüksek miktarda rakamlar ödeyerek siber güvenlik altyapılarına yatırım yapmakta.

Teknoloji devi Apple da cihaz ve hizmet güvenliği adına iPhone modelini hackleyen kişilere / hackerlara büyük ödül vereceğini açıkladı. Siz de eğer iPhone modelini hacklerim diyorsanız, Apple size tam bir milyon dolar ödül verecek. Apple 2016 yılında, ürünlerinde açık bulan kişilere ödüller vereceğine dair bir program başlatmıştı. Ancak bu tarihe kadar açık yakalandığında hiç bu kadar büyük bir ödül belirlememişti.

Apple büyük ödülü, sıfır tıklama ile çekirdek çökertme işlemini gerçekleştirene verecek. Nedir bu diyecek olursanız, Apple çekirdek yürütme sistemine, IOS'a girmesine ve herhangi bir kullanıcı etkileşimi olmaksızın Iphone modelinin kontrolünü eline geçirmesine neden olacak saldırıdır. Eğer herhangi biri bu şekilde bir saldırıya kalkışır ve sistemi nasıl çökerttiğini Apple ile paylaşırsa, büyük ödülün sahibi olacak. Özetle katılım için hiçbir kısıtlama yer almıyor.

Bu ödül haberi, geçen hafta Las Vegas'ta gerçekleşen Black Hat Siber Güvenlik Konferansı'nda dile getirilmişti. Bu konferans dünyada siber güvenlik adına yapılan çalışmalara öncülük eden bir etkinlik niteliği taşımakta. Bu ödülü sadece iPhone modelleri, IOS işletim sistemi adına da düşünmeyin. Konferansta, verilecek ödülün alanı geniş ölçekte yer almakta, bilgisayar sistemi olan macOs, televizyon hizmeti veren tvOS ve saat ürünleri içinde yer alan watchOS sistemlerini de kapsamaktadır.

Önceki yıllara nazaran, bu şekilde bir atılımın genişlemesi, veri ihlallerinin teknoloji ve finans endüstrisinde giderek yaygın ve tehlikeli bir hale gelmesi kaynaklı olduğu söyleniyor. En son yaşanan olaylardan biri olan Capital One şirketi, veri ihlali meselesinin kurbanları arasında yerini almıştı. 100 milyon ABD ve 6 milyon Kanadalı kullanıcının verisi riske girmişti. Diğer yandan güvenlik uzmanları Apple ürünlerinde son yıllarda bir güvenlik açığı fark etmişti. Dolayısıyla Apple'ın böyle bir atılım yaptığı da söylentiler arasında yer almaktadır.

En güncel gelişmelerden haberdar olmak için E-posta listemize katılın

  Beğeni

Optimist Hub Team

Optimist Hub Team

Optimist Hub; yazılım, tasarım ve pazarlama yetenekleri ile işletmelere büyük dijital çözümler sunan, müşteri deneyimi odaklı 360 Dijital Ajans.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilen Yazılar

Güncellemelerden ilk siz haberdar olmak ister misiniz?