Uber ABD Ordusu’yla Uçacak!


Optimist Hub Team 13/08/2018
23/09/2020 Tarihinde Güncellendi

Okunma   Beğeni


UberAIR, hava taksisi projesini Teksas Üniversitesi ve ABD Ordusu Araştırma Laboratuvarları'nın yardımıyla uçuracak.

Uber, üç ay süren tartışmalardan sonra ‘Uber Elevate’ projesinde yani hava taksisi projesinde kullanacağı araçların yeni rotor teknolojisini geliştirmek için ABD Ordusu Araştırma Laboratuvarı ve Teksas Üniversitesi’ni ortak olarak belirledi. Bu adımla birlikte 2023 yılında bitirilmesi planlanan şehirlerde kullanılacak ticari hava araçları projesinde önemli bir mesafe kat edilmiş oldu. Biz hala taksi-uber kavgasını çözememişken uçan taksilere nasıl bir bakış açımızın olacağı merak konusu. Uçan taksilere nasıl bir önlem alacağımızı da şimdiden düşünmekte fayda var. En kötü sapanla düşürürüz… Neyse konumuza dönecek olursak bu projeyi başarmak için Uber, bazı uçak üreticileri ve ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) ile birlikte geliştirilen uberAIR'i işletmek için bazı titiz şartnameler hazırladığını da söyleyelim. NASA ile Uber, ABD'deki şehirlerin semalarında uçan taksi için keşif yapılması konusunda geçtiğimiz aylarda da bir anlaşma imzalamıştı.

Uber helikopterler geliyor!

Uber’in araç özellikleriyle ilgili hedefleri ise şöyle; saatte 150 ila 200 mil (250 km ile 320 km) seyir hızı, tam elektrikli dikey kalkış ve iniş, 1.000 ila 2.000 feet (300 ila 600 metre) arasında bir seyir irtifası ve tek bir şarj ile 60 mil (yaklaşık 100 km) kadar yol yapma. Şirket şehir içi ulaşım için hava taksisi projesine sahip tek firma değil. Çin drone üreticisi Ehang, Aston Martin, Rolls Royce, Audi, Airbus ve bir çok start-up şirket var. Ehang ise şimdiden drone'un insanlı test uçuşlarını denediğini de biliyoruz.

Şirket aslında birkaç ay önce Uber Elevate Zirvesi'nde hava yolculuğu ve tasarımı konusundaki düşüncelerini açıkladı. VTOL uçakları, sabit ve döner kanat esnekliği konularında uzman biri olan Prof. Jayant Sirohi liderliğindeki bir araştırma ekibi, iki rotor sistemi kullanan, birbirinin üstünde ve aynı yönde dönen yeni bir uçan teknolojisinin mümkün olup olmadığı üzerinde araştırmalar yapıyor. Sirohi, “Yapılacak birçok iş var” dedi ve ekledi “Araç yapmıyoruz. Uber'in yayınladığı referans modellerinden birinde belirli bir rotor sistemi yapıyoruz. Bu teknolojileri, bugün nerede olduğumuzu ve nerede olmamız gerektiğini görmek için takip ediyoruz”.

New York Belediye Meclisi, dün yaptığı yasa tasarısı oylamasının ardından, Uber ve benzeri şirketlerin New York şehri içinde faaliyet göstermek isteyen yeni araçlarına ve sürücülerine 1 yıl boyunca yeni lisans verilmeyeceğini duyurduğunu da hatırlamakta fayda var. Karada birçok farklı ülkede sorun yaşayan Uber’in havada da sorun yaşayacağını şimdiden söylemekte fayda var…

Kaynak:

techcrunch.com

En güncel gelişmelerden haberdar olmak için E-posta listemize katılın

  Beğeni

Optimist Hub Team

Optimist Hub Team

Optimist Hub; yazılım, tasarım ve pazarlama yetenekleri ile işletmelere büyük dijital çözümler sunan, müşteri deneyimi odaklı 360 Dijital Ajans.

5 yorum

 1. selim tekir

  Bu projeyi bizde gerçekleştirseler, thy, pegasus falan uçakların arkasına “emek hırsızlığına hayır” yazarlar. Maalesef bu vizyon yok bizde. Teknolojinin hakkını veriyorlar adamlar.

 2. Yasin Kocatepe

  Bir Uber kullanıcısı olarak UberAir’ın gelişimini bir süredir yakından takip ediyorum. İlk sürüşler tabii ki Amerika’da yapılacak da Türkiye’ye ne zaman gelir acaba, bir bilginiz var mı?

 3. UberAir’ın Amerika’da 2023 yılında faaliyete geçmesi planlanıyor ancak Türkiye’ye ya da Avrupa ülkelerine ne zaman geleceği konusunda henüz bir açıklama yapılmadı. Biz de merakla bekliyoruz 🙂

 4. burak

  uber-air getireceği yenilikle new york sokaklarını blade runner setine çevirecek gibi gözüküyor 🙂 eğlenceli dilinize ve emeğinize sağlık.

 5. Eğlenceli bir dilimiz olduğunu duymak güzel 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncellemelerden ilk siz haberdar olmak ister misiniz?