Başa Dönün

Uber ABD Ordusu’yla Uçacak!


Figen Yüzbaşıoğlu 13/08/2018
23/08/2018 Tarihinde Güncellendi


"Bu yazı 3 dakikada okunabilir."

UberAIR, hava taksisi projesini Teksas Üniversitesi ve ABD Ordusu Araştırma Laboratuvarları’nın yardımıyla uçuracak.

Uber, üç ay süren tartışmalardan sonra ‘Uber Elevate’ projesinde yani hava taksisi projesinde kullanacağı araçların yeni rotor teknolojisini geliştirmek için ABD Ordusu Araştırma Laboratuvarı ve Teksas Üniversitesi’ni ortak olarak belirledi. Bu adımla birlikte 2023 yılında bitirilmesi planlanan şehirlerde kullanılacak ticari hava araçları projesinde önemli bir mesafe kat edilmiş oldu. Biz hala taksi-uber kavgasını çözememişken uçan taksilere nasıl bir bakış açımızın olacağı merak konusu. Uçan taksilere nasıl bir önlem alacağımızı da şimdiden düşünmekte fayda var. En kötü sapanla düşürürüz… Neyse konumuza dönecek olursak bu projeyi başarmak için Uber, bazı uçak üreticileri ve ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) ile birlikte geliştirilen uberAIR’i işletmek için bazı titiz şartnameler hazırladığını da söyleyelim. NASA ile Uber, ABD’deki şehirlerin semalarında uçan taksi için keşif yapılması konusunda geçtiğimiz aylarda da bir anlaşma imzalamıştı.

Uber ABD Ordusu’yla Uçacak!Uber’in araç özellikleriyle ilgili hedefleri ise şöyle; saatte 150 ila 200 mil (250 km ile 320 km) seyir hızı, tam elektrikli dikey kalkış ve iniş, 1.000 ila 2.000 feet (300 ila 600 metre) arasında bir seyir irtifası ve tek bir şarj ile 60 mil (yaklaşık 100 km) kadar yol yapma. Şirket şehir içi ulaşım için hava taksisi projesine sahip tek firma değil. Çin drone üreticisi Ehang, Aston Martin, Rolls Royce, Audi, Airbus ve bir çok start-up şirket var. Ehang ise şimdiden drone’un insanlı test uçuşlarını denediğini de biliyoruz.

Şirket aslında birkaç ay önce Uber Elevate Zirvesi’nde hava yolculuğu ve tasarımı konusundaki düşüncelerini açıkladı. VTOL uçakları, sabit ve döner kanat esnekliği konularında uzman biri olan Prof. Jayant Sirohi liderliğindeki bir araştırma ekibi, iki rotor sistemi kullanan, birbirinin üstünde ve aynı yönde dönen yeni bir uçan teknolojinin mümkün olup olmadığı üzerinde araştırmalar yapıyor. Sirohi, “Yapılacak birçok iş var” dedi ve ekledi “Araç yapmıyoruz. Uber’in yayınladığı referans modellerinden birinde belirli bir rotor sistemi yapıyoruz. Bu teknolojileri, bugün nerede olduğumuzu ve nerede olmamız gerektiğini görmek için takip ediyoruz”.

New York Belediye Meclisi, dün yaptığı yasa tasarısı oylamasının ardından, Uber ve benzeri şirketlerin New York şehri içinde faaliyet göstermek isteyen yeni araçlarına ve sürücülerine 1 yıl boyunca yeni lisans verilmeyeceğini duyurduğunu da hatırlamakta fayda var. Karada birçok farklı ülkede sorun yaşayan Uber’in havada da sorun yaşayacağını şimdiden söylemekte fayda var…

Kaynak:

techcrunch.com

Bu makale faydalı mıydı?
 
842 Okunma   190 Beğeni

2 yorum

  1. Yasin Kocatepe

    Bir Uber kullanıcısı olarak UberAir’ın gelişimini bir süredir yakından takip ediyorum. İlk sürüşler tabii ki Amerika’da yapılacak da Türkiye’ye ne zaman gelir acaba, bir bilginiz var mı?

  2. UberAir’ın Amerika’da 2023 yılında faaliyete geçmesi planlanıyor ancak Türkiye’ye ya da Avrupa ülkelerine ne zaman geleceği konusunda henüz bir açıklama yapılmadı. Biz de merakla bekliyoruz 🙂

Görüşleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir