Sosyal Medya Yatırım Getirisi Ölçme Rehberi


Optimist Hub Team 10/11/2018
23/09/2020 Tarihinde Güncellendi

Okunma   Beğeni


Sosyal medya yatırım getirilerini ölçmek, sosyal medya pazarlama stratejileri için bütçe ayarlaması yapmanın anahtarıdır. Bu, ayrıca uyguladığınız hangi taktiklerin işe yaradığını ve hangilerinin değiştirilmesi gerektiğini anlamanızı sağlar.

Sosyal medya yatırım getirisi nedir?

Sosyal medya getirisinin ne anlama geldiğini sizin organizasyonunuzun hedefleri belirler. Fakat, genel olarak konuşacak olursak sosyal medya yatırım getirisi sizin değer yaratan tüm sosyal medya hareketlerinizin toplamıdır. Bu değer sadece para üzerinden hesaplanmak zorunda değildir. Eğer hedefiniz marka farkındalığı yaratmak ise ulaştığınız kitle ve etkileşim başarı ölçünüz olacaktır.

Neden yatırım getirisini ölçmelisiniz?

Sosyal medya yatırım getirilerini hesaplamak şu açılardan önemlidir:

 • Kendi organizasyonunuzdaki sosyal medya algısını değiştirmek
 • Sosyal medyanın iş üzerindeki potansiyelini göstermek
 • Çabalarınızın ve kaynaklarınızın en çok hangi alanlarda karşılık aldığını görmek
 • Kitlenizi daha iyi tanımak

Sosyal Medya Yatırım Getirisi Ölçme Rehberi

Sosyal medya yatırım getirisini nasıl ölçebilirsiniz?

1.Net kriterlere sahip olun.

Sosyal medya kriterleriniz bunlar üzerine kurulu olabilir:

 • İş dönüşümleri
 • Marka farkındalığı veya algısı
 • Müşteri deneyimi
 • Güvenlik ve risk azaltımı

2.Akıllıca hedefler belirleyin

Örneğin sosyal medya üzerinde müşteri servislerini geliştirmek istiyorum demek yerine bir sayı ve zaman sınırı belirleyin.

3. Performans metriklerinizi takip edin

Hedeflerinize ulaşıp ulaşmadığınızı anlamak için sosyal medya metriklerine ihtiyacınız var. Beğeni, yorum ve paylaşımlar gibi metrikleri genel olarak sosyal medya durumunuzun başarısını ölçmek için kullanabilirsiniz.

4.Sosyal medya üzerine ne kadar harcama yaptığınızı bilin

Eğer iyi bir geri dönüş aldığınızdan emin olmak istiyorsanız sosyal medya üzerine ne kadar yatırım yaptığınızın farkında olmalısınız. Bu konuda ölçmeniz gereken dört anahtar element var:

 • Kullanılan araçların ve platformların maliyeti
 • Sosyal medya reklamlarına harcanan miktar
 • İçerik üretimi
 • Sosyal medyadan sorumlu ekibin harcadığı vakit

Sosyal medya yatırım getirisini nasıl raporlarsınız?

 • Şablonlar kullanarak verileri kolayca anlaşılır bir şekilde gösterin.
 • Basit bir dil ile anlatın, herkes sosyal medya verilerine hakim olmayabilir.
 • Metriklerinizi günlük olarak kontrol edin. Böylelikle taktiklerinizin işe yarayıp yaramadığını mümkün olduğunca erken anlarsınız.
 • Raporlarınızın, e-mailinize belirli zamanlarda gelmesini sağlayacak ayarlamalar yaparak zaman çizelgesine bağlı kalın.

Yatırım getirisini artırmanın 3 yolu

1. Deneyin ve optimize edin

Sosyal medya reklamları üzerine mi çalışıyorsunuz? O zaman farklı kitle kategorileri ve reklam formatları ile deneysel çalışarak en iyi hangi yöntemlerin sonuç verdiğini bulabilirsiniz.

2. Hipotezleri test etmek için veri kullanın

Birden fazla ürün fotoğrafı içeren tweetlerin daha fazla dönüşüm aldığını veya çekilişlerin, "nasıl yapılır" içeriklerinizden daha çok rağbet gördüğünü fark edebilirsiniz. Hipotezler, bir niyete göre veri toplamanızı sağlayarak analizlerin daha hızlı ve düzenli olmasını kolaylaştırır.

Bir sonraki adım ise ölçüm kapasitelerinin hipotezinin doğruluğunu kontrol etmek için kullanmak olacaktır. Bunu sosyal medya içeriklerinize UTM linkleri ekleyerek veya Google Analytics üzerinden dönüşüm hunileri (conversion funnels ) yaratmakla sağlayabilirsiniz.

3. Yenilenin

Sosyal medya sürekli değişiyor. Bugün kullandığınız içerikler, stratejiler ve kitlenize ulaştığınız kanallar yarın yeteri kadar verimli olmayabilir. Hedeflerine ulaşmak için zaman geçtikçe stratejilerinizi güncellemelisiniz. Müşterilerin ihtiyaçlarını, işletmenizin önceliklerini ve değişen yeni teknolojileri göz önünde bulundurmalısınız. Tüm bu faktörler sosyal medya yatırımlarınızdan ne kadar iyi geri dönüş aldığınızı etkileyecektir.

Sosyal medya geri dönüşümlerini ölçmek, organizasyonunuza şimdi ve geçmişte uyguladığınız stratejilerin başarısı ve gelecekte hangi tekniklerin işe yarayabileceği hakkında bilgi verecektir.

İleri Okuma Kaynaklarımız:

(https://blog.hootsuite.com/measure-social-media-roi-business/)

En güncel gelişmelerden haberdar olmak için E-posta listemize katılın

  Beğeni

Optimist Hub Team

Optimist Hub Team

Optimist Hub; yazılım, tasarım ve pazarlama yetenekleri ile işletmelere büyük dijital çözümler sunan, müşteri deneyimi odaklı 360 Dijital Ajans.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilen Yazılar

Güncellemelerden ilk siz haberdar olmak ister misiniz?