Instagram’da Marka Kimliğinizi Oluşturun


Optimist Hub Team 09/07/2019
05/08/2019 Tarihinde Güncellendi

Okunma   Beğeni


Instagram, diğer tüm sosyal ağlardan daha hızlı büyüyen bir mecra. Aynı zamanda, en eşit yaş dağılımına da sahip diyebiliriz. Her gün 200 milyondan fazla kişi Instagram iş profillerini ziyaret ediyor.

Instagram profiliniz, markanızın ilk izlenimini oluşturur ve marka varlığınızın bel kemiğidir. Kendinizi tanıtmak, yeni ziyaretçilere, sizi neden takip etmeleri ve markanızın sayfasına neden bakmaları gerektiğini göstermek için 150 karakterlik bir bölüm sunar.

 

Instagram'ın Bio Özelliği Markanıza Nasıl Fayda Sağlar?

Instagram biyografiniz ziyaretçilerinize kim olduğunuzu, ne sunduğunuzu ve sizi neden umursamaları gerektiğini gösterir. Harika bir Instagram biyografisi, marka kişiliğinizi vurgular ve kullanıcıları harekete geçmeye iter. Bağlantınıza tıklamaları ve hesabınızı takip etmeleri, dükkanınızı ziyaret edebileceklerini veya potansiyel müşteri profili oluşturabileceklerini gösterir.

 

Instagram Biyografiniz Nasıl Olmalı?

Ne yazacağınızı düşünmeden önce, profilinizin tüm bileşenlerini anlamanız gerekir. Bu analiz kısmı markanız için atmanız gereken ilk adımdır.

  1. Adım: İsim

Kendinizi tanıtırken adınızla başlamak mantıklıdır.

Ad ve kullanıcı adı alanları, Instagram profilinizin “Instagram aramaları”na dahil edilen tek bölümdür. Bu, ayrıca, Saturday Night Live'ın yaptığı gibi, insanların sizi aramak için kullanabileceği bir terim olduğunu düşünüyorsanız, adınızın bir varyasyonunu veya kısaltmasını da ekleyebileceğiniz anlamına gelir.

Saturday Night Live Instagram

Ya da, Sam ve Yass'ın Mapping Along'da yaptığı gibi, insanların hesabınızı keşfetmelerine yardımcı olabilecek önemli bir anahtar kelime de ekleyebilirsiniz.

Mapping Along Instagram

Not: Bu alana en fazla 30 karakter ekleyebilirsiniz.

  1. Adım: Kullanıcı Adı

Bu kısım sizin Instagram'daki kimliğinizdir. @ işaretinden sonra yazacaklarınız, sizin tanıtıcınızdır ve profil URL’nizin bir bölümünü oluşturur. Örneğin; instagram.com/kullanıcıadı şeklinde. İnsanların sizi bulmasını kolaylaştırmak için sosyal ağlarda tutarlı bir kullanıcı adı belirleyin.

  1. Adım: Web Sitesi

Bu adım, Instagram'da tıklanabilir bir bağlantı gönderebileceğiniz tek yerdir. Başka hiçbir alanda www.websiteniz.com şeklinde köprü içeren bir URL veremezsiniz.

URL'yi istediğiniz sıklıkta değiştirebilirsiniz. En yeni veya en önemli içeriğinize (en son blog postunuz veya videonuz gibi), özel bir kampanyaya veya Instagram'dan gelen ziyaretçilerinize, bir açılış sayfası bağlantısı verebilirsiniz. Böylece, kullanıcıların dikkatini çekmek istediğiniz noktaya kolayca ulaşmalarını sağlarsınız.

  1. Adım: Kategori

Instagram'da bir işletme profiliniz varsa, işletmeniz için bir kategori seçebilirsiniz. Bu kısım, adınızın altında görünür ve insanların bir bakışta ne yaptığınızı görmesine yardımcı olur.

İşletmeniz için bir kategori kullanmak, biyografi bölümünde yer kaplamayacağından, karakter sıkıntısı yaşamadan rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ancak, yalnızca mobil görünümde görünür, bu yüzden tarayıcı üzerinden de görüneceğini düşünmeyin.

  1. Adım: İletişim Bilgileri

İş profilleri, insanların sizi aramasına, size e-posta göndermesine veya doğrudan Instagram üzerinden iş yerinize yol tarifleri almasına izin veren iletişim düğmeleri içerir.

Adresinizi Instagram iş profilinize eklediğinizde biyografinizin altında görünür, ancak, bu işlem de bio karakter sayınızı eksiltmez. Böylelikle özgürce biyografi bilginizi yazmanıza olanak sağlar.

  1. Adım: Harekete Geçirme Butonları

CTA butonları ile insanları Instagram biyografisinden doğrudan harekete geçmeye teşvik edebilirsiniz. Bu butonlar sayesinde, takipçilerinizin restoranınızda bir masa ayırtmak ya da etkinliğiniz için bilet satın almak gibi eylemlerde bulunmalarını sağlar.

  1. Adım: Doğrulanmış Rozet

Bu küçük mavi onay işareti inanılmaz derecede değerlidir, çünkü ziyaretçilerin resmi Instagram hesabınıza ulaşmalarını sağlar. Alınması pek kolay olmayan ve çeşitli kriterlerin olduğu bu uygulama, alınması halinde işletmenize veya kişisel profilinize, kullanıcılar nezdinde “güven” imajı sağlayacaktır.

8.Adım: Biyografi Metni

Instagram profilindeki biyografiniz, kim olduğunuzu ve ne yaptığınızı açıklamanız için size 150 karakter verir. Ayrıca bu açıklama, markanızın benzersiz kişiliğini de aktarmalı ve takipçilerinize doğru yerde olduklarını göstermelidir.

Karakter kullanımınız kısıtlı olduğu için, biyografinizde, sizi öne çıkartacak bazı yaratıcı fikirler bulmanız gerekebilir. Öyleyse, Instagram için en iyi biyografiyi yazmaya başlayalım.

 

En İyi Instagram Biyografisi Nasıl Yazılır?

Instagram biyografiniz yeni takipçiler kazanmanın ilk ve en önemli aşamasıdır. Sıkıcı bir biyografi yazısı, sayfanızda harika fotoğraflar olsa bile, insanları takip düğmesini tıklatmaya teşvik etmeyecektir.

Fotoğraflarınız, kullanıcılara ne yaptığınızı gösterir fakat biyografinizle onlara kim olduğunuzu söyleme şansını elde edersiniz. O zaman şu sorularla başlayalım:

Hesabınızla ilgili önemli bilgileri, hızlı bir şekilde buradan iletin;

Marka vaadiniz nedir?

Bireysel bir girişimciyseniz, özel becerileriniz nelerdir?

Yerel bir işletme misiniz?

Ürününüz etik olarak mı üretildi?

Canadian Blood Services kendini muazzam bir şekilde tanıtmış.

Canadian Blood Services Instagram Biyografisi

BarkShop’ın biyografisi havalı yazılar içerir ve marka imajlarıyla tamamen örtüşür.

BarkShop İnstagram Biyografisi

Bu iki markanın bio tarzlarını kopyaladıklarını bir düşünsenize... Ne kadar garip olurdu değil mi? Ancak her biri temsil ettiği markayı harika bir şekilde anlatıyor. Bu yüzden eşsiz marka kimliğinizi ve kişiliğinizi çok iyi anlatmanız gerekiyor.

Yapabiliyorsanız, iyi bir metin yazarıyla çalışın. Sosyal Medya dinamiklerine hakim bir yazar, müthiş bir Instagram yazısı yazmak için kullanılan stratejilerin çoğunu burada kullanabilir. Böylece, kendini sağlam ve doğru bir şekilde ifade edebilen, iyi bir marka olursunuz.

Hashtag'leri Dahil Edin

Instagram biyografinize hashtag eklemek, etiketli içeriğe bağlantı vermenin harika bir yoludur. Kullanıcı tarafından oluşturulan içerikleri toplamak için markanıza özel bir etiket oluşturabilirsiniz.

Hedef BC kullanıcılar tarafından oluşturulan #exploreBC etiketini, eyaletin her yerinden çarpıcı fotoğrafları toplamak için kullanır.

ExploreBC Hashtag

Ayrıca, bir promosyon veya yarışmayı vurgulayan temalı bir etiket de oluşturabilirsiniz.

Instagram bio hashtaglerinin tıklanabilir olduğunu, ancak hashtag arama sonuçlarında görünmediklerini unutmayın. İşletmenizle doğrudan ilgili olmayan hashtagler kullanmayın. Çünkü, iyi bir hashtag kullanmak, potansiyel takipçilerinizin, hashtaglerinizi tıklamaları için bir fırsattır. Eğer rastgele hashtagler seçerseniz markanıza ulaşma ihtimalleri ve akılda kalıcılık oranınız tehlikeye girecektir.

Emoji Kullanın

Emojiler tek bir karakterle birçok bilgi aktarır. Marka kişiliğinizi vurgulamak ve küçük bir alanda önemli ayrıntıları eklemek için harika bir yoldur.

Emojiler aynı zamanda, instagram bio'nuzu görsel olarak zenginleştirmenin harika bir yoludur. Emojilerin çoğunun markanız için çok sevimli olduğunu düşünüyorsanız bile, çok abartıya kaçmayın.

Netflix yiyecekleri, DontWatchHungry hesabını ifade eder, ziyaretçilerin bir bakışta tümüyle gıdalarla ilgili bir profile ulaştıklarını bilmelerini sağlamak için bir emoji dizisi kullanır.

İşte başlamanıza yardımcı olacak bazı emoji kısayolları:

Hayalet emojisi:  Snapchat linkinizden önce kullanın.

Yer iğnesi : Fiziksel yerinizin veya adresinizden önce kullanın.

Zarf Emojisi Zarf: E-posta adresinizden önce kullanın.

Aşağı dönük işaret parmağı: Tıklanabilir URL’nizi işaret etmek için biyografinizin son satırında kullanın.

 Bayraklar: Ana üssünüzü belirtmek veya yerel marka hesaplarınızı farklı dillerde veya ülkelerde göstermek için harika bir yol olabilir.

Boşluk ve Satır Kesmeleri Kullanın

İnsanlar uzun metinleri okuma eğiliminde değillerdir, daha çok parça parça tarama yaparlar. Bu yüzden büyük ve uzun yazılar yerine kendinizi anlatan hap bilgiler/ifadeler yazın.

Modern Tiny Living, emojilerini ve tanımlarını tam da yukarıdaki bahsettiğimiz gibi kullanıyor.

Modern Tiny Living'in KJullandığı Emojiler

Instagram Biyografi İçerik Fikirleri

Biyografinizde ne söyleyeceğinizden veya nasıl ön plana çıkacağınızdan emin değil misiniz? İşte başlamak için bazı Instagram biyo fikirleri ve örnekleri.

Komik Instagram Biografileri

Her marka için işe yaramazken, bazen mizah buzu kırmanın harika bir yolu olabilir. Old Spice, iyi bilinen reklam kampanyalarıyla aynı tonda olan mizahı kullanıyor.

Totinos biyolarında komik bir karakter kullanarak farklı bir yaklaşım benimsiyor.

Instagram biyografinizde gerçekten farklı bir görünüm yakalamak istiyorsanız:

Özel Yazı Tiplerini Kullanın

Teknik olarak, Instagram biyografisinde sadece bir "font" kullanabilirsiniz. Ancak, metninizi mevcut özel karakterlerle eşleştirerek, özel bir fontun görünümünü oluşturmanıza yardımcı olacak araçlar var.

İşte bahsettiğim türden bir araç kullanarak neler yapabileceğinizi görmeniz için bir iki örnek veriyor ve yazımızın sonuna yaklaşıyoruz.

İnstagram Biyografisinde Font Kullanımı

İster işletme profiline ister kişisel bir profile sahip olun, fark yaratmak istiyorsanız bahsettiğimiz adımları uygulamanızı öneririz. Marka kimliğinizi takipçilerinize de yansıtmanın bazı püf noktaları sizler için derledik ve yorumladık. Daha fazlası için bizi takipte kalın.

En güncel gelişmelerden haberdar olmak için E-posta listemize katılın

  Beğeni

Optimist Hub Team

Optimist Hub Team

Optimist Hub; yazılım, tasarım ve pazarlama yetenekleri ile işletmelere büyük dijital çözümler sunan, müşteri deneyimi odaklı 360 Dijital Ajans.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilen Yazılar

Güncellemelerden ilk siz haberdar olmak ister misiniz?