Yaygın Yapılan İçerik Hataları Nelerdir?


Optimist Hub Team 11/11/2018
23/09/2020 Tarihinde Güncellendi

Okunma   Beğeni


En son ne zaman bir yazıyı baştan sona okumuştunuz? İçeriklerin en önemli sorunu tam da burada başlıyor. Sitenizde ya da blogunuzda bulunan içeriklerin, okuyucu açısından nasıl karşılandığını bilebilmek için öncelikle yaygın yapılan belli başlı hatalardan kurtulmanız gerekmekte.

Sıkça Karşılaşılan İçerik Hataları

 • Sıkıcı içerik

Yazınızı tamamladıktan sonra kendinize sormanız gereken iki önemli soru şunlar olacaktır: Amacınızı gerçekten yansıtabildiniz mi? Okuyucu sırada ne olacağını merak edecek mi? Elbette, yazdığınız her kelimenin edebi olması gerekmese de okuyucuyu sıkıp sıkmadığınızı düşünmeniz faydalı olacaktır. İçeriğinizin sıkıcı olmamasının ilk faktörü, okuyucuyu ilgilendirip ilgilendirmediği konusunda yatar. Yazınıza amaçsızca belge, grafik ya da istatistik yerleştirirseniz, okuyucuyu bir noktadan sonra sıkmanız kaçınılmaz hale gelir. Ayrıca başlık ve yazının girişi de okuyucuyu çekmek açısından çok önemlidir.

İçeriğinizi daha akıcı hale getirmek ve zenginleştirmek için hikayeleştirmek faydalı bir taktik olarak görülebilir, ana fikre ortamı hazırlar ve daha somut hale getirir. Yazının belirli noktalarına görsel koymak da okuyucunun nefes almasına ve dikkatini toplamasına yardımcı olur. Bunların dışında, alıntı yapmak yararlı olabilir. Her ne kadar zaman zaman basit kaçsa ve sık sık başvurulan bir yöntem olsa da, doğru bir alıntıyla yazınızın tarzını tamamen değiştirebilirsiniz.

 • Tamamen sizinle alakalı bir içerik

Okuyucuyu kaçıran bir başka içerik de tamamen yazarla ve yazarın işletmesiyle alakalı olan ve onu anlatan içeriklerdir. Günlük hayatı düşünün, on beş dakika boyunca sadece kendisi hakkında konuşan birinin yanında kimse sıkılmadan duramaz. Dolayısıyla, yazınızı hazırladıktan sonra bu açıdan elden geçirmenizde fayda var.

Bu tarz içerikleri yazmamak için edinmeniz gereken yaklaşım ise müşteri merkezli olmaktır. Hizmetiniz ya da ürününüzden bahsederken tamamen onlara odaklı anlatmak yerine, müşterilerinize yardımı ve faydası dokunabilecek noktalarına değinin. “Neden” bu hizmete ve ürüne sahip olmaları gerektiğini vurgulayarak bir anlamda işletmenizin değerini de ortaya koymuş olursunuz. Bu durum, müşterileriniz tarafından da olumlu karşılanacaktır.

 • Robotlar için yazılan içerik

Pazarlamacılar bu tip içerikleri sık sık yayınlarlar. Sebepleri ise, sosyal medyada paylaşılmak, insanların sipariş vermesini sağlamak ve elbette arama motoru sonuçlarında üst sıralarda görünme isteği olarak sıralanabilir. Özellikle daha da geçmişte, insanlar yerine robotlar için yazmanın SEO alanında tahmin ettiğinizden de yaygın bir durum olduğu söylenebilirdi. Gelin görün ki, o günler geride kaldı. Arama motorları gün geçtikçe daha zeki hale gelmekte, ilk sıradaki hedefleri ise iyi bir kullanıcı deneyimi sağlamak. Bu sebeple, pazarlamacıların da ilk çabaları, içerikleri kullanıcı deneyimine uygun hale getirmeleridir.

Eğer halen içeriğinize birbiri ardına anahtar kelime dolduruyorsanız ya da sıralamada yükselmek adına yalnızca teknik terimler kullanıyorsanız, yanlış yoldasınız demektir. Bu noktada, hem okuyucunun vaktini hem de kendi vaktinizi boşa harcıyorsunuz demek yanlış olmayacaktır. Öncelik vermeniz gereken okuyucu robotlar değil, insanlar olmalıdır.

 • Çok şey söylemeye çalışan içerik

Okuması kolay ve akıcı içerik yazmak için her zaman belli bir uzunluğa gerek yoktur. Uzun içeriklerin arama motorları için daha iyi olduğu yakın geçmişe kadar söylense de, yalnızca uzun içerik yazmış olmak için uzun içerik yazmak bir diğer yanlışlardan birisi olarak görülebilir. Okuyucunun yazı üzerinde göz gezdirmesine ve kısa zamanda fikir edinmesine yardımcı olacak içerikler üretmek çok daha kullanışlı olacaktır.

Bunun yanında amacınıza ulaşmadan ya da sorduğunuz soruya cevap vermeden içeriği bitirirseniz, okuyucular üzerinde bir hayal kırıklığı yaratmış olursunuz. Dolayısıyla içeriğinizin uzunluğunu siz değil, okuyucunuzun istekleri ve ihtiyaçları belirlemelidir.

İleri Okuma Kaynaklarımız:

(https://www.searchenginejournal.com/weak-content/217809/)

En güncel gelişmelerden haberdar olmak için E-posta listemize katılın

  Beğeni

Optimist Hub Team

Optimist Hub Team

Optimist Hub; yazılım, tasarım ve pazarlama yetenekleri ile işletmelere büyük dijital çözümler sunan, müşteri deneyimi odaklı 360 Dijital Ajans.

6 yorum

 1. Yiğit

  Hem içerik bakımından sıkıcı olmayan hem de SEO ya uygun metinler oluşturmak için önemli olan unsurlar nelerdir?

 2. Yiğit bey öncelikle bu önemli sorunuz için teşekkür ederiz. Hem SEO’ya uygun hem de sıkıcı olmayan içerik üretmenin en önemli noktası botlar için içerik oluşturmamaktır. İçeriği yazarken kullanıcıların anlayacağı bir dil kullanmalısınız. Ayrıca görseller ve videolarla içeriğinize renk katmalısınız.

 3. Yıldız Kara

  Özet bir yazı olmuş. İçerdiği yönlendirmeler okuyucu açısından kolay anlaşılır ve uygulanabilir.

 4. Değerli yorumlarınızı bizlerle paylaştığınız için teşekkür ederiz Yıldız Hanım. Uygulanabilir içerik üretmek bizler için gerçekten büyük önem taşımaktadır.

 5. burak

  tüketim kültüründe dikkatlerimiz anlık dağılırken faydalı ve nokta atışı yapan bir içerik oluşturmak tamamıyla bir sorun haline geliyor. Bunu sorun olmaktan kurtaracak tipslerle dolu bir yazı olmuş, ellerinize sağlık.

 6. Teşekkürler Burak Bey. Gün geçtikçe botlar için yazılan içerikler artmaya devam ediyor. Bizlerde bu yazımızda; kullanıcıyı boğan, anlamsız yazılardan uzaklaşmanın ve doğru içerik yazımının önemini anlatmaya çalıştık. Umarım yararlı olabilmişizdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilen Yazılar

Güncellemelerden ilk siz haberdar olmak ister misiniz?