Başa Dönün

Yaygın Yapılan İçerik Hataları Nelerdir?


Oylum Savlak 11/11/2018
05/12/2018 Tarihinde Güncellendi


"Bu yazı 4 dakikada okunabilir."

En son ne zaman bir yazıyı baştan sona okumuştunuz? İçeriklerin en önemli sorunu tam da burada başlıyor. Sitenizde ya da blogunuzda bulunan içeriklerin, okuyucu açısından nasıl karşılandığını bilebilmek için öncelikle yaygın yapılan belli başlı hatalardan kurtulmanız gerekmekte.

Sıkıcı içerik

Yazınızı tamamladıktan sonra kendinize sormanız gereken iki önemli soru şunlar olacaktır: Amacınızı gerçekten yansıtabildiniz mi? Okuyucu sırada ne olacağını merak edecek mi? Elbette, yazdığınız her kelimenin edebi olması gerekmese de okuyucuyu sıkıp sıkmadığınızı düşünmeniz faydalı olacaktır. İçeriğinizin sıkıcı olmamasının ilk faktörü, okuyucuyu ilgilendirip ilgilendirmediği konusunda yatar. Yazınıza amaçsızca belge, grafik ya da istatistik yerleştirirseniz, okuyucuyu bir noktadan sonra sıkmanız kaçınılmaz hale gelir. Başlık ve yazının girişi de okuyucuyu çekmek açısından çok önemlidir.

İçeriğinizi daha akıcı hale getirmek ve zenginleştirmek için hikayeleştirmek faydalı bir taktik olarak görülebilir, ana fikre ortamı hazırlar ve daha somut hale getirir. Yazının belirli noktalarına görsel koymak da okuyucunun nefes almasına ve dikkatini toplamasına yardımcı olur. Bunların dışında, alıntı yapmak yararlı olabilir. Her ne kadar zaman zaman basit kaçsa ve sık sık başvurulan bir yöntem olsa da, doğru bir alıntıyla yazınızın tarzını tamamen değiştirebilirsiniz.

Tamamen sizinle alakalı bir içerik

Okuyucuyu kaçıran bir başka içerik de tamamen yazarla ve yazarın işletmesiyle alakalı olan ve onu anlatan içeriklerdir. Günlük hayatı düşünün, on beş dakika boyunca sadece kendisi hakkında konuşan birinin yanında kimse sıkılmadan duramaz. Dolayısıyla, yazınızı hazırladıktan sonra bu açıdan elden geçirmenizde fayda var.

Bu tarz içerikleri yazmamak için edinmeniz gereken yaklaşım ise müşteri merkezli olmaktır. Hizmetiniz ya da ürününüz hakkında bahsederken tamamen onlara odaklı anlatmak yerine, müşterilerinize yardımı ve faydası dokunabilecek noktalarına değinin. “Neden” bu hizmete ve ürüne sahip olmalarını vurgulayarak bir anlamda işletmenizin değerini de ortaya koymuş olursunuz. Bu durum, müşterileriniz tarafından da olumlu karşılanacaktır.

Robotlar için yazılan içerik

Pazarlamacılar bu tip içerikleri sık sık yayınlarlar. Sebepleri ise, sosyal medyada paylaşılmak, insanların sipariş vermesini sağlamak ve elbette arama motoru sonuçlarında üst sıralarda görünme isteği olarak sıralanabilir. Özellikle daha da geçmişte, insanlar yerine robotlar için yazmanın SEO alanında tahmin ettiğinizden de yaygın bir durum olduğu söylenebilirdi. Gelin görün ki, o günler geride kaldı. Arama motorları gün geçtikçe daha zeki hale gelmekte, ilk sıradaki hedefleri ise iyi bir kullanıcı deneyimi sağlamak. Bu sebeple, pazarlamacıların da ilk çabaları, bu yönden bakarsak içerikleri, kullanıcı deneyimine yönelik olmalı.

Eğer halen içeriğinize birbiri ardına anahtar kelime dolduruyorsanız ya da sıralamada yükselmek adına yalnızca teknik terimler kullanıyorsanız, yanlış yoldasınız demektir. Bu noktada, hem okuyucunun vaktini hem de kendi vaktinizi boşa harcıyorsunuz demek yanlış olmayacaktır. Öncelik vermeniz gereken okuyucu robotlar değil, insanlar olmalıdır.

Çok şey söylemeye çalışan içerik

Okuması kolay ve akıcı içerik yazmak için her zaman belli bir uzunluğa gerek yoktur. Uzun içeriklerin arama motorları için daha iyi olduğu yakın geçmişe kadar söylense de, yalnızca uzun içerik yazmış olmak için uzun içerik yazmak bir diğer yanlışlardan birisi olarak görülebilir. Okuyucunun yazı üzerinde göz gezdirmesine ve kısa zamanda fikir edinmesine yardımcı olacak içerikler üretmek çok daha kullanışlı olacaktır.

Bunun yanında amacınıza ulaşmadan ya da sorduğunuz soruya cevap vermeden içeriği bitirirseniz, okuyucular üzerinde bir hayal kırıklığı yaratmış olursunuz. Dolayısıyla, içeriğinizin uzunluğunu siz değil, okuyucunuzun istekleri ve ihtiyaçları belirlemelidir.

İleri Okuma Kaynaklarımız:

(https://www.searchenginejournal.com/weak-content/217809/)

Bu makale faydalı mıydı?
 
99 Okunma   5 Beğeni

Önerilen Yazılar

Görüşleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir