Başa Dönün

Facebook Portal’ın Gizlilik İkilemi


Osman Yıldırım 09/11/2018
25/04/2019 Tarihinde Güncellendi


Facebook, kullanıcıların hayatına daha çok dahil olabileceği yeniliklerle gelmeye devam ediyor. Portal ve Portal+ adı verilen iki yeni taşınabilir görüntülü sohbet cihazının tanıtımını geçtiğimiz ay yapan platform, geçtiğimiz gün de ürünleri satışa sundu.

Ev kullanımı için üretilen ve farklı noktalarda kullanılabilen cihazlar; yüksek çözünürlüklü ekran, yerleşik kamera ve Alexa’nın sesli asistanını da içeren dört mikrofondan oluşuyor. Facebook, Portal için yeni bir asistan oluşturmadı. “Hey Portal” komutuyla görüntülü görüşme başlatma ya da sesi azaltma gibi belli temel fonksiyonları kontrol edebilseniz de, hava durumunu kontrol etmek ya da alarm kurmak gibi daha ileri seviyeler için Alexa devreye girmekte.

Hem Portal, hem de Portal+ aynı özelliklere sahip. Sesle kullanılabiliyorlar ve cihazlar aracılığı ile Facebook Messenger üzerinden görüntülü görüşme yapılabiliyor. Yapay zeka destekli yazılım, daha iyi bir ses kalitesi vaat etmekte. Görüntülü görüşme yapmadığınız da ise tıpkı diğer rakip cihazlardaki gibi müzik ya da haber dinleyebilir, Facebook Watch gibi içerik partnerlerinden video izleyebilirsiniz. Facebook profilinizdeki fotoğrafları görüntülemek isterseniz de dijital fotoğraf çerçevesi olarak kullanabilirsiniz.

Facebook Portal'ın Gizlilik İkilemi

Geçen ay yapılan söz konusu tanıtımda, cihazın her katmanının gizlilikle oluşturulduğu halihazırda vurgulanmıştı. Satışa sunulmasıyla beraber ise, gizlilik tartışmaları tekrar canlandı.
Kullanıcılar, gizlilik açısından çok da iyi bir konumda olmayan bir şirketin ürettiği cihazları neden satın alıp evlerinde kullanacaktı ki?

Facebook’un bu tartışmalara tek yanıtı ise cihazların kullanıcıları kesinlikle gizlice dinlemeyeceği yönünde oldu. Portal üzerinden yapılan görüntülü aramaların içeriklerinin tutulmayacağı da özellikle belirtildi, bu da görüşme üzerinde söylediklerinizin Facebook tarafından erişilemeyeceği ya da reklam amaçlı kullanılmayacağı anlamına gelmekte. Görüntülü görüşmelere eklenen şifreleme ve yapay zeka destekli “Smart Camera” ve “Smart Sound” özellikleri sayesinde, kullanıcıların kullandığı veri Facebook’un sunucularına ulaşmayacak.

Tüm bu vurgulanan noktalara rağmen yine de, Facebook’un reklam konusunda yeterince açık olmadığı söylenebilir. Facebook’un geçtiğimiz haftalarda yaptığı açıklama şu şekildeydi:

“Portal, Messenger ve Facebook kullanımınız ile entegre hale gelecek. Portal’ı kullandığınızda, tıpkı diğer cihazlarınızdaki Facebook ürünlerini kullandığınız zaman olduğu gibi, belli bilgileri tarayacağız. Hesabınıza girişiniz ya da belli bir özelliği ve uygulamayı ne sıklıkta kullandığınız gibi bilgilerin bir kısmı, Facebook üzerinde gördüğünüz reklamları desteklemek amacıyla kullanılabilir.”

Yani, pek çok diğer özellikteki gibi Portal görüşmeleriniz gizli olsa da, bunları kullanmanız bile şirketin aldığı reklamları etkileyecek. Portal reklam kullanmayacak olsa da, diğer Facebook ürünleri için Messenger’da da olduğu gibi, yaptığınız aramaların uzunluğu ve sıklığı tarzı veriler öncelikle toplanacak.

İleri Okuma Kaynaklarımız:

(https://www.recode.net/2018/10/8/17937366/facebook-portal-video-screen-launch-privacy-alexa)
(https://www.recode.net/2018/10/16/17966102/facebook-portal-ad-targeting-data-collection)
(https://mashable.com/article/facebook-portal-portal-plus-speakers-smart-cameras/#FOBnWETK4aqi)

539 Okunma   47 Beğeni
Bu makale faydalı mıydı?
Osman Yıldırım

Osman Yıldırım

Sr. SEO Expert, Founder at Optimist Hub | Mentor at Visa Innovation Program & Hackquarters | Google Trusted Photographer

Görüşleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilen Yazılar