Başa Dönün

Amazon’un yeni hamlesi : Fire TV


Optimist Hub Team 26/04/2019
28/05/2019 Tarihinde Güncellendi


Amazon.com Inc., canlı TV'yi kaydeden, kablo sağlayıcıları etrafında çalışan ve TiVo Corp.'un pazarına kafa tutan yeni bir cihaz geliştiriyor.

Amazon içinde "Frank" olarak adlandırılan cihaz, yeni bir dijital video kaydedicidir. Kişiye göre, fiziksel depolama ve Amazon’un mevcut Fire TV kutularına ayrıca şirketin çevrimiçi video çalışmalarına bağlanacak. Bir süre önce Amazon, ürünün detayları hakkında konuşulmamasını istemişti. Hatta bir Amazon sözcüsü de konu hakkında yorum yapmayı reddetmişti.

Amazon Fire TV

Frank DVR Teknolojisi

Frank DVR, Amazon’un Echo hoparlörlerinin Fire TV kutularına bağlanmak için kullandığı kablosuz teknolojiye sahip. Kullanıcılar, canlı TV'yi kaydedebilir ve videoyu bir akıllı telefona aktarabilir, böylece daha sonra izleyebilir. Bu işlevsellik, TiVo ve Dish Network Corp.’ın Slingbox’ın özelliklerine benzemektedir. Amazon, yayınlama özelliğini kullanıma sunma konusunda nihai bir karar vermedi. Bir kişi ise tüm planların iptal edilebileceğini veya geciktirilebileceğini belirtti. TiVo hisseleri ise geçtiğimiz günlerde New York'ta öğleden sonra işlemlerinde yüzde 10'a kadar düştü. Global bir şirketin bu alana yatırım yapacağı söylentileri bile en büyük şirketi anında sarsabiliyor.

 

Fire Tv İle Tivonun Benzer Özellikleri

Şu anda, Fire TV'ler, HBO (ABD’de paralı bir televizyon kanalı) gibi sağlayıcılardan programlamayı içeren Amazon Kanalları servisi aracılığıyla canlı içerik akışı gerçekleştiriyor. Ancak kutu, videoyu yerel olarak saklayamıyor. Amazon ayrıca, Fire TV kullanıcılarına canlı içeriği daha iyi vurgulamak için çalışıyor. E-ticaret devi Lab 126 araştırma ve geliştirme merkezi, en son evde hedeflenen bir dizi bağlı cihazla DVR üzerinde çalışıyor. Grup, Echo hoparlörünü yarattı ve Proje Vesta olarak bilinen bir ev robotu inşa ediyor.

Amazon, cihazları ve hizmetleri aracılığıyla oturma odalarını işgal etmek istiyor. Şirket, Prime üyeliğini Netflix Inc. gibi yayın hizmetlerine bir alternatif haline getirmek için orijinal filmlere, TV şovlarına ve canlı sporlara yatırım yapmakta. Prime üyeleri, nakliye indirimleri, video ve diğer avantajlar için yıllık veya aylık ücretler ödemekte. Amazon video içeriğini izleyen müşteriler, diğer şirketlerin içeriğine daha fazla para ödemekte ve bu durum Amazon üyelerinin üyelik yenilemelerini daha olası hale getirmekte.

Amazon ayrıca, Fire TV kutusunun daha küçük bir versiyonu olan Fire TV çubuğunu daha yeni bir yazılımla güncellemeyi planlıyor. Ayrıca, diğer şirketlerin ürettiği TV'lere de Fire TV yazılımı ve video içeriği sağlamak istiyor. Şu anda, Amazon Toshiba Corp. ve Westinghouse tarafından üretilen Fire TV setlerini satıyor ve birçok TV modelinde yazılımını içeren Roku Inc. ile daha iyi rekabet edebilmek için daha fazla üretim ortağı arıyor.

Amazon Fire TV Satışları

Fire TV akış cihazları (yayın cihazı) Amazon’un en çok satan ürünleri arasındadır. Bu yılın başlarında Amazon, Toshiba ve Insignia tarafından üretilen Fire TV markalı televizyonları satmak için Best Buy Co. ile işbirliği yaptı.

 

Kaynak Linki: https://www.bloomberg.com/news/articles/2018-08-17/amazon-is-said-to-plan-live-tv-recorder-challenging-tivo

Bu makale faydalı mıydı?
 
56 Okunma   8 Beğeni
Optimist Hub Team

Optimist Hub Team

Optimist Hub; yazılım, tasarım ve pazarlama yetenekleri ile işletmelere büyük dijital çözümler sunan, müşteri deneyimi odaklı 360 Dijital Ajans.

Önerilen Yazılar

2 yorum

  1. Raşit

    Amazon’un böyle bir ürün çıkarması aslında bizlere Netflix, HBO, blue tv vs gibi platformların yakın gelecekte karasal yayının önüne geçeceğini gösteriyor zira apple bile bu işe girişmeyi düşündüyse oluşacak rekabet ortamında kazançlı çıkacak olanlar bizler olacağız bence. Teşekkür ederim, emeğinize sağlık.

  2. Haklısınız Raşit Bey, görünüşe göre gelecekte bu tür palatformlar git gide artacak. Umarım dediğiniz gibi rekabet ortamı bizler için yararlı olur. Geri bildirimleriniz. için teşekkür ederiz.

Görüşleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir