Sesli Asistan Uygulamaları Kullanımında Artış


Optimist Hub Team 20/08/2019
21/08/2019 Tarihinde Güncellendi

Okunma   Beğeni


Sesli komutlarla çalışan Google Assistant, Apple Siri ve Amazon Alexa gibi uygulamalar gün geçtikçe hayatımıza daha fazla giriyor. Sektörün profesyonelleri önceki yıllarda, internet aramalarını evrensel arayüz olarak nitelendirmekteydi. Son zamanlarda bu rolü, sesli komut algılayan asistan uygulamaları üstlenmekte.

Kullanımdaki Artış

Emarketer pazarlama araştırma şirketinin verilerine göre, Amerika Birleşik Devletleri'nde yaklaşık olarak 111.8 milyon kişinin, ayda bir kez bu sesli asistanları kullanacağı tahmin edilmekte. Bu rakam, ABD'deki internet kullanıcılarının %39.4'ünü kapsıyor ve 2018 verilerine göre %9,5 oranında bir artış anlamına geliyor. Verilen oranın 2021 yılında 122.7 milyon civarında olması bekleniyor. Bu da nereden baksanız ABD'deki internet kullanıcılarının %42.2'si anlamına geliyor. Kullanımın bu kadar artacağı bir ekosistemde, dijital pazarlama faaliyetlerinizi mutlaka sesli aramalara optimize etmelisiniz.

Kullanım Amaçları

İnsanlar sesli asistanları çeşitli amaçlar için kullanmakta ve git gide artan faaliyelerini bu asistanlar yardımı ile yürütmektedir. Örneğin, Google Assistant uygulamasında kullanıcılar "OK Google" dedikten sonra genellikle; yön bulmak, telefon araması yapmak, kişileri telefonunda aratmak veya yakınındaki mağazaları öğrenmek için kullanıyor.

Cinsiyet Dağılımı

Bu sene ABD'de yapılan bir başka araştırmada, cinsiyet dağılımı konusunda kırılmalar yaşanmadan, erkek ve kadın kullanıcı oranlarının başa baş ilerleyeceği öngörülmekte. Örneğin; 57.6 milyon kadın, 54.2 milyon erkek kullanıcının, bu sene sesli asistan uygulamalarını kullanacağı tahmin ediliyor. Bugün, çoğu kişi sesli asistan uygulamalarını akıllı telefonlarında veya Amazon Echo gibi akıllı hoparlörlerinde kullanmakta. Buna rağmen, akıllı hoparlörlerin kullanımı, sesli asistanların akıllı telefonlarda ki kullanımına oranla çok daha az.

Akıllı Hoparlörde Sesli Asistan Kullanımı

Son yıllarda adlarını sıklıkla duyduğumuz ve teknolojinin devleri haline gelen Amazon, Google gibi markaların piyasaya sunduğu cihazlardır. Ses tanıma özelliği bulunan bu cihazlar ile evinizden çıkmadan önce, hava durumunu öğrenmek, trafik bilgilerine bakmak, alışveriş listenizi oluşturmak gibi birçok işi rahatlıkla yapabilirsiniz.

Bu cihazların da son yıllarda kullanımı sesli asistan uygulamaları artışı ile paralellik göstermektedir. Az önce bahsettiğimiz araştırmalar doğrultusunda, ABD'de bu sene 77.6 milyon kişinin bu cihazları kullanacağı öngörülmektedir.

Sesli asistan uygulamalarının zaman içerisinde yazılımlarının otomobiller, giyilebilir cihazlar, akıllı televizyonlar ve diğer cihaz sistemlerine entegre olacağı ve kullanımının git gide artacağı aşikar. Bu sebeple, işletmeniz için oluşturacağınız içeriklerin ve diğer faaliyetlerin sesli aramalara uyumlu olmasına önem gösterin, geleceğe yatırım yapın.

İleri Okuma Kaynağı:

https://www.emarketer.com/content/voice-assistant-use-reaches-critical-mass?

En güncel gelişmelerden haberdar olmak için E-posta listemize katılın

  Beğeni

Optimist Hub Team

Optimist Hub Team

Optimist Hub; yazılım, tasarım ve pazarlama yetenekleri ile işletmelere büyük dijital çözümler sunan, müşteri deneyimi odaklı 360 Dijital Ajans.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilen Yazılar

Güncellemelerden ilk siz haberdar olmak ister misiniz?