Sosyal Medya Pazarlamasında Veri Analizi


Optimist Hub Team 23/05/2019
06/03/2020 Tarihinde Güncellendi

Okunma   Beğeni


Sosyal Medya Pazarlaması İçin Altın Değerinde 4 Analiz Biçimi

Sosyal medya pazarlaması işletmeler için muazzam bir fırsattır ama ne yazık ki çoğu kişi bu platformları stratejik olarak kullanamıyor.

Seo ve Google Ads  reklamları için binlerce dolar harcayan pazarlamacıların çoğu sosyal medyanın da onlara gerçek stratejiler geliştirmek için bazı önemli bilgiler içerdiğinin farkına vardıklarında bu platformları özelleştirmek için hummalı çalışmalar yapmaya başlayacaklar. Sosyal medya pazarlama analizinin önemini çabuk kavrayan markalar, uzun bir yol almış ve rakiplerine fark atmış olacak.

Sosyal medya pazarlama stratejileri her işletme için özelleştirilmelidir. Bunu, kampanyalarınızda zaten mevcut olan verileri yorumlayarak yapabilirsiniz.

Bu yazıda, birkaç dakika içinde bulabileceğiniz bilgileri kullanarak sosyal medya pazarlamasından daha fazla yararlanabilmeniz için 4 (veriye dayalı) analiz yoluna göz atacağız.

 

1- İçerik Görülme Oranını En Üst Düzeye Çıkarmak İçin En İyi Paylaşım Saatini Bulun!

Sosyal medya mecralarının yeni algoritmalarına göre paylaşım vaktinin önemini yitirdiği söyleniyor fakat bu görüşlerin doğruluğu tartışılır durumda.

Facebook ve Instagram algoritmaları paylaşımlarınızın yaratıcılığına ve kullanıcıların ilgi alanına göre gösterim sağlar. Bu verilere göre paylaşımınızın içeriği ne kadar özgün olursa ve kişilerin ilgi alanlarına ne kadar hitap ederse, doğru zamanda paylaştığınızda o kadar çok etkileşim alır. Yani paylaşımlarınızın en yoğun görüldüğü vakitleri ve günleri saptayabilirseniz, takipçilerinizin gönderinizle etkileşime girme olasılığını yükseltebilirsiniz.

İçeriğinizin maksimum görünürlük elde etmesini sağlamak için SEMrush’ın daha fazla veri odaklı işlem yapmak üzere tasarlanmış “Çevrimiçi Hayranlar” özelliğini kullanabilirsiniz. Takipçilerinizin Facebook'ta en aktif olduğu zamanı size analiz ederek, stratejik fikirler çıkarmanıza yardımcı olur.

Çevrimiçi Hayranlar Özelliği

Ayrıca, kitlenizin en çok çevrimiçi olduğu zamanları görebilmek için Instagram’ın yerel analizlerini de kullanabilirsiniz. Tüm işletme hesaplarından, hedef kitlenizin en aktif olduğu günü ve hangi saatlerde hangi paylaşımlarınızla etkileşim halinde olduğunu görebileceğiniz analitiğe erişebilirsiniz.

Instagram Yerel Analizleri

Takipçilerinizin en yoğun online olduğu frekansları saptadığınızda, tüm gönderilerinizin etkileşimini yüksek tutmak için bir zamanlama yazılımı kullanmanız size avantaj sağlayacaktır. Bu şekilde takipçilerinizle hiçbir etkileşim fırsatını kaçırmayacaksınız.

 

2- Sizin İçin En Doğru Paylaşım Frekansını Bulun

Kitleniz üzerinde hangi içeriğin etki ettiği konusunda iyi bir fikir edinmek için “Sosyal Medya İzleyicinize” bakın. Ardından "Etkinlik" sekmesine tıklayın. Bu yöntemle farklı dönemsel hareketleri inceleyebilir, her bir paylaşımın gönderim sıklığını değerlendirebilir ve hangisinin en fazla sonuç verdiğini görebilirsiniz. Bu sekme size rakip analizi yapma fırsatı da verecektir. İyi bir analiz sonucunda, yeni bir strateji oluşturmak için altın değerinde bilgiler edinmiş olacaksınız.

Sosyal Medya Dönemsel Hareketler

Haftada dört kez paylaşım yapmak, hedef kitlenize daha iyi iletişim kurmanıza yardımcı olacak ve kendi paylaşımlarınızla rekabet etmek zorunda kalmayacaksınız. Yani özetle ilgi çekici paylaşımlar, doğru zamanlama ve doğru paylaşım sayısı kritik önem taşıyor diyebiliriz. Unutmayın, burada amaç işiniz için özelleştirilmiş bir stratejidir. Rakiplerinize kıyasla gönderi sıklığınıza bakın ve daha yüksek etkileşim oranlarına sahiplerse, gönderi sıklığınızı kendi hedef kitlenizi sıkmadan onlara göre düzenleyin. (Bu haftada 4 kere paylaşım yaparken 7 güne çıkartmak anlamına geliyor. Dikkat edin aynı gün içerisinde birçok paylaşım yaparak takipçilerinizin feed’ini doldurabilir ve onları sıkabilirsiniz. Bu da takipçi kaybetmenize neden olur.)

 

3- Takipçi kitlenize özel hedeflemeli içerikler oluşturun

İyi sonuçlar görmek istiyorsanız, yapabileceğiniz en iyi şey, sahip olduğunuz kitle için hedeflenmiş ve onların beğenileriyle alakalı içerik oluşturmaktır. Sonuç olarak, takipçi sayınızı arttımak için hazırladığınız içeriklerle etkileşim yaratmanız gerekiyor. Bunu yapabilmek için de önce mevcut takipçilerinizin kim olduğunu anlamanız gerekir.

İşte tam da bu noktada SEMrush’un Sosyal Medya Paylaşım Aracı, size yardımcı olmak için hizmetinizde. Facebook kitlenizin demografisini görmek için ‘Analytics’ sekmesini kullanabilirsiniz. Cinsiyet, konum ve konuşulan diller gibi demografik bilgileri arayabilirsiniz. (Gelecek aylarda daha fazlası olacak)

Facebook Kitlesinin Demografi Analizi

Ayrıca her platformda size en iyi sonuçları veren içeriği de aramalısınız çünkü hedef kitlenizle etkileşimi sağlamak için harika bir örnek oluşturacaktır. Sosyal Medya İzleme Aracı, tüm yayınlarınızın performansını gösterir, böylece her platformda neyin işe yarayıp neyin yaramadığını görebilirsiniz.

Sosyal Medya İzleme Aracı

Kitlenizin kim olduğuna ve hangi içeriğe tepki verdiklerine bakın. Bu size, iyi oranları olan içeriği oluşturmanıza yardımcı olabilecek değerli veriler elde etmenizi sağlayacaktır. Sonuçlar için içerik oluştururken, ayrıntılara baktığınızdan emin olun; beğeniler harika olabilir, ancak potansiyel müşteriler edinmek istiyorsanız eğer (Yani site trafiği veya satışları arttırmaya çalışıyorsanız) paylaşım, retweet veya tıklama getirecek içerikler oluşturmak satışlarınıza katkıda bulunacaktır.

En yüksek performanslı yayınlarınıza benzer bir içerik oluşturun ve bunu her platform özelinde yapmaya çalışın; Instagram'da iyi sonuç alan içerikler, Linkedin veya Pinterest'te aynı sonuçları alamayabilir çünkü her mecranın dinamiği farklıdır. Bu yüzden analiz ederken hepsi için ayrı bir mesai harcamalısınız.

Hedef kitlenizin dili ve konumu çok önemlidir. İngiltere’de yaşayan kişiler için Avustralyalılara yönelik içerikler hazırlamak size istediğiniz sonuçları vermeyecek ve aynı dili bile konuşmayan Mandarin hedef kitlenize ulaşmanızda yardımcı olmayacaktır. Ayrıca lehçeleri de dikkate almak önemli olacaktır. Amerikan futbolu, dünyanın geri kalanının futbol dediği şeyle aynı değildir ve Amerikalıların futbol dediği şeyde diğer ülkeler için aynı anlamı ifade etmez.

 

4- Rakiplerinizin stratejilerine bakın

Çoğu firma, rakiplerinin pazarlama stratejilerine sadece bir göz atmak için bile dünyaları verebilir. Ama konu sosyal medya olduğunda her şey ortada ve gizlilik diye bir şey söz konusu değil. Tüm verileri derlemek için iyi bir gözlemci olmaya ve biraz da yardıma ihtiyacınız olabilir.

Sosyal Medya İzleyicimiz size rakiplerinizi gözlemleyebilmek birden fazla işletme eklemenizi sağlar. Bu özellik sayesinde içeriklerinizi ve performanslarını ölçümleyebilirsiniz. Rakiplerinizin bulunduğu “Genel Bakış” sekmesinde bakarak, buradan çıkan verilerle farklı stratejiler oluşturabilirsiniz.

Sosyal Medya İzleyici Genel Bakış Sekmesi

Rakiplerinizin düzenli olarak kullandığı farklı stratejileri ortaya çıkardığınızda not alın; özellikle de içeriklerinde yüksek etkileşim görürseniz. Stratejileri bizzat kendiniz test etmekten de korkmayın. Benzer olarak, ondan ayrışacak yollar bulmak için rakibinizin en iyi içeriğine de bakabilirsiniz. Mesela sizin için daha işe yarar bir hâle getirmek için rakibinizin en iyi stratejisine bir yenilik getirebilir misiniz? Ya da onların gözden kaçırdığı, ve sizin kendinizi onlardan ayrıştırmanızı sağlayacak bir strateji var mı? Yaratıcı olun. Test edip, ileri gitmek için kullandığınız taktikleri şekillendirmek için, erişilebilir olan veriyi kullanın.

 

Toparlarsak…

Her bir kitle farklıdır ve farklı şeylere tepki verir, dolayısıyla kitleye özel  sosyal medya pazarlama stratejisi, istediğiniz sonuçları almak için tek yoldur. Daha fazla sonuç alabileceğiniz somut yollar aramak için zaten kullanmış olduğunuz pazarlama stratejilerindeki bilgi ve analizi kullanın. Bu veriye dayalı yaklaşımlarla yaratacağımız küçük farklılıklar bile sonuçlara büyük etkiler yaratabilir.  Peki sosyal medya pazarlama kampanyanızdan istediğiniz sonuçları, en başarılı şekilde almak ister misiniz?  O zaman Sosyal Medya SemRush’ın sosyal medya araçlarına bakmakta fayda var.

 

Kaynak: https://www.semrush.com/blog/4-data-driven-ways-to-get-more-out-of-social-media-marketing/

En güncel gelişmelerden haberdar olmak için E-posta listemize katılın

  Beğeni

Optimist Hub Team

Optimist Hub Team

Optimist Hub; yazılım, tasarım ve pazarlama yetenekleri ile işletmelere büyük dijital çözümler sunan, müşteri deneyimi odaklı 360 Dijital Ajans.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilen Yazılar

Güncellemelerden ilk siz haberdar olmak ister misiniz?