Yeni Google Trekker İle Gezmeye Hazır Mısınız?


Optimist Hub Team 29/04/2019
07/03/2020 Tarihinde Güncellendi

Okunma   Beğeni


Bilgisayarınızı açın, herkes hazırsa gezmeye çıkıyoruz!

Biraz gezmek, temiz hava almak ve stresten uzaklaşmak ister misiniz? Hem de evinizden çıkmadan? Temiz hava almak ve stresten uzaklaşmak kısmından pek emin değiliz ama gezme kısmı için Google size yardımcı olabilir. Sizi bu gezintiler tatmin eder mi bilemeyiz ama şirket bu konuda ciddi yatırımlar yapmaya devam ediyor.

Bildiğiniz gibi Google, yurt dışında büyük rabet gören ve çok sevilen harita uygulaması “Street View” (Sokak Görünümü) hizmetini 2015 yılında Türkiye’deki kullanıcılara sunmuştu. Bu hizmet, hiç gitmediğiniz veya yolunuzun dahi düşmeyeceği herhangi bir mahalle, sokak, dağ, tepe vb. yerlerde 360 derecelik panoramik görüntüler ile gezebileceğiniz bir uygulamadır. Bu görüntüleri elde edebilmek için ciddi AR-GE çalışmaları yapan şirket, üzerinde hava koşullarından etkilenmeyen yüksek çözünürlüklü kameralardan oluşan arabalar ve arabaların ulaşamadığı yerler için yayaların kullanabileceği sırt çantaları üretti. Bu sayede, hem yeni bir iş kolu oluşturmuş hem çok sayıda istihdam sağlamış hem de paha biçilemez bir data biriktirmiş oldu ve bu çalışmalarına da hız kesmeden devam ediyor. Bugün Google, daha önce olduğundan çok daha küçük ve hafif (eskisi yaklaşık 44 kilo ağırlığındaydı) olan ve son teknoloji kameralarla geliştirilmiş Trekker sırt çantasını tüm dünyaya duyurdu.

 

Yeni Google Trekker

 

Google, yeni Trekker’ın sadece tasarımsal olarak değişime uğramadığını bunun yanı sıra teknolojik olarak daha donanımlı hale geldiğini söylüyor. Artık bu sırt çantalarında kullanılan kameraların yüksek çözünürlüklü sensörleri ve artırılmış diyaframları sayesinde, daha iyi ve daha net görüntüler elde etmeyi hedefliyor. Google yaptığı açıklamada, bu yeni versiyonun daha önceki Trekker’larda olduğu gibi otomobillere, teknelere veya raylı sistemlerlere entegre edilebileceğini de ekliyor. Daha kompakt bir yapıya sahip olan Trekker’lar sayesinde Google, erişilmesi zor yerlerin fotoğraflanmasında, gelişmekte olan ülkeler ve düzensiz yapılandırılmış şehirler için harita oluşturmakta büyük bir aşama kaydedecek gibi gözüküyor. Ayrıca şirket bu programın sadece bireysel çalışma yürütmek isteyenler için değil, turizm firmaları, sivil toplum kuruluşları, devlet kurumları, üniversiteler ve araştırma grupları gibi topluluklar tarafından da kullanılabilmesine olanak sağlıyor. Tüm dünyanın dijitalleşmesindeki büyük adımlardan biri olan bu program sizce gelecekte ne gibi teknolojilere entegre edilebilecek? Pozitif yönde kullanılması durumunda çok yararlı olacağı aşikar olan bu hizmetin, negatif amaçla kullanılması ne gibi problemlere yol açabilir? Bunu ilerleyen zamanda hep birlikte göreceğiz.

 

Kaynak: https://techcrunch.com/2018/12/18/heres-googles-new-street-view-trekker-backpack/

En güncel gelişmelerden haberdar olmak için E-posta listemize katılın

  Beğeni

Optimist Hub Team

Optimist Hub Team

Optimist Hub; yazılım, tasarım ve pazarlama yetenekleri ile işletmelere büyük dijital çözümler sunan, müşteri deneyimi odaklı 360 Dijital Ajans.

3 yorum

 1. cansu

  Önceki versiyonu 44 kilo muymuş ? Şok oldum. Bu alanda yatırım yapması yeni bir iş kolu ve istihdam alanı sağlamasının yanında geçtiğimiz haftalarda gördüğüm bir haberi hatırlattı. Engelli bir vatandaş street view ile gezerek fotoğraflar çekip sergi yapmış. Teknolojinin engelleri her gün biraz daha kaldırdığını görmek mutlu ediyor. Ellerinize sağlık

 2. Selamlar Cansu;
  Vakit ayırıp bu değerli yorumu bıraktığın için teşekkürler.
  Sevgiler.

 3. Didem Karataş

  Trekker hakkında donanımsal olarak yüzeysel bahsedilmiş. Daha detaylı bir bilgiye ulaşabilir miyim? Yanı sıra, Street View için yeterli bir giriş olmuş. Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilen Yazılar

Güncellemelerden ilk siz haberdar olmak ister misiniz?