Başa Dönün

Duyarlı Web Tasarım Neden Önemlidir?


Figen Yüzbaşıoğlu 24/01/2018
29/09/2018 Tarihinde Güncellendi


"Bu yazı 5 dakikada okunabilir."

Müşterileriniz online mağazanızı ziyaret ettiğinde, bugünlerde birincil cihaz olarak ne kullandıklarını düşünüyorsunuz? Çoğu insan internete girmek için bir akıllı telefon, tablet veya bir çeşit mobil cihaz kullanıyor. Artan mobil cihaz sayısıyla birlikte, birden fazla platformda / cihazda aynı şekilde çalışan duyarlı tasarıma sahip bir web sitesinin olması çok önemli hale geldi.

 

Mobil cihazların sayısının artması

Geçmişte bir web sitesine erişmenin tek yolu bilgisayarlardı. Cep telefonu sayısındaki artışla birlikte, web geliştiricileri mobil web siteleri geliştirmeye başladı. Ancak, yalnızca belirli bir mobil web sitesine sahip olmanın artık yeterli olmadığını biliyor musunuz? Birden çok mobil cihazın kullanımında büyük bir artış var bu nedenle bir web sitesinin akıllı telefonlar, tabletler, masaüstü bilgiasyarlar, oyun konsolu tarayıcıları ve büyük ekran TV’ler için optimize edilmesi gerekir.

 

Duyarlı Tasarımı Anlamak

Öncelikle, duyarlı tasarıma sahip online bir mağazaya sahip olmanın avantajlarından bahsedip ardından da; “Duyarlı Tasarım Nedir?” sorusunu anlatmaya çalışacağız. Duyarlı Web Tasarım, masaüstü, akıllı telefon, tablet ve diğer mobil cihazlar söz konusu olduğunda farklı ekran boyutlarına göre içeriği düzgün bir şekilde gösteren web sitesinin basit bir tasarımıdır. Duyarlı bir tasarım üzerinde çalışırken, web geliştiricileri, ekran boyutlarından bağımsız olarak, bir web sitesinin kullanıcı deneyimi doğrultusunda tüm cihazlarda tutarlı kalmasını sağlamalıdır.

 

Google Duyarlı Tasarımdan hoşlanıyor = İşletme web siteniz için daha iyi SEO

Google, mobil kullanıcılarınızı hedeflemek için duyarlı tasarımı önerir. Google, kaliteli içerik sunan ve birden fazla mobil cihazda tutarlı bir kullanıcı deneyimi sunan web sitelerinin arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer aldığını iddia etmektedir. Yani Google, web sitesi sahiplerine duyarlı tasarımı desteklemelerini öneriyorsa, o zaman bir işletme sahibi olarak, müşterilerinizin çevrimiçi mağazanızı web’de kolayca bulabilmesini istiyorsanız bu öneriyi kesinlikle ciddiye almalısınız.

Duyarlı bir tasarımın desteklenmesinin bir diğer yararı, işletme web siteniz için tek bir URL’ye sahip olmaktır. Web sitenizin “www.Domain.com” ve “m.Domain.com” gibi iki farklı URL’sini desteklemenize gerek yoktur. Ayrı mobil web siteleri, genellikle arama motorlarında daha iyi bir sıralamaya sahip değildir; çünkü Googlebot’un sitenizdeki içeriği alması için sitenizi farklı kullanıcı aracılarıyla defalarca taraması gerekir. Ancak, web siteniz duyarlı bir tasarımı destekliyorsa, Googlebot kullanıcı aracısının sayfalarınızı yalnızca bir kez taraması yeterlidir; bu, tarama verimliliği artırır, dolayısıyla Google’ın dolaylı olarak sitenizin içeriğini daha fazla dizine eklenmesine yardımcı olur ve çoğu zaman canlı kalmasını sağlar.

 

Duyarlı Tasarım daha iyi bir kullanıcı deneyimi sağlar = Mutlu müşteri!

Duyarlı tasarım, daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunar ve bu, kesinlikle işletmenizin büyümesine yardımcı olur. Duyarlı bir tasarımı desteklemeyen bir siteye bir örnek verelim. Bu web sitesine göz atarken bir kullanıcının ne yapacağını düşünüyorsunuz? Yanıt çok basit ancak bir sürü kullanıcı için can sıkıcı olabilir: kaydırma, yakınlaştırma, germe ve küçültme.
Duyarlı tasarım, web sitesinin içeriğini ekranın boyutuna göre otomatik olarak ayarlandığından bu sorunu çözer; bu sayede kullanıcılar herhangi bir cihazla web sitenizde kolayca gezinebilirler.
Bugünün iş dünyasında, bir müşteri web sitenize geldiyse ve aradığı ürünü bulamazsa, müşterinin sitenizi terk edip başka bir web sitesine yönelme ihtimali yüksektir. Ancak, bir müşteri web sitenizde olumlu bir satın alma tecrübesini yaşarsa, bir dahaki sefere ürün veya hizmetlerinizi satın almak için geri gelmesi muhtemeldir.

 

İlginç Gerçekler

• Amerikalıların% 75’i tuvalete giderken telefonlarını da yanlarında götürdüklerini itiraf ediyor.
• Alışveriş yapan kişilerin %40’ı satın alma kararını vermeden önce 3 veya daha fazla kanala (genellikle alışveriş yaparken) danışmaktadır.
• 5 tüketici arasından 4’ü alışveriş yapmak için akıllı telefon kullanıyor.
• 2014 yılına gelindiğinde, mobilin masaüstü İnternet kullanımını geçeceği öngörülüyor.
• Mobil aramaların %70’i bir saat içinde online aksiyonla sonuçlanmaktadır.
• Perakendecilerin %78’i bu yıl mobil alana yatırım yapmayı planlıyor.

 

Tüketiciler Web’e erişmek için mobil cihazları nasıl kullanıyorlar?

• % 99.5 içerik / bilgiye erişiyor.
• % 63.1 internet erişimi sağlıyor.
• % 62.1 e-postayı kontrol ediyor.
• % 49.2 müzik dinliyor.
• % 46 oyun oynuyor.
• % 41.7 uygulamaları indirip kullanıyor.
• % 15 satın alma yapıyor.
• % 15 kitap okuyor.

Kaynak: Nopcommerce Blog (https://www.nopcommerce.com/blog.aspx)

Bu makale faydalı mıydı?
 
886 Okunma   193 Beğeni

Önerilen Yazılar

Görüşleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir