Duyarlı Web Tasarım Neden Önemlidir?


Optimist Hub Team 24/01/2018
23/09/2020 Tarihinde Güncellendi

Okunma   Beğeni


Müşterileriniz online mağazanızı ziyaret ettiğinde, bugünlerde birincil cihaz olarak ne kullandıklarını düşünüyorsunuz? Çoğu insan internete girmek için bir akıllı telefon, tablet veya bir çeşit mobil cihaz kullanıyor. Artan mobil cihaz sayısıyla birlikte, birden fazla platformda / cihazda aynı şekilde çalışan duyarlı tasarıma sahip bir web sitesinin olması çok önemli hale geldi.

 

Mobil Cihazların Sayısının Artması

Geçmişte bir web sitesine erişmenin tek yolu bilgisayarlardı. Cep telefonlarının ‘’akıllı’’ hale gelmeleriyle birlikte; web geliştiricileri mobil web siteleri üzerine çalışmaya başladı. Ancak yalnızca belirli bir mobil web sitesine sahip olmanın artık yeterli olmadığı aşikar bir durum. Birden çok mobil cihazın kullanımında büyük artış var ve bu nedenle her web sitesinin akıllı telefonlar, tabletler, masaüstü bilgisayarlar, oyun konsolu tarayıcıları ve büyük ekran TV’ler için optimize edilmesi gerekli.

 

Duyarlı Tasarımı Anlamak

Duyarlı Web Tasarım; masaüstü bilgisayar, akıllı telefon, tablet ve diğer mobil cihazların ekran boyutları göz önüne alınarak; içeriğin düzgün bir şekilde gösterildiği web sitesi tasarımıdır. Duyarlı bir tasarım üzerinde çalışırken, web geliştiricileri; ekran boyutlarından bağımsız olarak, bir web sitesinin kullanıcı deneyimleri doğrultusunda tüm cihazlarda tutarlı olmasını da sağlamalıdır.

 

Google Duyarlı Tasarımdan Hoşlanıyor

Kaliteli içerik sunan ve birden fazla mobil cihazda tutarlı bir kullanıcı deneyimi sunan web sitelerinin arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer aldığını belirten Google; mobil kullanıcılarınızı hedeflemek için duyarlı tasarımı öneriyor. Bu durumda, bir işletme sahibi olarak; müşterilerinizin çevrimiçi mağazanızı web’de kolayca bulabilmesini istiyorsanız, bu öneriyi kesinlikle ciddiye almalısınız.

Duyarlı bir tasarımın desteklenmesinin bir diğer yararı da; işletme web siteniz için tek bir URL’ye sahip olmaktır. Web sitenizin “www.domain.com” ve “m.domain.com” gibi iki farklı URL’yi desteklemesine gerek yok. Ayrı mobil web siteleri, genellikle arama motorlarında daha iyi bir sıralamaya sahip değildir; çünkü Googlebot’un sitenizdeki içeriği alması için sitenizi farklı kullanıcı aracılarıyla defalarca taraması gerekir. Ancak, web siteniz duyarlı bir tasarımı destekliyorsa; Googlebot kullanıcı aracısının sayfalarınızı yalnızca bir kez taraması yeterli. Bu durum tarama verimliliği artırır; dolayısıyla Google’ın dolaylı olarak sitenizin içeriğini daha fazla dizine eklenmesine yardımcı olur ve çoğu zaman canlı kalmasını sağlar.

 

Duyarlı Tasarım Daha İyi Bir Kullanıcı Deneyimi Sağlar

Duyarlı tasarım, daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunar. Bu kesinlikle işletmenizin büyümesine yardımcı olur. Duyarlı bir tasarımı desteklemeyen bir siteye göz atan bir kullanıcı; kaydırma, yakınlaştırma, germe ve küçültme gibi birçok insan için can sıkıcı olabilecek hareketler yapar. İşte bu noktada duyarlı tasarımın yararları ortaya çıkıyor. Bu yöntem web sitesinin içeriğini ekranın boyutuna göre otomatik olarak ayarlandığından bu sorunları çözer; bu sayede kullanıcılar herhangi bir cihazla web sitenizde kolayca gezinebilirler.
Bugünün iş dünyasında, bir müşteri web sitenize gelip aradığı ürünü bulamazsa; müşterinin sitenizi terk edip başka bir web sitesine yönelme ihtimali yüksek. Ancak, bir müşteri web sitenizde olumlu bir satın alma tecrübesi yaşarsa; bir daha ki sefere ürün veya hizmetlerinizi satın almak için geri gelmesi muhtemeldir.

 

İlginç Gerçekler

• Amerikalıların % 75'i tuvalete giderken telefonlarını da yanlarında götürdüklerini itiraf ediyor.
• Alışveriş yapan kişilerin %40'ı satın alma kararını vermeden önce 3 veya daha fazla kanala (genellikle alışveriş yaparken) danışmaktadır.
• 5 tüketici arasından 4'ü alışveriş yapmak için akıllı telefon kullanıyor.
• 2014 yılına gelindiğinde, mobilin masaüstü internet kullanımını geçeceği öngörülüyor.
• Mobil aramaların %70'i bir saat içinde online aksiyonla sonuçlanmaktadır.

 

Tüketiciler Web'e Erişmek İçin Mobil Cihazları Nasıl Kullanıyorlar?

• % 99.5 içerik / bilgiye erişiyor.
• % 63.1 internet erişimi sağlıyor.
• % 62.1 e-postayı kontrol ediyor.
• % 49.2 müzik dinliyor.
• % 46 oyun oynuyor.
• % 41.7 uygulamaları indirip kullanıyor.
• % 15 satın alma yapıyor.
• % 15 kitap okuyor.

Kaynak: Nopcommerce Blog

En güncel gelişmelerden haberdar olmak için E-posta listemize katılın

  Beğeni

Optimist Hub Team

Optimist Hub Team

Optimist Hub; yazılım, tasarım ve pazarlama yetenekleri ile işletmelere büyük dijital çözümler sunan, müşteri deneyimi odaklı 360 Dijital Ajans.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilen Yazılar

Güncellemelerden ilk siz haberdar olmak ister misiniz?