Yandex, Session Replay 2.0


Optimist Hub Team 24/05/2019
06/03/2020 Tarihinde Güncellendi

Okunma   Beğeni


Yandex, Session Replay 2.0’nin Şimdi Daha Detaylı Hazırlanmış Kayıtlar ve Gelişmiş Playbackler İçerdiğini Duyurdu!

Veri analizi size genel resmin sadece bir kısmını açıklayabilir. Hedef kitlenizin ihtiyaç ve tercihlerini daha iyi anlamak için ziyaretçilerin sitedeki davranışlarını da analiz edebilirsiniz. Oturumların kaydedilmesi ve form analizi için özel araçlar, tıklama ve kaydırma ısı haritaları gibi Yandex Metrica’nın ücretsiz ve karmaşık ayarlar gerektirmeden sağladığı geniş özellik yelpazesiyle hedefinize çok kolay ulaşırsınız.

Big Data olarak tanımladığımız “Büyük Veri” hayatımızın her adımını kuşatarak very hacmini tanımlayan bir söz dizisi haline geldi. Günümüzde, “Büyük Veri” analizi sayesinde planlanan pazarlama stratejileri de markaları başarıya ana arterlerden bir tanesi olarak görülüyor.

Modern dünyanın pazarlamacıları, satışa giden yolda “Büyük Veri”den en yüksek seviyede yararlanmak istiyorlar. Tüketicilerin çalışma alışkanlıkları, dijital tıklama davranışı, çeşitli sitelerde harcadıkları zaman, satın alma geçmişleri gibi bir çok bilgi mobil cihazlar ve uygulamalar sayesinde depolanabiliyor.

Fakat pazarlama guruları her zaman satış için yeni yollar aramak zorundadır. Bu yazımızda, onlara hizmet edecek ve büyük veriyi daha da büyük hale getirecek olan Yandex’in bir hizmetinden bahsedeceğiz. Karşınızda:Yandex Metrica Session Replay 2.0.

Yandex Session Replay 2.0'nin Özellikleri

Yandex bu yeni özelliğini şöyle açıklamış: “Veri analizi size genel resmin sadece bir kısmını açıklayabilir. Hedef kitlenizin ihtiyaç ve tercihlerini daha iyi anlamak için ziyaretçilerin sitedeki davranışlarını da analiz edebilirsiniz. Oturumların kaydedilmesi ve form analizi için özel araçlar, tıklama ve kaydırma ısı haritaları gibi Yandex Metrica’nın ücretsiz ve karmaşık ayarlar gerektirmeden sağladığı geniş özellik yelpazesiyle hedefinize çok kolay ulaşırsınız.” O zaman Yandex’in bu hizmetinin ne işe yaradığını ve yeni sürümünde kullanıcılara neler sağladığını yakından inceleyelim…

Yeni özelliklerle donatılan Session Replay 2.0 bizlere, kullanıcıların farklı web sitelerde girdikleri etkileşimlerle ilgili birçok içgörü sunuyor. Kayıtlar artık çok daha detaylı. Ayrıca playback fonksiyonuna da ilgi alanlarınıza yönelik etkinlikleri hızla bulabileceğiniz yeni özellikler eklendi.

Session Replay 2.0 Sekme Değiştirirken de Kayda Devam Ediyor!

Daha önce, sitedeki kullanıcılar yeni sekmede başka bir link açtıklarında halihazırda alınan kayıt duruyordu. Session Replay 2.0 şimdi, kullanıcılar sitenizde sörf yaparken, masaüstünden ve mobil cihazlardan bağlantı açtıklarında sekmeler arasında yaptıkları geçişleri yakalıyor. Açılan farklı sekmelerdeki linklerin tümü oynatıcı sayfasının üst kısmında gösteriliyor.

 

Yandex Session Replay 2.0

 

Mobil İçin Daha İyi Grafikler Karşımızda…

Akıllı telefonlar ve tablet için kullanılan görsel dünya şimdi mobil cihazlardan yapılan kayıtlar için de kullanılıyor. Daha da önemli olan, Android ve İOS işlemci cihazları da ayırt edilebiliyor. Böylelikle session bilgisini aramak zorunda kalmadan OS tipini kolayca tanıyabilirsiniz. Eğer kullanıcı session boyunca yazı girişi yaptıysa, kayıt ona hem yatay hem de dikey klavyeleri gösteriyor, böylelikle yazının hangi bölümünün ekranda göründüğünü, hangi bölümün kaybolduğunu rahatlıkla görebilirsiniz.

Hızlı Playback Özelliği

Bazı zamanlarda, kullanıcılar sitedeki problemlerin nedenlerini anlamak ya da kullanıcı davranışlarındaki ilginç durumları tanımlamak için birçok kaydı gözden geçirmeye ihtiyaç duyarlar. Bu adımları daha kolaylaştırmak için Yandex, player’ı daha eğitici ve bilgilendirici şekilde güncellemeye odaklandı. Bu çalışmalar sonucunda, bir kullanıcı siteyle etkileşimde bulunmadığı zamanlarda manuel olarak hızlı ileri sarma işlemini yapmasına gerek kalmadı. Artık “Idle” işareti kullanıcının ne kadar süre aktif olmadığını da gösterebiliyor.

Ayrıca bir kullanıcının siteyle olan etkileşiminin yoğunluğu artık daha fazla görsel grafiklerle yansıtılıyor ve maksimum etkinlik anlarının bulmasını kolaylaştırıyor. Özel etiketler, hedef tamamlama, ekran klavyesini açma veya bağlantıya tıklama gibi kullanıcıyı ilgilendiren eylem türüne doğrudan geçmesine yardımcı oluyor.

 

Kaynak: https://yandex.com/blog/metrica/session-replay-2-0-evolves-with-more-detailed-recording-and-improved-playback

En güncel gelişmelerden haberdar olmak için E-posta listemize katılın

  Beğeni

Optimist Hub Team

Optimist Hub Team

Optimist Hub; yazılım, tasarım ve pazarlama yetenekleri ile işletmelere büyük dijital çözümler sunan, müşteri deneyimi odaklı 360 Dijital Ajans.

2 yorum

  1. Selin Yıldırım

    Yandex internet pazarlamacılığı için kaynak bir veri analizi hazırlamış. Ayrıca kullanıcı deneyimini de göz ardı etmemiş. Büyük markalar için büyük olanak.

  2. İlginiz ve yorumlarınız için teşekkür ederiz Selin Hanım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilen Yazılar

Güncellemelerden ilk siz haberdar olmak ister misiniz?