E-Ticaret Sitenizin Erişilebilirliğini Arttırın


Optimist Hub Team 25/01/2018
23/09/2020 Tarihinde Güncellendi

Okunma   Beğeni


Söz konusu web erişilebilirliği olduğunda; sadece birkaç mağaza sahibi erişilebilirliğin ne olduğunu ve neden önemli olduğunu anlamaktadır. Alışveriş sitenizi neden erişilebilir hale getirmeniz gerektiği konusunda detaylara girmeden önce, tüm okuyucuların web erişilebilirliğinin tanımını bildiklerinden emin olmamız gerekir.

Web Erişilebilirliği Nedir?

Web erişilebilirliği engelli kişiler tarafından web sayfalarının kullanılabilmesi anlamına gelir. Daha spesifik olarak; engelli kişilerin de siteyi algılaması, anlaması, sitede rahatça dolaşabilmesi ve etkileşim kurarak katkıda bulunabilmesi anlamına gelir. Ayrıca yaşlanmaya bağlı olarak yetenekleri değişen yaşlılara da yarar sağlar.

Web Erişilebilirliği Nedir?

Web Siteniz İyi Çalışıyor İse, Neden Erişilebilirliği Düşünmelisiniz?

Artık web erişiminin ne olduğunu bildiğimize göre, “Neden web erişilebilirliği ihtiyacım olsun ki?” gibi basit bir soru sorulabilir. Bu, bir örnekle açıklanabilir.

Hiç “Yardımcı Teknoloji” olarak bilinen bir terim duydunuz mu?

Yardımcı teknoloji (AT) Engellilere günlük yaşamlarında, öğrenme ve çalışma yetilerini arttıran ürünler, ekipman ve sistemler olarak tanımlanır.

 • Uzaktan kumanda, engellilerin belli bir mesafeden televizyonu kontrol etmelerini sağladıkları için bir yardımcı teknoloji örneği olarak kabul edilebilir.
 • Gözlükler de yardımcı teknolojiye mükemmel bir örnektir, çünkü gözü bozuk kişilerin görüş kabiliyetini arttırarak gözlük kullanmayan insanların seviyesine getirmeye yardımcı olur.

Şimdi tekrar web erişilebilirlik sorusuna dönecek olursak; Eğer gözlük kullanıyorsanız ve gözlük kullanan kişiler için çalışmayan bir web sitesine rastlasanız nasıl tepki verirdiniz? “Gözlük kullanan kişileri nasıl düşünmezler?” diye düşünüp üzülebilirdiniz. Bugün, engellilerin genelde engelliler için erişebilirliğe sahip olmayan sitelere denk geldiklerinde verdikleri tepki bununla aynıdır.

Web Erişilebilirliği İçin Yaygın Bir Örnek

Bu resim, erişilebilirlik için en genel örneklerden birisidir. Eğer resim erişilebilirliği yoksa görseldeki alt metin görüntülenir. Bu, görme engelli ya da sesli okuyucu kullanan kullanıcılar için yararlıdır.

Resimlerde alt text kullanırsanız, bu bilgi aşağıdakilerle birlikte herkese açık olacaktır.

 • Görme engelliler,
 • Arama motorları,
 • Outlook, Yahoo ve Gmail gibi resimleri engelleyen e-posta kutuları,
 • Kırsal kesimde yaşayan ve yüksek hızda internete sahip olmayan insanlar.

 

Engelli Kişiler de Sitenizi Kullanıyor

Eğer bir web sitesi veya online mağaza sahibiyseniz; engellilerin interneti kullandığını ve bir noktada mağazanıza uğrayacaklarını inkar edemezsiniz.

Aşağıdakiler engellilerin interneti nasıl kullandıklarına dair birkaç örnektir:

 • İşitsel: İşitme engellilerin sesli içerikler için alt metne – alt yazılara ihtiyaçları vardır
 • Bilişsel ve nörolojik: Bu kişiler için yanıp sönen ya da titremeye neden olan bileşenlerden uzak (farklı gezinme seçenekleriyle) içeriğe ihtiyaçları vardır.
 • Görsel: Görsel sorunları olan kişiler için özelleştirilebilir yazı tipleri ve renklere ihtiyaç vardır.

Hala web erişilebilirliğinin önemi konusunda tatmin olmadıysanız ve engellilerin erişilebilirlik seçeneğine sahip siteleri bulamadıklarında nasıl hissettiklerini anlamadıysanız aşağıdaki örneğe bakabilirsiniz.

 

Mesela Bir Reklam Örneği:

TEKLİF! Teklifi almak için yeşile, iptal etmek için maviye basın.

 • Renk körlüğü olmaması durumunda reklam aşağıdaki gibi görünür:
 • Renk körlüğü olduğunda ise, reklam şöyle görünür:

 

“Neden Bu Kadar Az İnsan İçin Tüm Çaba?”

webaim.org’a göre; istatistikler nüfusun en az %8,5’inin internet kullanımını etkileyecek bir engelinin bulunduğunu göstermektedir.

Pek çok web geliştiricisi ve tasarımcısı daha da öteye geçerek internet sitelerini web tarayıcı sürümleri eski olsa bile düzgün görüntülenebilecek şekilde tasarlar. Eğer alışveriş sitenizi tüm tarayıcılar ile uyumlu hale getirmek için bu kadar çaba harcıyorsanız, neden sitenizi erişilebilirlik açısından uyumlu hale getirmiyorsunuz? Bir web sitesini erişilebilir hale getirmek, içeriği çapraz tarayıcı uyumlu hale getirmeye kıyasla çok daha az çalışma ve çaba gerektirir. Buna ek olarak; online iş perspektifinden bakıldığında, bu daha fazla satış getirebilecek nüfusun ek %8,5’ine de kapı açar.

Kaynak: Nopcommerce Blog (https://www.nopcommerce.com/blog.aspx)

En güncel gelişmelerden haberdar olmak için E-posta listemize katılın

  Beğeni

Optimist Hub Team

Optimist Hub Team

Optimist Hub; yazılım, tasarım ve pazarlama yetenekleri ile işletmelere büyük dijital çözümler sunan, müşteri deneyimi odaklı 360 Dijital Ajans.

1 yorum

 1. Sibel Kurum

  Yardımcı teknoloji konusu kısa ve öz şekilde anlatılmış. Açıkçası alt etiketlerini okuma araçları tarafından okunması için değil de daha çok arama motoru botlarının okuması ve sıralamaya alması ya da sıralamada yükselmesi için kullanırdım. Gerçekten çok yararlı bir yazı olmuş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilen Yazılar

Güncellemelerden ilk siz haberdar olmak ister misiniz?