Site İçi Bağlantıları Etkili Kullanma Yolları


Optimist Hub Team 21/10/2019
06/03/2020 Tarihinde Güncellendi

Okunma   Beğeni


Internal Link (Site İçi Bağlantı), bir websitesinin kendi içerikleri arasında bağlantı kurarak kullanıcıların aradıklarını daha kolay bulmasını sağlayan bir yöntemdir. İşlevsellik açısından büyük önem taşıyan bu yöntem, SEO sıralamalarını da birçok yönden etkilemektedir.

  • Site içi bağlantılar aracılığıyla, paylaştığınız bir içerik veya sahip olduğunuz ürünler hakkında ziyaretçilerinize daha geniş kapsamda bilgiler verebilirsiniz. Böylelikle kullanıcılarınıza websitenizi kolayca gezinebilme imkânı tanımış olursunuz.
  • İçeriğinizde backlink kullanmamış bile olsanız, sitenizi tarayan Google botlarını yönlendirmenizi sağlayacaktır.
  • Sayfa otoritesinin belirlenmesinde de önemli bir faktördür. (Daha fazla site içi bağlantıya sahip olan içerikleriniz Google’ın gözünde sizi temsilen daha ön planda olacaktır.)

Şimdiyse, internal link’leri nasıl doğru ve daha etkili bir biçimde kullanabileceğinizden bahsedelim.

Site İçi Bağlantıların Kullanım Alanları

  • İyi bir şekilde inşa edilmiş bağlantılar hem kullanıcı deneyimi geliştirmesi, hem de Google botlarını yönlendirmesi açısından kritik bir role sahiptir.
  • Belli bir bağlamla sunulan link’ler SEO sıralamanızı daha iyi etkileyecektir. (Yazımızın başlarında backlink kelimesini ilgili haberimizle bağlamamız gibi)
  • Google’ın footler link’lere (sayfaların en altında bulunan, genellikle reklam amaçlı bağlantılar), daha az önem verdiği biliniyor.
  • Daha önceki bir yazımızda bahsettiğimiz Anchor Text (çapa metin) kavramı da büyük önem arz etmekte. Oluşturacağınız bağlantıyı temsilen kullanacağınız kelimeler o içeriği net bir şekilde ifade ederse bunun size olumlu geri dönüşleri olacaktır. Bu noktada abartıya kaçmadan anahtar kelimelerden yararlanmak en doğru çözüm olarak gösterilebilir.
  • Eğer bir içeriğinizde aynı sayfaya iki link oluşturduysanız, Google sadece ilk linkin anchor text’ini göz önünde bulunduracaktır.
  • Yazılı içeriklerle oluşturulan bağlantılar, görsel kullanılarak oluşturulanlardan daha etkili olmakta.

Analizi ve Değerlendirmesi

Önemli bir SEO kriteri olmasına rağmen internalAnchor Text nedir link’lerinizin yapılanmasını kapsamlı bir şekilde gözden geçirmenizi sağlayan bir araç bulunmamakta. Schema, Screaming Frog ve Jet Octopus bu bağlamda görece en etkili araçlar olarak gösterilebilir.

Jet Octopus, Linking Explorer (Bağlantı Kaşifi) özelliğiyle birçok soruna çözüm sunmakta. Bu özellik aracılığıyla, URL’sini girdiğiniz sayfaya Jet Octopus’un botlarını yollayabilir ve o sayfanın diğer websiteleriyle olan bağlantılarını görebilirsiniz.

Özellikle bağlantı kurarken kullandığınız Anchor Text’leri gösteren kısmı çok işinize yarayabilir. Anchor Text optimizasyonlarını yeterince veya gereğinden fazla yapıp yapmadığınızı anlayabilir ve rakiplerinizin farklı alanlarda ne gibi keyword’ler (anahtar kelime) kullandığını görebilirsiniz.

Unutmayın ki, kullanıcıların ve Google botlarının sitenizin nasıl yapılandığını daha iyi anlaması her zaman önemli olacaktır.

İleri Okuma Kaynağı:

https://www.searchenginewatch.com/2018/09/28/how-to-make-the-most-of-internal-linking-for-higher-rankings-and-improved-organic-search-visibility/

En güncel gelişmelerden haberdar olmak için E-posta listemize katılın

  Beğeni

Optimist Hub Team

Optimist Hub Team

Optimist Hub; yazılım, tasarım ve pazarlama yetenekleri ile işletmelere büyük dijital çözümler sunan, müşteri deneyimi odaklı 360 Dijital Ajans.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilen Yazılar

Güncellemelerden ilk siz haberdar olmak ister misiniz?