Google Haritaların Yeni Arama Özellikleri


Optimist Hub Team 14/07/2019
06/03/2020 Tarihinde Güncellendi

Okunma   Beğeni


“Kebap” navigasyon uygulamamızda arayacağımız, alışılagelmiş bir adres veya işletme ismi değildir. Ancak çoğumuz bu tip kelimeleri Google aramalarına yazdığımız gibi Google Maps olarak da bilinen haritalar uygulamasında aynı şekilde yazarak arama yapmaktayız.

Google Maps üzerinde aramaya “Köşem Kebap” veya belirli başka işletme isimleri ya da adres aratmak yerine, öğlen yemeği için herhangi bir dönerci aramaya çalışıyoruz. Bu arama tiplerinden yola çıkarak Google da haritalar uygulaması için bazı yenilikler getirdi.

Google Haritalar'da Neler Yeni?

Google Maps, uygulamasını her geçen gün güçlendirmeye devam ediyor, bu durum haritalarda arama işleminin tek aşamalı sürece inmesini sağlamak yönünde ilerliyor. Dolayısıyla, haritalarda işletmelerin incelemeleri, yol tarifleri ve arama tarayıcısı arasında geçiş yapmak yerine, bu yenilikler sonucunda doğrudan aradığımızı, özellikle haritalarda yer alan 150 milyondan fazla işletme ile doğru ve kesin olarak arama sonuçlarında görebileceğiz.

Diğer yandan geçtiğimiz haftalarda haritalar uygulamasında, arama yaptığımızda karşımıza çıkan fotoğraflar, incelemeler, saatler, lokasyon, rezervasyon bilgilerine “fırsatlar ve teklifler” başlıklarını ekleyen Google, böylelikle işletmelere yeni çıkan kampanyalarını veya indirimlerini buradan rahatlıkla duyurma şansı vermiş bulunmakta.

Google Haritalardaki Yenilikler

2018 yılının başından beri, Google’a göre “yakınımdakiler” aramalarında %50 oranında artış olduğu belirlenmiştir. Ayrıca kullanıcılar, belirli bir deneyimden çok açıklamalı deneyimler arıyorlar. Örnek vermek gerekirse; çorbacı şeklinde aramak yerine gece çorbacısı şeklinde aramalar yapmakta. Bu durumdan dolayı işletmeler yerel SEO konusunu göz ardı etmemeli, aksine bu konuyu da pazarlama stratejilerine eklemelidir. Çünkü ne kadar bu konu üzerinde kendilerini arama motoruna anlatırlarsa potansiyel müşterilerine o kadar kolay ulaşabilir olurlar.

Google Haritalar İle Alakalı Tweet

Çevirisi***Google Haritaların, sadece “li” yazınca, benim “likör satan market” araması yaptığımı bilmesi çok hoşuma gidiyor.***

Doğrudan Google Haritalar aramaları restoranların ötesinde genişleyerek; barlar, kafeler, kahvaltıcılar ve buna benzer yemek hizmeti sunan yerler yaygın arama terimleridir, özellikle de yeni bir yerde veya tatildeyseniz. Oteller, spor salonları, giyim mağazaları gibi yerler ise, haritalarda arama sonuçlarının diğer türlerinin sadece bir kaçıdır.

Google Haritalardaki Sahte Listelemeler

Önceki haftalarda Wall Street Journal’ın yayınladığı haberde, Google Maps'in kötüye kullanımını, sahte işletmelerin listelendiğini dile getirmişti. Haberde yer alan rapora göre yüz binlerce sahte işletme listesi, Google Haritalarda her ay ortaya çıkmakta. Ayrıca rapora göre 11 milyon sahte işletme listesi uygulamada yer almakta. Her ne kadar Google, işletmenin kaydını doğrulamak için adresi arama veya posta kodu yollama gibi yöntemler uygulasa da, bu doğrulama sistemi de kolayca kandırılabiliyor.

Bu durumun yaşanması ise küçük işletmelerin güvenilirliğini sarsmakta. Ayrıca, kullanıcılar bu konuda geri bildirim vermediğinden, sahte hesapların filtrelenmesi ve tespiti güçleşmekte.

Sonuç olarak, yeni geliştirilen özellikler ile Google Haritalar uygulaması, ilerleyen günlerde daha fazla kullanıcı dostu ve daha doğru, alakalı sonuçlar veren bir uygulama olacak. Ancak yaşadığı sahte işletme kayıtları gibi itibarını zedeleyen sorunları da en kısa zamanda çözmesi gerekmekte. Bu sorunları da aştığı zaman, gittikçe herkesin vazgeçilmez uygulamaları arasında daha fazla yer edinmesi kaçınılmaz olacaktır.

 

Kaynak:  https://mashable.com/article/google-maps-business-search/

En güncel gelişmelerden haberdar olmak için E-posta listemize katılın

  Beğeni

Optimist Hub Team

Optimist Hub Team

Optimist Hub; yazılım, tasarım ve pazarlama yetenekleri ile işletmelere büyük dijital çözümler sunan, müşteri deneyimi odaklı 360 Dijital Ajans.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilen Yazılar

Güncellemelerden ilk siz haberdar olmak ister misiniz?