Arama Motorlarının Aldığı Eğilimler ve Sebepleri


Optimist Hub Team 18/10/2019
25/10/2019 Tarihinde Güncellendi

Okunma   Beğeni


Arama motoru sürekli gelişen bir platform. Geçtiğimiz yıllarda reklamlı ve organik trafiğin nasıl beraber çalışabileceği ve markaların arama sonuçlarında nasıl yükselebileceğine dair birçok makale yazıldı. Bu makaleler de yıllar içinde Google’ın arama kriterlerini ne yönde değiştirdiğine dair geniş bir kaynak ortaya koydu. Bu değişimler ise, çoğunlukla reklamlı arama sonuçları, e-Ticaret ve yerel sıralamalar üzerineydi. Paylaşacağımız verilerden yola çıkarak siz de göreceksiniz ki, bu değişimler Google’ın halka açık bir şirkete dönüşmesi ve kullanıcıların eğilimleriyle doğrudan ilişki içerisinde.

Değişimi Etkileyici Faktörler Neler Oldu?

Ele alınabilecek en temel konu reklamlı ve organik trafik arasındaki kesişim, yani birbirlerini yükselttikleri alanlar olacaktır. Markaların hem reklamlı hem de organik arama sonuçlarında ne sıklıkla belirdikleri üzerinden bir araştırma yürütüldü. Birkaç sene öncesine kadar bu kesişim alanı genel ortalamanın üzerine çıkmıştı. Fakat bu yıl içerisinde yüzde 44’lük bir düşüş yaşandı. Bunun en büyük sebebi olarak, finans, seyahat ve teknoloji hizmetlerindeki pazar payı gerilemesi gösterilebilir.

Bu eğilimin sebebi olarak iki faktör öne sürülebilir:

  • Rekabet ve fiyat artışı. 2018 yılının son çeyreği ve 2019 yılının ilk çeyreği arasında reklamlı aramaların tıklama başına maliyeti yüzde 4 artış gösterdi.
  • Yerel listeleme, Maps (Haritalar), Google My Business (Benim İşletmem), ve online alışveriş gibi farklı alanlardaki optimizasyonun daha kapsamlı ve önemli hale gelmesi. Bunun sonucunda reklamlı aramalar eski önemini kaybetti ve alternatif yöntemlerin önü açıldı.

Peki özellikle yerel sıralama ve online alışveriş alanlarındaki optimizasyona dair neler değişti? Son üç yıldır yapılan takipler gösteriyor ki, değişimin sebebi tam da beklendiği gibi. Bu üç yılda yerel listelerin arama terimi sayısı genele oranla üç katına çıkarak yüzde 11’den yüzde 38’e ulaştı. Bu durum, Google’a, tüketicilere ve markalara yerel listelemelerin ne derece önemli olduğu vurgusunu yapıyor ve aynı zamanda konum bilgilerinizi optimize etmenin sadece Google’da değil tüm internet ağında büyük bir yer kapladığını gösteriyor.

Ticari Reklamlar Büyük Yol Katetti

Bu süreçte ticari amaçlı reklamlar önemini korumayı başardı ve 2017’den bu yana payını yüzde 43’den 47’ye çıkardı. Ticari reklamlar kullanıcılara özellikle görsel anlamda hitap edip markalar için sağlam bir gelir kaynağı olarak ön plana çıkıyor.

Google’ın kullanıcı deneyimini geliştirmek adına bu alanda yürüttüğü uygulamaların da büyük etkisi var. Bu uygulamalar arasında yeni reklam formatları, online alışverişte deneyimi geliştirici uygulamalar ve farklı sektörleri de bir araya getiren kapsamlı kampanyalar var. Yapılan tüm bu girişimler Google’ın markalara ve tüketicilere verdiği önemi gösteriyor.

İçerik Pazarlamacısının Yapması Gereken Nedir?

“Pazarlamacılar, üzerinden geçtiğimiz verilerden ne gibi çıkarımlar yapabilir?” sorusuna cevap arayacak olursak farklı iki ana fikirden yola çıkabiliriz.

Her şey anahtar kelimeler ve site optimizasyonlarından ibaret değildir. Evet, SEO ve reklamlı listelemeler sizi belli bir eşiğe getirir ama asıl önemli olan bunun ötesine geçebilmektir. İçeriğinizin kalitesi ve yerel listelerdeki konumunuz başarıyı yakalamak adına en büyük faktörlerdir. Bu noktada yapmanız gereken kitlenizin ihtiyaçlarını ne şekilde karşılayabileceğinizi belirlemektir.

Arama kriterlerini belirleyebilmek için işe yarar bir strateji benimsemek önemli. Reklamlı listelemelerde üst sıralara çıkacak bütçeniz olmayabilir; veya organik trafiği almanızın önünde teknik sorunlar vardır. Ama bu ileriye dönük planlar yapmak için çok erken olduğu anlamına gelmiyor. İçerik çıkarma sürecini belli bir düzene oturtmak buna verilebilecek iyi bir örnektir. Hangi alanla uğraşıyor olursanız olun mevcut sistemde kendinizi öne çıkarmak için yapabileceğiniz çok şey bulunuyor. Doğru yol haritasını çizmek ise size kalmış.

Arama sonuçları, teknoloji ilerledikçe ve kullanıcı tutumları değiştikçe farklı noktalara varacaktır. Yakın zaman önce ciddi bir yer tutmaya başlayan online alışverişin ve mobil platformdaki gelişimin etkilerini dahi her geçen gün görebiliyoruz. Bu yüzden, fark yaratmak adına büyük resmi görüp kullanıcıların ihtiyacını karşılayacak yolu bulmaya odaklanın.

İleri Okuma Kaynağı:

https://www.searchenginewatch.com/2019/07/10/evolution-of-search-engine-result/

En güncel gelişmelerden haberdar olmak için E-posta listemize katılın

  Beğeni

Optimist Hub Team

Optimist Hub Team

Optimist Hub; yazılım, tasarım ve pazarlama yetenekleri ile işletmelere büyük dijital çözümler sunan, müşteri deneyimi odaklı 360 Dijital Ajans.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilen Yazılar

Güncellemelerden ilk siz haberdar olmak ister misiniz?