Backlink Nedir, Nasıl Uygulanmalıdır?


Optimist Hub Team 11/10/2019
15/10/2019 Tarihinde Güncellendi

Okunma   Beğeni


Backlink, bir websitesinin başka bir web sitesinden link, yani bağlantı alması anlamına gelir. Backlinkler, sitelerin arama motoru performansına büyük etkide bulunur. Bu yüzden SEO sıralamanızı yükseltmek için de Google tarafından önemli bir faktör olarak görülmektedir. Arama motorları, sonuçları ortaya koyarken birçok sıralama unsurunu göz önünde bulundurur ve kimse backlinklerin bu sonuçlara etkisini tam olarak bilmemektedir. Ama doğru uygulandığı zaman etkili olduğu kesin.

Acele Etmemek Önemli

Backlink nasıl uygulanmamalı

Link kurmak oldukça riskli bir stratejidir ve en azından kendi sitenizin kalite ölçütlerini belli bir düzeye çekmeden önce girişmemeniz gereken bir olaydır. Eğer ki siteniz hâlihazırda doğal yollardan veya sosyal medya üzerinden dış link’ler almıyorsa sizin kuracağınız bağlantılar Google algoritmaları tarafından spam (istenmeyen, gereksiz) olarak algılanabilir ve size yarardan çok zararı olur.

2019 yılından itibaren Google’ın web siteler arasındaki bir çok linki görmezden geldiğini söylemek yanlış olmaz. Özellikle de kalitesini yetersiz gördüğü web sitelerinden gelenleri... Elbette ki, link kurmak yine de önemli bir olaydır ama Google’ın gözünde değerli ve güvenilir görünen siteler tarafından kurulmadığı sürece pek de bir şey ifade etmeyecektir.

Bunun için de web sitenizin sağlam temellerle kurulduğundan ve optimizasyonunun iyi yapıldığından emin olmalısınız ki Google da sizden gelen bağlantı istemlerini ciddiye alsın. “Peki bu temelleri sağlamlaştıran unsurlar nelerdir?” diye merak ediyorsanız birkaç maddeyle sıralayalım:

 • Tüm teknik ve kullanıcı deneyimini etkileyen sorunları düzeltmelisiniz. Sitenizin yüklenme hızı, mobil ortamla uyumluluğu, 404 (karşılıksız) bağlantı içermemesi veya kopyalanmış sayfalara sahip olmaması gibi durumlar örnek verilebilir.
 • SEO düzenlemelerinizin önemli kıstaslara uygun yapıldığından emin olun. Eğer Google’a sizi gözden çıkarması için bir sebep verirseniz, emin olun buna karşılık vereceklerdir. Nelerden kaçınmanız gerektiğine dair bilgileri SEO’nun değer yargılarına dair konuştuğumuz blog yazımızdan öğrenebilirsiniz.
 • Web sitenizin uzun süre inaktif kalmamasını sağlayın. İnaktiflikten kastımız sadece sitenizin erişime kapanması değildir. Eğer ki uzun süre boyunca içerik paylaşmaz veya dengesiz aralıklarla paylaşırsanız bunun size negatif geri dönüşleri olacaktır.
 • Ziyaretçilerinizin ilgisini olabildiğince tutmaya çalışın. Google’ın önem verdiği en büyük kıstaslardan biri de sitenize uğrayan kullanıcıların ne kadar vakit geçirdiğidir. Bu noktada ise elbette ki paylaştığınız içeriğin kalitesi belirleyici bir faktör olacaktır.

Tüm bu temel unsurları sağlam bir şekilde oturttuğunuz vakit web siteniz büyük trafikler almasa bile Google’ın gözünde değer kazanacaktır ve popülerlik kazanma yolunda bir sonraki adımı atmaya hazır hâle gelecektir.

Etkili Bir Biçimde Nasıl Kullanılabilir?

Backlink Nasıl Uygulanmalı

Şimdiye kadar hep bu işe nasıl hazırlanabileceğinizden veya neleri yapmamamız gerektiğinden bahsettik. Peki tüm bu temel unsurları sağladığımıza emin olduktan sonra sitemizin popülerliğini artırmak için ne yapmalı?

Bu soruya cevap olarak Google’a kaliteli izlenimi verecek backlinkler kurmanın kriterlerini şu şekilde sıralayalım:

 • Domain Otoritesi puanı yüksek olan web siteleriyle linkler kurmak önemli. Bu bağlamda illa ki sektörünüzün en popüler web sitelerini seçmek zorunda değilsiniz. Az önce bahsettiğimiz kriterleri sağlayan siteler de mutlaka belli bir seviyeye gelmiştir. Bu puanı hem kendiniz hem de link kurmak istediğiniz site için kolaylıkla bazı araçlar vasıtasıyla kontrol edebilirsiniz. Google’da “Domain Authority” olarak aratmanız yeterli.
 • Kaliteli ve kopya olmayan içerikler çıkarmanın öneminden çok sık bahsettik ama bunun önemini ne kadar vurgulasak azdır; zira kuracağınız linklerde eğer ki Google sizin de içerik bazında bir değer ortaya koymadığınızı algılarsa bunun size dönüşü iyi olmayacaktır. Yani bu unsuru, işin hem nasıl yapılması hem de nasıl yapılmaması konusunda ele almak elzem bir olaydı.
 • Direkt olarak doğal backlinkler almak için değil ama alacağınız backlinklerin kalitesini artırmak için sosyal medyayı mutlaka bir araç olarak kullanın. Günümüz internet dünyasında dönen trafiğin büyük bir kısmı sosyal medya kaynaklıdır. Bu yüzden paylaştığınız kaliteli içeriklerin sosyal medyada bir varlık oluşturması hem trafiğinizi yükseltecek hem de bu yolla gelecekte alacağınız backlinklerin size kattığı değeri artıracaktır.
 • Abartıya kaçmayın! Bahsettiğimiz temelleri sağlam bir şekilde sağladığınızdan emin olsanız bile popülerliğinizi artırmak için bir anda backlinklere yüklenmemeniz önemli. Süreci yavaş yavaş ilerletip kurduğunuz bağlantılardan nasıl geri dönüşler aldığınızı gözden geçirmelisiniz; aksi takdirde sağlam olduğunu düşündüğünüz o temeller, beklentileriniz altında ezilebilir.
 • Rakiplerinizle iyi ilişkiler kurun. Öyle ki, herkesin değerini Google’ın gözünde artırmaya çalıştığı bir ortamda rakipleriniz aynı zamanda düşmanınız olmak zorunda değil. Belki sektörünüzün dev isimleri sizi pek kale almayabilir ama bu başlığın ilk maddesinde de bahsettiğimiz üzere illa ki o dev isimlerle bağlantılar kurmak zorunda değilsiniz. Daha önce bahsettiğimiz kriterlere uyan, belli bir Domain Otoritesine erişmiş, temeli sağlam sitelerle birlikte yükselmek gayet mümkün. Eğer direkt olarak sizinle aynı alanda içerikler çıkaran web siteleriyle ilişkiler kurma fikri hoşunuza gitmiyorsa kesişen ilgi alanlarınızın olduğu siteleri tercih etmek çok daha mantıklı olacaktır. Örneğin teknoloji alanında içerikler çıkaran bir web sitesiyle, bilgisayar oyunlarına dair yazılar yazan bir web sitesi uyumlu bir ikili olabilir.

Anlayacağınız üzere popülerlik kazanma yolunda atacağınız her adımın stratejik bir temeli olması gerekiyor. Bu birkaç haftada oturacak bir süreç olmamakla birlikte aldığınız geri dönüşlerden yararlı çıkarımlar yapılması önemlidir. Eğer kararlar alma noktasında kendinizi yetkin hissetmiyorsanız işinizi riske atmaktansa uzmanlara başvurmanız yararınıza olacaktır.

İleri Okuma Linkleri:

https://www.gotchseo.com/backlinks

https://www.hobo-web.co.uk/link-building-strategy-for-beginners-a-month-of-free-tips/#basics-of-link-building

https://www.wpbeginner.com/glossary/backlinks

En güncel gelişmelerden haberdar olmak için E-posta listemize katılın

  Beğeni

Optimist Hub Team

Optimist Hub Team

Optimist Hub; yazılım, tasarım ve pazarlama yetenekleri ile işletmelere büyük dijital çözümler sunan, müşteri deneyimi odaklı 360 Dijital Ajans.

2 yorum

 1. okan

  çok güzel paylaşım. tebrik ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilen Yazılar

Güncellemelerden ilk siz haberdar olmak ister misiniz?