Elon Musk: Tesla Otonom Araçlar 2020 İçin Hazır!


Optimist Hub Team 29/10/2019

Okunma   Beğeni


Siz de Tesla’nın robot taksilerini Elon Musk’ın ihtimal dışı bir hayali olarak görüyorsanız, yanılıyor olabiliriz. Musk, geçtiğimiz Çarşamba günü verdiği finansal röportajda, geliştirmekte oldukları otonom araçlara büyük vurgu yaptı.

Yeni Güncelleme Elon Musk’ı Heyecanlandırdı

Bulunduğumuz yılın son çeyreğini beklenenin ötesinde bir kârla kapatan şirketin CEO’su Musk, elektrikli otomobillerin yakın gelecekte sürücüsüz trafiğe çıkabilmesi olasılığına dair oldukça olumlu bir konuşma gerçekleştirdi.

Smart Summon Özelliği

© consumerreports

Özellikle geçtiğimiz ay sunulan “V10” adlı yazılım güncellemesinin Elon Musk’ı bu bağlamda motive ettiğini söyleyebiliriz. Bu güncellemeyle birlikte, Tesla araçların, sürücüsünün bulunduğu konuma otomatik bir şekilde ulaşmasını sağlayan “Smart Summon” (Akıllı Çağırma) özelliği ortaya çıkmıştı.

Musk, verdiği röportajda, “Smart Summon özelliğini bir başlangıç kabul edersek, bir sonraki adımımız tamamen kendi kendini sürebilen araçlar olacaktır” ifadesini kullandı. Güncellemenin şu anki haliyle Tesla otomobiller, özellikle otopark veya trafiğin sakin olduğu alanlarda yolunu bulabilmekte. Gelecek güncellemelerle birlikte, araçların trafik ışıkları ve işaretlerini algılamakta eğitileceği belirtildi. Musk, ayrıca kötü hava koşullarında, dar sokaklarda ve şehir merkezinin dışında kalan alanlarda da kullanıma olanak tanıyacak geliştirmelerden bahsetti.

Rakipler Aynı Fikirde Değil

Sektörün ileri gelenleri ise, tüm bunların gelecek yıl içinde gerçekleşmesini zor bir olasılık olarak tanımlıyor. Özellikle Tesla araçların, mesafe ve engelleri algılamak için kullanılan LiDAR adlı sensörler yerine kendi kamera sistemlerini kullanması bu işi zorlaştıran unsur olarak görülmekte.

Tesla Kamera Sistemi

© Tesla

Geçtiğimiz haftalarda ulaşım sektörüne dair San Fransisco’da gerçekleşen bir konferansta, Tesla’nın rakibi Zoox şirketinin teknoloji yöneticisi Jesse Levinson, otonom araçların hayata geçmesi için tamamıyla sensörlerden yararlanması gerektiği vurgusunu yaptı. Elon Musk’ın önümüzdeki yıla dair paylaştığı planları sorulduğunda ise imkânsız olarak gördüğünü ifade etti.

“Herkesin Sahip Olmak İsteyeceği Bir Şey”

Otomatik pilot, mevcut hâliyle sadece ana caddelerde ve otobanlarda çalışmakta; fakat aynı zamanda sürücünün dikkatine de sürekli ihtiyaç duymakta. Diğer yandan Elon Musk, tamamen otonom çalışmaya olanak tanıyacak güncellemenin yıl sonuna kadar erken erişime açılacağını iddia ediyor. Bahsedilen güncellemenin, Tesla araçları robot taksilere dönüştürmeyi vadeden yazılımla aynı olduğunu belirtelim.

Elon Musk, son olarak, yazılımın, 2020 yılının sonunda sürücünün dikkatine gerek duymayacak hâle geleceğini belirtti ve “herkesin sahip olmak isteyeceği bir şey” ifadesini kullandı. Fakat Tesla araçlar önümüzdeki yılın sonunda gerçekten hazır hâle gelse bile bu etrafımızda kendi başına hareket eden taksiler görmeye başlayacağımız anlamına gelmiyor; zira düzenleyici yasalara ihtiyaç duyulacağı kesin. Kaldı ki, Tesla’nın bir başka rakibi Waymo, otonom araçları için trafiğe açık alanda testler gerçekleştirmişken Tesla’nın henüz böyle bir girişimi dahi bulunmamakta.

Öyle görünüyor ki, yakın gelecekte robot taksilerin hayata geçmesinden önce otomatik pilot ve Smart Summon gibi özelliklerin gelişmesini beklemek daha gerçekçi olacaktır.

İleri Okuma Kaynağı:

https://mashable.com/article/elon-musk-tesla-earnings-full-self-driving/

En güncel gelişmelerden haberdar olmak için E-posta listemize katılın

  Beğeni

Optimist Hub Team

Optimist Hub Team

Optimist Hub; yazılım, tasarım ve pazarlama yetenekleri ile işletmelere büyük dijital çözümler sunan, müşteri deneyimi odaklı 360 Dijital Ajans.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilen Yazılar

Güncellemelerden ilk siz haberdar olmak ister misiniz?