Facebook Arama Reklamları


Optimist Hub Team 02/07/2019
06/03/2020 Tarihinde Güncellendi

Okunma   Beğeni


Facebook “Arama Reklamları” İle Google’ın Adwords Kalesine Saldırmaya Hazırlanıyor!

Bir konu hakkında soru sormak ve bilgi almak istediğinizde aklınıza ilk ne geliyor? Arkadaşlarınız mı? Aileniz mi? Yoksa ansiklopediler mi? Tabii ki hayır.

Bu sorunun cevabı dünyanın her yerinde büyük oranda “Google”dır. Google, günümüzde merak ettiğimiz her konunun yanıtını bulabileceğimiz, büyük hacimli bilgi kaynağına sahip bir arama motoru haline gelmiş durumda. Öyle ki, neredeyse kaybettiğimiz eşyaları bile bulmak için artık ona soracak duruma gelmiş olabiliriz. Kim bilir belki de çok yakın gelecekte bu da mümkün olacaktır.

Fakat, bu pastanın en büyük dilimine sahip Google’ın tabağında gözü olan güçlü bir rakibi daha var: Facebook.

Facebook, arama sonuçlarında ve Marketplace alanlarında Google AdWords’le doğrudan rekabet edebilecek “Arama Reklamları” özelliğini test etmeye başlıyor. Facebook, buna benzer bir sistemi daha önce 2012’de “Sponsorlu Sonuçlar” özelliğiyle denese de, kayda değer bir başarıya ulaşmayınca 2013 yılında bu modeli sonlandırmak zorunda kaldı.  Şimdilik bu yeni özellik Amerika’da ve Kanada’da olmak üzere otomotiv, perakende ve e-ticaret sektörlerinde bulunan işetmelere hitap ediyor.

 

Peki Facebook’un bu yeni reklam modelinde bizleri neler bekliyor olacak? Küçük, orta veya büyük işletmeler için nasıl avantajlar sağlayacak?

Facebook, “Arama Ağı” reklam özelliğiyle işletmeler için ürünleri hakkında bilgi verebilecekleri anahtar cümleleri içeren kısa bir yazı alanı, web sitelerine ya da satış yaptıkları e-ticaret platformlarına yönlendirme yapabilecekleri köprü içeren statik bir görsel veya karusel formatı oluşturabilecekleri bir model sunacak. Bu model sayesinde, kullanıcılar Facebook üzerinden herhangi bir oluşumun sayfasını ararken, bir markanın ürünlerinin olduğu, “CTA” cümleleri içeren reklam metin ve görsellerini görebilecekler.

Reklam modelinin tasarım sürecinin henüz tamamlanmadığını belirten Facebook, bu sebepten görsel paylaşmaya sıcak bakmıyor. Ayrıca, test performansına bağlı olarak bu yeni reklam modelinin yeni ülkelerde de reklamverenlere açılabileceğini belirtelim.

İşletmelerin mevcut ve potansiyel müşterileriyle iletişim yollarına büyük bir artı kazandıracak bu sistemde, tabii ki ilk akla gelen güvenlik sorunları oluyor.

Geçtiğimiz aylarda şirketin güvenlik ile ilgili bazı problemler yaşadığı ortaya çıkmıştı. Facebook ürün yöneticisi Zoheb Hajiyani, TechCrunch'a yaptığı açıklamada bu tip sorunlar yaşamamak için sıkı çalıştıklarını söyleyerek yüreklere su serpmiş gibi gözüküyor. Hajiyani yaptıkları çalışmanın içeriğinden bahsederken, Facebook Search’e uygulayacakları reklam modelinde önceliklerinin kullanıcılar ve işletmeler için ne kadar fayda sağlayacağı konusunun en önemli kriterleri olduğunu da belirtti.

Test sürümü modelinde ise tıpkı Instagram reklamlarında da görüldüğü gibi doğrudan bir reklam oluşturmaktansa “Haber Kaynağı” reklamlarının yayınlanacağı mecrayı seçmek durumunda kalıyorsunuz.

Mecraya “Arama” seçeneğini eklediğinizde, reklamınız Facebook Arama Motoru’nda yayına alınıyor. Ufak ama önemli bir dip not geçmek gerekirse; Şu anda bu özellik maalesef masaüstünde görünmüyor. Marketplace arama reklamları, iOS ve Android uygulamalarında görünür durumdayken, “Arama Reklamları” sadece Android uygulamasında test ediliyor.

Peki, sizce Facebook, üzerine çalıştığı yeni reklam modeli sayesinde Google Adwords’ün tahtını sallayabilecek mi? SEO pastasının dilimleri eşitleniyor mu? Bu savaş reklam verenlerin yararına mı olacak? Tüm bu soruların cevaplarını ilerleyen zamanda hep birlikte göreceğiz.

 

Kaynak: https://techcrunch.com/2018/12/11/facebook-search-ads-2/

En güncel gelişmelerden haberdar olmak için E-posta listemize katılın

  Beğeni

Optimist Hub Team

Optimist Hub Team

Optimist Hub; yazılım, tasarım ve pazarlama yetenekleri ile işletmelere büyük dijital çözümler sunan, müşteri deneyimi odaklı 360 Dijital Ajans.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilen Yazılar

Güncellemelerden ilk siz haberdar olmak ister misiniz?