Instagram’da Nasıl Onaylı Hesap Olunur?


Optimist Hub Team 21/08/2019
22/08/2019 Tarihinde Güncellendi

Okunma   Beğeni


Instagram mavi tiki, adeta Instagram'ın kendisinden daha popüler bir dereceye geldi. Instagram'da dolaşırken, kullanıcı veya sayfa isminin yanında mavi tik bulunan profilleri fark etmişsinizdir. Bugün size bunun ne anlam ifade ettiğini ve nasıl elde edileceğini anlatacağız.

2010 yılında kurulan sosyal medya devi Instagram 2012 yılından itibaren Facebook bünyesinde faaliyet göstermeye başlamıştı. Türkiye'de çok sevilen ve We Are Social 2019 araştırmasından alınan verileri sonucu, YouTube'dan sonra en çok kullanılan ikinci sosyal medya platformu olduğu belirlendi.

Onaylı Hesap (Mavi Tık) Nedir?

Mavi tık (blue badge) bulunan hesaplar Instagram tarafından resmi olarak onaylı olan hesaplardır. Bir başka deyişle, mavi tike sahip kişi, marka veya işletme hesaplarının özgün bir profil olduğu, Instagram tarafından tasdik edilmiştir.

Peki, onaylı hesaba (verified account) sahip olmak neden bu kadar önemli? Genel olarak toplum üzerinde nüfuz sahibi olan insanların (ünlüler, politikacılar, influencerlar) veya işletmelerin kendi iradeleri dışında, başka kullanıcılar tarafından sahte hesapları açılmakta. Mavi tik ise bu hesapların hangisinin resmi hesap olduğunu belirlemede önemli bir gösterge konumundadır.

Onaylı Hesabı Kimler Nasıl Elde Edebilir?

Instagram onaylı hesap başvuruları için bir sınırlama getirmemekte, ancak yapılması gereken tek şey hesabınızın Instagram işletme hesabı olmasıdır. Aksi halde mavi tik talebinde bulunamazsınız. Ancak, genellikle onaylı hesaba sahip sayfalar, global markalar, ünlüler veya influencerlar olmakta.

Instagram doğrulanmış hesap talebi için başvuranın hesabının şu kriterleri barındırmasını bekliyor:

  • Özgünlük
  • Herkese açık paylaşımları olması
  • Dikkat çekicilik
  • Profildeki bilgilerin eksiksiz doldurulması

Eğer profilinizin yukarıdaki özellikleri barındırdığını düşünüyorsanız, mavi tık almak için talebinizi aşağıdaki adımları izleyerek yapabilirsiniz.

  1. Instagram profilinde sağ üstte bulunan 3 çizgi (menü) ikonununa tıklayın.
  2. Açılan sayfada en altta ayarlar bölümüne tıklayın.
  3. Burada Hesap bölümüne tıklayın.
  4. Doğrulama talebine tıklayın.
  5. Yeni açılan sayfada kullanıcı adını, ismini, hesabın ne kategori içerisinde yer aldığını doldurmanız ve devlet tarafından verilmiş bir belge (nüfus cüzanı, ehliyet vb.) veya resmi işletme belgelerinin fotoğrafını çekip yüklemeniz gerekmektedir.

Evet doğrulama talebi işlemi aslında bu kadar kısa ve basit. Ancak bu talep her yollayana olumlu şekilde geri dönmemekte.

Doğrulama Talebinin Olumsuz Olması

Eğer talebinize olumsuz yanıt alırsanız, Instagram hesabınızın özgünlüğünü göstermenin ve şansınızı arttırmanın farklı yolları var.

Instagram Hesabınızı Web Siteniz veya Diğer Sosyal Medya Hesaplarınızla Destekleyin

Bu yaptığınız çalışma sizi Instagram'da daha fazla insanın bulmasını sağlamayacak, aynı zamanda hangi hesapların sizin resmi hesaplarınız olduğu konusunda karışıklığı da ortadan kaldıracaktır. Dolayısıyla, profil linkinizi diğer varolan sosyal medya hesaplarınıza, web sitenize ve dijitalde varlığınız olan yerlere ekleyerek destekleyebilirsiniz.

Hesabınızı İletişim Faalitelerinizde Paylaşın

Örneğin mail imzanızın altına veya yayınladığınız mail bültenize de hesabınızın linkini ekleyerek resmi hesabın hangisi olduğunu kullanıcılara gösterebilirsiniz. Ayrıca blog gönderilerinizde, yazınızın konusu ile alakalı Instagram gönderilerinizi verilen kodu arayüze gömerek de farkındalığı sağlayabilirsiniz.

Gönderilerinizde Marka Dilinizi Gösterin ve Bunu Koruyun

Onaylı hesap olmanıza katkı sağlayacak en büyük etkenlerden biri özgün olmanızdır. Belirlenen bir filtre, bir tasarım tarzı ile çalışmalarınızı sürdürmek, tanınırlığınıza etki edecek ve kullanıcılar sizi tasarım dilinizden tanıyacak. Ayrıca bu dilinizi diğer tüm çalışmalarınızda ve kanallarınızda (web site, e-mail bültenler, diğer sosyal medya hesapları) aynı şekilde oluşturarak korumalısınız.

Yukarıda bahsettiğimiz tüm bu önerileri çalışmalarınızda uyguladıktan, hesabınızı ve kitlenizi geliştirdikten sonra,  hesap doğrulaması onayını tekrar talep edebilirsiniz. Bu konuda da Instagram'ın bir sınırlaması yok, ancak hesabınızda ciddi ilerlemeler kaydetmeden tekrar başvuru talebi yapmanızın, gelecek cevaba olumlu bir etkisi olmayacaktır.

İleri Okuma Kaynakları:

https://blog.hootsuite.com/get-verified-on-instagram/

https://influencermarketinghub.com/how-to-get-verified-on-instagram/

 

En güncel gelişmelerden haberdar olmak için E-posta listemize katılın

  Beğeni

Optimist Hub Team

Optimist Hub Team

Optimist Hub; yazılım, tasarım ve pazarlama yetenekleri ile işletmelere büyük dijital çözümler sunan, müşteri deneyimi odaklı 360 Dijital Ajans.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilen Yazılar

Güncellemelerden ilk siz haberdar olmak ister misiniz?