Yapay Zeka ile Dijital Pazarlama Çalışmaları


Optimist Hub Team 19/08/2019
21/08/2019 Tarihinde Güncellendi

Okunma   Beğeni


Yapay zeka (Artificial Intelligence), veri toplama, analiz etme ve uygulama yeteneği ile dijital stratejileri geliştirmektedir. Bu alanda yaşanan gelişmeler devam ettiği sürece, dijital pazarlama (Digital Marketing) stratejilerini iyileştirmeyi ve işletmelere daha doğru kullanıcı iç görüleri oluşturmayı sağlayacaktır. Ayrıca bu alanda yaşanan ilerlemeler, dijital alanda yaşanan gelişmeler için kaçınılmaz olacak gibi gözükmekte.

Yapay Zeka Nedir?

Terimsel olarak, makine ve bilgisayarların, öğrenme veya problem çözme gibi, insana ait kavramsal süreçleri gerçekleştirebildiği sistemlerdir. Verilerden ve algoritmalardan yola çıkarak, insanlar gibi düşünebilir, verilen görevleri gerçekleştirebilir ve sorulan sorulara cevaplar verebilir.

Yapay Zeka ve Dijital Pazarlama İlişkisi

Önceki yıllarda, pazarlamacılar stratejilerini planlarken, yapay zeka (AI) kullanımı konusunda çekimser davranıyorlardı. Ancak son yıllarda Amazon, Spotify gibi birçok başarılı marka, çalışmalarına bunu entegre etmekte ve faal olarak kullanmaktadır.

Örneğin, Amazon bu sistemi, kullanıcılarının arama, satın alma ve görüntüleme geçmişi ile ilgisine uygun, en alakalı ürünü sunmak için kullanmaktadır. Bu sayede özelleştirilmiş seçenekler, kullanıcıların en alakalı ürünleri vakit kaybetmeden inceleyip, satın alma davranışına yöneltmektedir.

Şimdi gelin yapay zekanın, dijital pazarlama çalışmalarında nasıl kullanıldığını inceleyelim.

Dijital Pazarlamanın Yapay Zeka İle Dönüşümü

Verilerin toplanması, analiz edilmesi ve anlamlandırılıp uygulamaya geçilmesi bu dönüşümün en önemli unsurudur. Potansiyel kullanıcılar hakkında veri miktarı arttıkça, veri tabanlı karar verme aşamasının hızlı ve doğru şekilde yapılması açısından yapay zekanın önemi de git gide artış göstermektedir. Aşağıda bu dönüşümü birkaç başlık çerçevesinde, detaylarıyla görebilirsiniz.

Anlamlandırma ve Analiz Etme

Müşteri İlişkileri Yönetimi (Costumer Relationship Management), müşterilerin verilerini toparlayıp, geçerli olan verileri filtreleyerek, müşteri merkezli yaklaşımlar sağlayan bir işletme stratejisi sağlar. Bu çalışma, büyük veri ve yapay zeka teknolojisi ile birleşerek daha fazla kullanıcı verisinin toplanmasını ve anlamlanmasını sağlar. İşletmenin müşterilerini daha iyi tanımlamasının, bunun yanında da kullanıcı (müşteri) odaklı pazarlama faaliyetleri oluşturmasının yolunu açar. Burada önemli olan nokta, kullanıcıların davranış verilerinin toplanması ve tanımlanmasıdır. Örneğin; satın alma, incelenen sayfaların geçmişi verilerinin saptanması ve bu verilerden yola çıkarak planlamalar yapılması.

Chatbot Uygulamaları

Yapay zekanın dil süreçleri, sorulan sorulara alakalı konular ile eşleştirmesi gibi anlamsal tanımlamadaki gelişmeler ile müşteri hizmetlerine birçok avantaj sağlamaya başladı. Bunlardan ilki; müşteri temsilcileri tek bir kişi ile ilgilenirken, Chatbotların aynı anda birçok müşteri ile ilgilenebilmesidir.

Bir başka avantajı ise, asla yorulmadan 7/24 hizmet sunabilmesidir. Bu da müşterilerinizle kesintisiz  bir iletişim bağı kurmanızı sağlar ve böyle bir hizmet vermeyen rakiplerinizin bir adım önüne geçmenize yardımcı olur. Ayrıca yurt dışı çalışmaları yürüten bir işletme iseniz, farklı dil seçenekleri sayesinde müşterilerinizde iletişiminiz kesintiye uğramadan devam eder. Facebook, Slack gibi büyük markalar Chatbot uygulamasını, müşteri hizmetlerine entegre etmiş durumdalar.

E-mail Pazarlaması Çalışmaları

En başta söylediğimiz gibi yapay zeka, verilerden yola çıkarak müşterilerin daha iyi tanınabilmesini ve onlara özel çalışmalar yapılabilmesini sağlamaktadır. E-mail pazarlama (E-mail Marketing) çalışmalarında da, müşterilerinize göre özelleştirilmiş, veri tabanlı ilgili mailler yollamanıza olanak sağlanır. Bu da, yüksek açılma oranlarıyla birlikte, dönüşüm oranlarında gözle görünür bir artış sağlar.

Dijital Reklam Kampanyaları

Hiç şüphesiz, yapay zeka çalışmalarının en başarılı şekilde entegre olduğu alanlardan biri de dijital reklamlardır. Mümkün olan en iyi deneyimi sağlamak amacıyla Facebook, Google gibi büyük markalar reklam platformlarında yapay zekayı kullanmaktadır. Çalışmalarında kullanıcı bilgilerini (yaş, cinsiyet, ilgilendiği alanlar, lokasyon gibi bilgiler) analiz ederek, işletmenin alakalı olduğu kişi veya kitlelere reklamlarını gösterir. Böylece reklamdan alınan yatırım getirisi (ROI) oranları daha da yüksek olur.

Toparlayacak olursak, yapay zeka ile doğru şekilde yapılan çalışmaların avantajları saymakla bitmez. Dijital pazarlama alanı da bu avantajlar sayesinde nüfuzunu günden güne arttırmakta. Yaptığınız çalışmalarınızdan verimli sonuçlar almak, kampanyalarınızda yüksek dönüşüm oranları sağlamak istiyorsanız, siz de geç olmadan bu alana yatırım yapmaya başlamalısınız.

İleri Okuma Kaynağı:

www.smartinsights.com/managing-digital-marketing/how-ai-is-transforming-the-future-of-digital-marketing/

En güncel gelişmelerden haberdar olmak için E-posta listemize katılın

  Beğeni

Optimist Hub Team

Optimist Hub Team

Optimist Hub; yazılım, tasarım ve pazarlama yetenekleri ile işletmelere büyük dijital çözümler sunan, müşteri deneyimi odaklı 360 Dijital Ajans.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilen Yazılar

Güncellemelerden ilk siz haberdar olmak ister misiniz?