SEO Ajansını Seçme Süreci


Optimist Hub Team 16/11/2018
23/09/2020 Tarihinde Güncellendi

Okunma   Beğeni


SEO ajansızı seçerken ilk sormanız gereken soru “Ünleri neye dayanıyor?” sorusudur.
Bu tarz bir sorunun kesin bir cevabı var gibi gözükse de aslında yoktur. Tahmin edebileceğiniz üzere, ajansın kendi sitesi üzerindeki yorumlar genelde en iyi olanlar arasından seçilir. Google Haritalar ve diğer üçüncü parti sitelerdeki yorumların da tamamen güvenilir olmadığı söylenebilir.
Dolayısıyla, piyasadaki ününün neye dayandığını öğrenmek için olumlu müşteri yorumlarından daha fazlasını araştırmalısınız.

SEO Ajansı

Rivayete göre, bazı SEO ajanslarının olumsuz yorumları silmedikleri takdirde müşterilerine karşı yasal işlemler başlatmak gibi yaptırımları da olabiliyor. Müşterilerinin birkaçıyla doğrudan iletişime geçmek en olası çözümlerden biri olarak görülebilir, daha önceden tecrübe etmiş birilerinden gelecek tavsiyeler de işinize oldukça yarayacaktır.

Dijital Ajans ve SEO Ajansı Arasındaki Fark

Pek çok dijital hizmetleri bünyesinde barındıran ajansların tek odak noktası SEO değildir. Bir çoğu web tasarımı yapan işletmeler olarak yoluna başlayarak hizmetlerini hosting, AdWords yönetimi, grafik tasarım ve SEO gibi alanlara dek genişletirler. Buradaki sorun ise ekipteki çalışanların SEO ile yakından ilgili olmalarına rağmen tam anlamıyla uzmanlık elde edememeleri olasılığıdır. SEO ajanslarında ise arama motoru optimizasyonu dışında farklı bir hizmet bulunmaz ve bu da başarılı olmaları durumunda alanda gerçekten başarılı olduklarının sinyalini verir.

Ulaştıkları sonuçlar

Verimli bir SEO ajansı, verimli sonuçlara ulaşır. Elbette SEO ajansı sayesinde her alanda sonuçların birinci sırasında olacağınızı beklemek gerçekçilikten uzak olacaktır. Fakat çalıştığınız ajanstan verim alabilmeniz, belli anahtar kelimeler için tutarlı sıralamalarda bulunmayı başarmasına bağlıdır.

Google’ın algoritması her geçen saat değişkenlik gösterebiliyor, doğal olarak sıralamalar da değişiyor. Bu nedenle bir ajansın seneler önce müşterisini belli bir sıralamaya yerleştirmesi, şu anda da yerleştirebiliyor olduğu anlamına gelmez. Ajansa ulaştıkları sıraları sormak ya da siteleri üzerindeki vaka incelemelerini okumak yerine müşterilerinin sitelerine bakın, meta başlıklarındaki anahtar kelimeleri inceleyin. Anahtar kelimeleri Google’da aratın ve söz konusu sitenin arama sonuçlarında kaçıncı sırada çıktığını gözlemleyin. Bunun dışında, araştırdığınız ajans SEO ile alakalı anahtar kelimeleri arattığınızda üst sıralarda çıkıyorsa da iyi bir durumda olduğuna işaret eder.

Şeffaflık konusu

SEO ajansları genelde yöntemlerini gizli tutar ve bu, her an her şeyin değişebileceği arama motoru optimizasyonu alanında gayet normal bir ilkedir. Ne var ki, işlerine katacakları şeffaflık önemli bir etmendir.

Bazen kullandıklarını reddedecekleri otomatik linkleme yazılımı ya da başka şirketteki hizmetleri yeniden satma gibi yöntemleri kullanıyor olabilirler. Bu bağlamda, yöntemleri hakkında asla açıklama yapmayan ve belirttiğiniz sorulara yanıt vermeyen SEO uzmanlarına karşı dikkatli olmanızda fayda var.

İleri Okuma Kaynaklarımız:

(https://searchengineland.com/seo-agencies-important-questions-to-ask-before-choosing-one-306824)

En güncel gelişmelerden haberdar olmak için E-posta listemize katılın

  Beğeni

Optimist Hub Team

Optimist Hub Team

Optimist Hub; yazılım, tasarım ve pazarlama yetenekleri ile işletmelere büyük dijital çözümler sunan, müşteri deneyimi odaklı 360 Dijital Ajans.

4 yorum

  1. ömer

    seo ajansı seçmek bir markanın en önemli prosesidir zira günümüz görsel dünyasında ne sunduğundan çok bunu nasıl sunduğun önemlidir. Bu noktada da markayı iyi okumlayabilen bir seo ajansı sektörde sivrilmenizi sağlar.

  2. Değerli yorumlarınızı bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz Ömer Bey.

  3. Merve Karaçam

    SEO ile ilgili temel bilgilerin verildiği bir yazı. Yalnız, SEO’yu meslek edinmek isteyenkişiler için eksik kalmış. Sadece sektör hakkında bilgi içeren bir yazı olmuş.

  4. SEO ile alakalı daha çok bilgi edinmek için Bloğumuda bulunan “Arama Motoru Optimisasyonu” kategorisini seçerek diğer yazılarımızıda okuyabilirsiniz. İlerleyen süreçlerde yenilikleri yazılarımızda paylaşmaya devam edeceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilen Yazılar

Güncellemelerden ilk siz haberdar olmak ister misiniz?