Başa Dönün

SEO Ajansını Seçme Süreci


Oylum Savlak 16/11/2018
17/11/2018 Tarihinde Güncellendi


"Bu yazı 3 dakikada okunabilir."

SEO ajansızı seçerken ilk sormanız gereken soru “Ünleri neye dayanıyor?” sorusudur.
Bu tarz bir sorunun kesin bir cevabı var gibi gözükse de aslında yok. Tahmin edebileceğiniz üzere, ajansın kendi sitesi üzerindeki yorumlar genelde en iyi olanlar arasından seçilir. Google Haritalar ve diğer üçüncü parti sitelerdeki yorumların da tamamen güvenilir olmadığı söylenebilir.
Dolayısıyla, piyasadaki ününün neye dayandığını öğrenmek için olumlu müşteri yorumlarından daha fazlasını araştırmalısınız.

SEO Ajansını Seçme Süreci

Rivayete göre, bazı SEO ajanslarının olumsuz yorumları silmedikleri takdirde müşterilerine karşı yasal işlemler başlatmak gibi yaptırımları da olabiliyor. Müşterilerinin birkaçıyla doğrudan iletişime geçmek en olası çözümlerden biri olarak görülebilir, daha önceden tecrübe etmiş birilerinden gelecek tavsiyeler de işinize oldukça yarayacaktır.

Dijital ajans ve SEO ajansı farkı

Pek çok dijital hizmetleri bünyesinde barındıran ajansların tek odak noktası SEO değildir. Bir çoğu web tasarımı yapan işletmeler olarak yoluna başlayarak hizmetlerini hosting, AdWords yönetimi, grafik tasarım ve SEO gibi alanlara dek genişletirler. Buradaki sorun ise ekipteki çalışanların SEO ile yakından ilgili olmalarına rağmen tam anlamıyla uzmanlık elde edememeleri olasılığıdır. SEO ajanslarında ise arama motoru optimizasyonu dışında farklı bir hizmet bulunmaz ve bu da başarılı olmaları durumunda alanda gerçekten başarılı olduklarının sinyalini verir.

Ulaştıkları sonuçlar

Verimli bir SEO ajansı, verimli sonuçlara ulaşır. Elbette SEO ajansı sayesinde her alanda sonuçların birinci sırasında olacağınızı beklemek gerçekçilikten uzak olacaktır, fakat, çalıştığınız ajanstan verim alabilmeniz, belli anahtar kelimeler için tutarlı sıralamalarda bulunmayı başarmasına bağlıdır.

Google’ın algoritması her geçen saat değişkenlik gösterebiliyor, doğal olarak sıralamalar da değişiyor. Bu nedenle bir ajansın seneler önce müşterisini belli bir sıralamaya yerleştirmesi, şu anda da yerleştirebiliyor olduğu anlamına gelmez. Ajansa ulaştıkları sıraları sormak ya da siteleri üzerindeki vaka incelemelerini okumak yerine müşterilerinin sitelerine bakın, meta başlıklarındaki anahtar kelimeleri inceleyin. Anahtar kelimeleri Google’da aratın ve söz konusu sitenin arama sonuçlarında kaçıncı sırada çıktığını gözlemleyin. Bunun dışında, araştırdığınız ajans SEO ile alakalı anahtar kelimeleri arattığınızda üst sıralarda çıkıyorsa da iyi bir durumda olduğuna işaret eder.

Şeffaflık konusu

SEO ajansları genelde yöntemlerini gizli tutar ve bu, her an her şeyin değişebileceği arama motoru optimizasyonu alanında gayet normal bir ilkedir. Ne var ki, işlerine katacakları şeffaflık önemli bir etmendir.

Bazen kullandıklarını reddedecekleri otomatik linkleme yazılımı ya da başka şirketteki hizmetleri yeniden satma gibi yöntemleri kullanıyor olabilirler. Bu bağlamda, yöntemleri hakkında asla açıklama yapmayan ve belirttiğiniz sorulara yanıt vermeyen SEO uzmanlarına karşı dikkatli olmanızda fayda var.

İleri Okuma Kaynaklarımız:

(https://searchengineland.com/seo-agencies-important-questions-to-ask-before-choosing-one-306824)

Bu makale faydalı mıydı?
 
56 Okunma   6 Beğeni

Önerilen Yazılar

Görüşleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir