e-Ticaret Üzerinden Verim Almanın Yolları


Optimist Hub Team 16/10/2019

Okunma   Beğeni


Perakende satışçılar, e-Ticaret sektöründeki rekabetten ötürü websitelerini geliştirmek adına yeni fikirler bulmak durumunda kalıyor. Bu noktada, ürün sayfalarının UX geliştirmelerini yapmak temel bir çalışma sahası konumunda. Siz de e-Ticaret alanında lider isimlerin ve başarı sağlamış görece küçük şirketlerin bu yolda uyguladıkları metodlardan çıkarımlar yaparak ziyaretçilerinizi müşteriye çevirebilirsiniz.

Ürün Açıklamalarınızı Optimize Edin

İyi bir ürün tanıtımı, müşterileri o ürüne çeken en büyük faktördür. Buradaki önemli nokta, kısa bir metinle olabildiğince çok soruya yanıt vermektir. Öyle ki, ortalama bir internet kullanıcısı, herhangi bir web sayfasının ilgisini çekip çekmediğine karar vermek için 15 saniyeden fazla harcamamaktadır.

Her müşteri alacağı ürün hakkında farklı konuları merak eder. Bu konular kullanılan materyal, dayanıklılık veya işlevsellik gibi konuları kapsayabilir. Ticari bir web sayfasından verim almak, ürüne dair verilen bilgiyle, o bilginin uzunluğu arasında iyi bir denge kurmaktan geçer. Sektörün önde gelenlerinden birkaçı bu bakış açılarını benimsemiş durumda:

Benzeri olmayan bir ürün değeri ortaya koymaya gayret edin. Potansiyel müşterinize sattığınız ürünü farklı kılan şeyin ne olduğunu net bir şekilde açıklayan kısa bir açıklama sizi öne çıkaracaktır. Başarılı bir ürün, tüm özelliklerinden değil, alıcısına sağladığı avantajlardan bahseder.

Görsel dengeyi iyi sağlayın. Ürününüzün özelliklerini iyi düşünülmüş bir hiyerarşi ile, üst başlıklar ve genişletilebilir alt başlıklar kullanarak açıklayın. Böylelikle ürünün öne çıkan yönleri ve onu destekleyen unsurları daha net bir şekilde ortaya çıkar.

Ürün Açıklaması

© searchenginewatch

Yukarıdaki görselde bir giyim firmasının bu prensipleri nasıl yansıttığını görebiliyorsunuz. Kısa bir tanıtım paragrafının ardından materyal, beden ve kargo seçenekleri gibi hususlardan bahsederken genişletilebilir sekmecikler yararlanılmış.

Daha Fazla Görsel Sunun

İnsanlar görsel içeriği algılamakta yazılı içeriklere göre çok daha başarılıdır. Buradan kuvvetle resim ve sayfa tasarımı gibi unsurların ilk izlenim yaratmak konusunda en az açıklamalar kadar önemlidir. Hatta tasarım odaklı ürünler için daha bile önemli olduğu söylenebilir.

Ayrıntı Görsel

© searchenginewatch

Görsel boyutları ve açıları önemlidir. Bir giyim ürününü ele alalım. O ürüne ait fotoğraflar müşterinin beğenisini kazanmak adına temel unsur olacaktır. Kumaşını ve küçük ayrıntılarını inceleyebilmek adına yükleyebileceğiniz yüksek çözünürlükte fotoğraflar ise kullanıcının aklındaki şüphelere daha net cevap verecektir.

Aynı şekilde bir ürünü tek bir açıdan resmetmek de büyük bir eksiklik olacaktır. Müşterilere satın alacakları çantanın içini, elbisenin sırtını veya ayakkabının tabanını göstermek akılda canlanması açısından daha etkilidir.

 

Ürünü Deneyen Kullanıcı

© searchenginewatch

Müşteriler ürünü denemek ister. Online alışveriş yapan tüm kullanıcılar ürünün profesyonel modellerde değil de kendilerinde nasıl duracağını merak eder. Bunu bilen birçok başarılı web sitesi ise ürünlerinin farklı vücutlara sahip insanlarda nasıl göründüğünü sunmaya çalışır. Hatta Amazon bunu bir adım daha ileri götürüp, bahsi geçen ürünü daha önceden satın almış müşterilerin fotoğraf ekleyebilmesine olanak sağlayan bir sistem kullanmıştır.

Kullanıcılarla İletişim Kurun

Online satıcılar ve müşterileri arasındaki iletişimin yüz yüze gerçekleşmesi mümkün değil. Ama satıcılar buna rağmen ürünleri hakkında kullanıcıların bilmek isteyebileceği her soruyu cevaplamalıdır. Bu bağlamda bir “Sıkça sorulan sorular” sayfası hazırlamak aşağıdaki avantajları sağlayabilir:

  • Müşterinin aklındaki soruyu ve kaygıyı tahmin edebilmek bir güven ortamı yaratır.
  • Cevapladığınız sorulara dair arama motorları üzerinden trafik alabilirsiniz.
  • Ürün açıklama metinlerinde alandan tasarruf sağlayabilir.

 

İpucu Açıklaması

© searchenginewatch

Soru cevaplamaktan öteye gitmek de mümkün. Bu paten satıcısı firma, büyüme çağındaki çocukların sıklıkla paten değiştirmesinden yakınan ailelerine bir ipucu vermeyi düşünmüş ve birçok patencinin hem rahatlık sağlaması hem de tam ayağa oturması için birden çok çorap giydiğinden bahsetmiş.

Bunlara ek olarak kullanıcı incelemeleri üzerinden bir iletişim kurmanın da benzer bir şekilde güven ortamı yaratacağından bahsedebiliriz. Kullanıcı yorumları, ürün açıklaması ve fiyatlandırmalardan sonra en çok okunan metinlerdir; zira müşteriler bir ürünü alırken başka insanların geri bildirimlerine büyük önem verirler.

Bir websitesi kendi araştırmalarını yürütürken iyi tasarlanmış bir yorum sisteminin satışlarını yüzde 59 artırdığı sonucuna varmış. Peki iyi tasarlanması ne anlam ifade ediyor? Müşterilerin yapılan yorumları olumlu/olumsuz sıralayabilmesi veya yorum yapanların fotoğraf ekleyebilmesi güzel dokunuşlar olacaktır. Ek olarak yorum puanlamalarına olanak tanıyarak daha kabul gören yorumları öne çıkarabilirsiniz. Bunu yaparken olumsuz yorumlar hakkında da adil davranmaya çalışın. Olumsuz ama yapıcı bir yorum diğer birçok olumlu yorumdan daha yararlı olabilir.

Kullanıcı Yorumları

© searchenginewatch

Tüm bu yaklaşımlar daha önce denenmiş ve başarı sağlamışlar. Sizin için de aynı etkiyi yapacağı kesin olmasa da denemeye değer. Ayrıca üstünden yürüdüğümüz örnekler size tam olarak uymuyorsa kendi deneyimlerinizden yola çıkarak farklı fikirler üretmenizin imkansız olduğunu düşünmeyin. Birçok firma büyük başarılara erişirken yaratıcılıklarını da mutlaka işin içine katmıştır.

İleri Okuma Kaynağı:

https://www.searchenginewatch.com/2019/04/24/create-high-converting-product-pages/

En güncel gelişmelerden haberdar olmak için E-posta listemize katılın

  Beğeni

Optimist Hub Team

Optimist Hub Team

Optimist Hub; yazılım, tasarım ve pazarlama yetenekleri ile işletmelere büyük dijital çözümler sunan, müşteri deneyimi odaklı 360 Dijital Ajans.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilen Yazılar

Güncellemelerden ilk siz haberdar olmak ister misiniz?