Huawei, Artırılmış Gerçeklik Gözlüklerini Ticarileştirmeyi Planlıyor


Optimist Hub Team 16/11/2018
23/09/2020 Tarihinde Güncellendi

Okunma   Beğeni


Dünyanın en büyük telekom üreticilerinden olan Çinli teknoloji devi Huawei’nin CEO’su Richard Yu, CNBC ile olan bir röportajlarında artırılmış gerçeklik başlıklarını bir veya iki yıl içerisinde ticarileştireceklerini söyledi.

Samsung gibi Huawei de şaşırtıcı miktarda akıllı telefon, laptop ve akıllı ev aksesuarları sunuyor. Şirket, 2012 yılında Ericsson’ı geçerek dünyanın en büyük telekom üreticisi olmuştu ve bu yazın başlarında da Apple’ı geçerek dünyanın ikinci en büyük akıllı telefon üreticisi oldu.

Şirket, geçen sene piyasaya sürdüğü bir Daydream platform olan Huawei VR’dan beri yapay gerçeklik piyasasının içinde. Huawei VR’dan sonra akıllı telefon bağlantılı USB-C yoluyla Huawei Mate 10 telefon serilerine bağlanan VR 2’yi duyurmuştu.

Huawei Artırılmış Gerçeklik Gözlükleri

Huawei, Artırılmış Gerçeklik Gözlükleri

Huawei CEO’su Richard Yu, artırılmış gerçekliğin şirketin sıradaki en büyük ilgi alanı olup yapay gerçeklik gözlüğü formunda biçim bulacağını söylüyor. Yu’ya göre başlangıçta artırılmış gerçekliğin önemsiz bir şey olduğu düşünülebilse de gelecekte bunun değerinin daha çok farkına varılacak.

Yu, şirketin artırılmış gerçekliği ilk önce kullanıcıların oyunlar ve servisler gibi artırılmış gerçeklik tecrübelerine alışmalarına olanak sağlamak için akıllı telefonlara getireceklerini söylüyor. Gelecek bir veya iki yıl içerisinde artırılmış gerçeklik gözlüklerini ticarileştirerek daha iyi bir kullanıcı deneyimi ürünü ortaya çıkaracaklarını ekliyor.

Şirket, endüstride baskın olan Samsung ve Apple gibi muhtemelen kendi müşterileri için artırılmış gerçeklik gözlükleri tasarlamanın ilk aşamalarında olan markalara kafa tutma konusunda çekingen değil.

Apple, ARKit aracılığıyla iPhone’larının büyük bir çoğunluğuna artırılmış gerçekliği getirmişti zaten. Şirket, söylenene göre ayrıca her göz için 8K çözünürlüğe sahip yapay gerçeklik/artırılmış gerçeklik gözlüklerini 2020’de piyasaya sürmek için hazırlıyor. Apple, Akonia Holographics adında, holografik görüntüleme ve depolama teknolojisi üzerine yoğunlaşan bir girişimi bünyesine kattı. Akonia Holographics, Apple’ın yıllardır süren artırılmış ve yapay gerçeklik teknolojisi çevresinde gerçekleştirdikleri bünyesine katma, patentini alma ve işe alma hareketlerinin en yenilerinden. Söylenenlere göre geçen sene Apple, yapay gerçeklik gözlüğü girişimi olan Vrvana’yı bünyesine katmıştı.

Aynı zamanda, Samsung da geçen haftalarda ki developer konferansında şirketi Gear VR SDK ve Android ARCore’u birleştirerek “SXR SDK” adında yeni bir yazılım geliştirme platformu yaratmalarına teşvik eden deneysel bir artırılmış gerçeklik gözlüğünü duyurmuştu.

İleri Okuma Kaynaklarımız:

(https://www.roadtovr.com/chinese-tech-giant-huawei-aims-commercialize-ar-headset-1-2-years/)
(https://www.roadtovr.com/apple-acquires-ar-optics-startup-akonia-holographics/)

En güncel gelişmelerden haberdar olmak için E-posta listemize katılın

  Beğeni

Optimist Hub Team

Optimist Hub Team

Optimist Hub; yazılım, tasarım ve pazarlama yetenekleri ile işletmelere büyük dijital çözümler sunan, müşteri deneyimi odaklı 360 Dijital Ajans.

2 yorum

  1. Ahmet

    Artırılmış gerçeklik beni heyecanlandırıyor! Gear ve Android işbirliğinde ortaya çıkan SXR SDK adındaki yeni yazılım geliştirme platformu hakkında da makale yazacak mısınız?

  2. Selamlar @Ahmet; geri bildirimin için teşekkürler, görev listemize ekledik, en kısa sürede SXR SDK hakkında yazmaya gayret edeceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncellemelerden ilk siz haberdar olmak ister misiniz?