Başa Dönün

Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır?


Osman Yıldırım 24/01/2018
27/01/2019 Tarihinde Güncellendi


Sosyal medya’nın marka iletişimindeki yeri gittikçe önem kazanıyor. Her marka kurumsal kimlik ve stratejisi doğrultusunda; rekabette öne çıkmak, hedef kitleleri ile iletişimde kalmak ve marka imajını pekiştirmek için sosyal medya faaliyetlerini sürdürüyor. Sosyal medya yönetimi ise tüm bu hedefler doğrultusunda sosyal medya hesaplarınızın kurumsal bir bütünlük ve tek bir elden yönetilme sürecini kapsıyor.

Sosyal medya yönetimi yapılırken; hedef kitle belirlenmesinin ardından ilgi alanlarına yönelik anlaşılabilir bir dille uygun içerik hazırlanır, sürekli takip ve analizlerle hedef kitlenin ne tür paylaşımlardan hoşlanıp etkileşimde bulunduğu belirlenir. Rakip analizi ve reklam yönetimi sayesinde de rekabette bir adım öne çıkmanız sağlanır.

Yukarıdaki adımları açacak olursak; hedef kitleyi belirlerken yaş aralıklarını, cinsiyetlerini, sevdikleri ve sevmedikleri şeyleri, ilgi alanlarını iyi analiz etmeniz gerekmektedir. Hatta hedef kitleniz ile uyuşmayan takipçileri de içeren aşırı üye sayısı; ilk başta başarılı gibi dursa da, zaman içerisinde asıl kitlenizi kaçırmanıza dahi sebep olur.

Uygun içerik yönetimi konusunda en çok dikkat edeceğiniz husus; hedef kitleye ne kadar uyduğudur. Kullandığınız kelimeler ve hitabetiniz; yaratmak istediğiniz imaj, şirketinizin amaçları ve hedef kitleniz ile uyumlu olmak zorundadır. Ayrıca içerik metinleri kısa, net ve en önemlisi anlaşılır olmalıdır.

Hedef kitleniz ile etkileşim halinde bulunmak; analizleriniz adına çok yararlı ve ucuzdur. Sosyal medyanın en güzel taraflarından birisi olan tepki hızlı ve birebir ölçme, Konuda sizin için çok büyük kolaylıklar sağlıyor.

Rakip analizi yaparken; rakip markanın sosyal medyadaki takipçi sayısını, günlük ve aylık takipçi artış oranının, günde veya haftada kaç paylaşım yaptıklarının, kurdukları iletişimin ve moderasyonlarını nasıl yaptıklarının iyi incelenmesi gerekmektedir.

Sosyal medyanızdaki reklam yönetiminde doğru bütçe ve doğru planlama çok önemli. Reklam verirken ne aşırıya kaçmalı ne de olağan olandan daha az sayıda reklam vermelisiniz. Sosyal medyadaki kitlenizi genişletmede reklam; en önemli unsurların başında gelmekte.

Sosyal medyanızı yönetirken; sosyal medya uzmanlarıyla işbirliği yapmanız önemlidir. Dünya üzerindeki en geçerli medya alanı olma yolunda hızla ilerleyen sosyal medya; iş hayatının vazgeçilmezi olma statüsüne çoktan erişmiş durumda.

Bu makale faydalı mıydı?
 
1215 Okunma   194 Beğeni
Author avatar

Osman Yıldırım

https://www.optimisthub.com
Sr. SEO Expert, Founder at Optimist Hub | Mentor at Visa Innovation Program & Hackquarters | Google Trusted Photographer

Önerilen Yazılar

2 yorum

  1. Dilara

    Oldukça bilgilendirici ve açıklayıcı olmuş,teşekkürler.

  2. Rica ederiz Dilara, sevgiler.

Görüşleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir