Arama Motoru Sıralama Hilelerinin Zararları


Optimist Hub Team 24/01/2018
23/09/2020 Tarihinde Güncellendi

Okunma   Beğeni


"Arama motoru sıralamalarını iyileştirmeyi amaçlayan hileleri kullanmaktan kaçının."
- Google web yöneticisi kuralları

Hile nedir?

• Hileler, arama motoru sonuçlarını değiştirmeye çalışır.
• Arama motoru sonuçlarını değiştirmeye harcadığınız zaman arttıkça, kullanıcılarınıza yardımcı olacak kaliteli içerik oluşturmaya harcadığınız zaman azalır.
• Google, genel olarak, arama motoru manipülasyonu girişimleri sergileyen web sitelerinin, kullanıcıları için site iyileştirmelerine zaman harcayan web sitelerine kıyasla daha az alakalı olduğunu saptamıştır.
• Yaptığınız bir şeyin bir hile olup olmadığını belirlemek için kendinize "arama motorları olmasa bunu yapar mıydım?" diye sorun.

Google yönergeleri

Google’da iyi sıralanmak ile ilgili bilgi almak için en iyi yer Google’ın kendisidir.
Google’ın sağladığı bilgiler Google web yöneticisi yönergeleridir.
Diğer her şey farklı birer görüş ve varsayımdır.
Google size nasıl iyi sıralanabileceğinizi gösteren bir harita vermiştir. Bu harita Google yönergeleridir.
Okuduğunuz bu site, bu yönergelerin her birini açıklamaktadır; ancak bir web siteniz varsa ve Google yönergelerini tam olarak (yalnızca bir sayfa) okumadıysanız, sıralamanızı bir şekilde riske atıyorsunuz demektir.
Google tarafından “hile” olarak kabul edilen birçok şey şu anda yeni web yöneticileri tarafından normal işletim prosedürleri olarak kabul edilmektedir. Ne yazık ki birçok kişi, SEO danışmanları; arkadaşları veya web’deki insanlar için çalışmış olup çalışmayı bıraktıktan sonra yayınladıkları makaleler ile web sitesi sıralamalarını iyileştirmenin yollarını söylemektedirler. Sıralamanızı nasıl geliştireceğiniz ile ilgili bu “toplanan bilgelik” nedeniyle, birçok kişi şu anda bile farkında olmadan “hile” kullanmaktadır.
Google’da birkaç yıldır “Google web yöneticisi yönergeleri” adı altında yer alan sitenin amacı; insanlara Google web yöneticisi kurallarını takip etmelerine yardımcı olmaktır.

Alan adı

Birçok kimse, anahtar kelimelerin alan adınızda olması gerektiğini söylüyor.
Alan adı seçimi yapılırken kullanıcılar düşünülmelidir. İnsanlar için akılda kalıcı bir alan adı seçilmeli. Bu noktada arama motorlarını düşünerek hareket etmek doğru değildir.

Kelime Kullanımı

Çoğu kişi, belirli pozisyonlarda veya belirli yüzdelerde belirli anahtar kelimelere sahip olmanız gerektiğini veya anahtar kelimelerinizi içeriğinizde bir çok kez tekrarlamanız gerektiğini söyler.
Tıpkı alan adı seçiminde olduğu gibi web siteleri de tasarlanırken arama motoru odaklılık yerine, kullanıcı odaklı düşünmek gerekmektedir.

Bir rehberin nasıl takip edileceğini açıklarken anahtar kelimeler kullanmam gerekmezse, arama motorları “onları” istediği için onları eklemem. Yönergeleri iyi açıkladığım için Google veya herhangi bir arama motorunda çeşitli terimlerle sıralanmak benim için daha önemlidir.

Kullanıcıların web sitenizi yararlı bulmaları önceliğiniz olmalı. Web siteniz yararlı bulunduğu taktirde kullanıcılar arkadaşları ile de paylaşıp sitenizi tavsiye edeceklerdir.

Bunlar "numara" mıdır?

Alan adınızı akıllıca seçmeniz ve web sitenizde sözcükleri kullanma şekliniz, neredeyse herkesin arama motorlarının kullanıcıları düşünmesini sağlayan yaygın örneklerdir.
İçerik oluştururken öncelikli olarak arama motorlarını düşünüyorsanız, olabildiğince iyi sıralamaya sahip olamazsınız.

Google’a göre, kullanıcıları için kaliteli içeriğe odaklanan bir web sitesi, arama motoru sonuçlarına ve hileye odaklanan bir web sitesinden daha iyidir.

Yukarıdaki cümlede bazı temel sorunlar var gibi görünebilir. Örneğin kaliteli içeriğe konsantre olan bir kişi berbat veya yanlış bir web sitesi oluşturup; başka biri daha iyi ancak aynı zamanda arama motorlarına odaklanan harika bir web sitesi oluşturursa ne olur? Daha iyi olmaz mı?

Evet daha iyi web sitesi, daha iyi ama …

Genel olarak, “hile” kullanan web sitelerinin alakalı olma olasılığı daha düşüktür. Google, bu eğilimi belirlemiştir ve bu bilgileri web sitelerini sıralamak için kullanmaktadır.

Web sitesi, Google’ın kullandığı diğer faktörler aracılığıyla “daha iyi” olarak tanımlanabilir. Hiç kimse tam bir Google kılavuzu resmini çizmez. Google, web sitelerinin alakasını “değerlendirirken” yüzlerce farklı faktör kullanmaktadır.


Püf noktaları neden çalışmaz

Google arama motoru sonuçlarını manipüle etmek için şimdiye kadar kullanılan her teknik aşağıdaki süreçlerden geçmiştir:

1. Birisi Google dizinindeki sıralamalarını artıran bir işlem keşfeder.
2. Başkaları, bu eylemi fark edip web sitelerinde kullanmaya başlar.
3. Google, bu eylemi farkeder ve kullanan siteler değer kaybeder.
4. Google, bu işlemi kullanarak web sitelerine filtre ve cezalar uygular.
5. Birisi başka bir şey keşfeder…


Sitenizi kullanıcılar için daha kullanışlı hale getirin

Elinizden gelen her şeyi yapmanızı sağlamak için ana yol, Google web yöneticisi yönergelerini takip etmektir.
Google’da daha iyi sıralamaya sahip olmanın temel yolu ise, sitenizi kullanıcılar için daha iyi hale getirmektir.

Kaynak: varvy.com (https://varvy.com/)

En güncel gelişmelerden haberdar olmak için E-posta listemize katılın

  Beğeni

Optimist Hub Team

Optimist Hub Team

Optimist Hub; yazılım, tasarım ve pazarlama yetenekleri ile işletmelere büyük dijital çözümler sunan, müşteri deneyimi odaklı 360 Dijital Ajans.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilen Yazılar

Güncellemelerden ilk siz haberdar olmak ister misiniz?