Başa Dönün

Web Arayüz Tasarımı (UI) Nedir?


Figen Yüzbaşıoğlu 23/01/2018
06/09/2018 Tarihinde Güncellendi


"Bu yazı 3 dakikada okunabilir."

Web Arayüz Tasarımı (UI), görselliğin egemen olduğu günümüz dünyasında özellikle firmalar için çok önemli konumdadır. Üretim-tüketim ilişkilerinin, satın alma davranışına iten etkenlerin, kullanıcı deneyimi dinamiklerinin hiç olmadığı kadar değiştiği bu dönemde müşteri kazanmak, mevcut müşteriyi elde tutmak ve marka sadakati yaratmak bir hayli zorlaştı. Markaların dijital mecralardaki varlığının bu doğrultuda evrimleşmesi de kaçınılmaz oldu. Önceleri pek göz önünde bulundurulmayan UI ve UX tasarıma yönelik çalışmalar arttı. Bizlerde bu yazımızda UI Tasarım üzerinde duracağız.

UI, kullanıcı deneyimi odaklı yazılımın arayüz tasarımlarıdır. Kullanıcı ve kullanılan yazılım arasında etkileşim sağlar. İyi bir arayüz tasarımı siteyi ziyaret eden kişinin ziyaret amacına kolaylıkla hizmet eder ve ihtiyacını karşılamasını sağlar. Bu noktada tasarımcılar çözüm odaklı kişiler olmalı ve kullanıcının deneyimini analiz edip sitede zaman geçirmelerini arttıracak şekilde iyileştirmeler yapmalıdırlar.

UI, web site kullanıcılarınız için doğru yönlendirmeler yaparak sitenizde daha uzun süreli zaman geçirmelerini sağlayan ve kaliteli etkileşim sunan tasarımlardır. Görsellik ön plandadır. Detaylı olarak yapılan müşteri analizinizin ardından belirlenen ihtiyaçlar doğrultusunda tasarlanır.

Web arayüzünün yalın ve anlaşılabilir olması, font, renk, görsel vb. araçlarla göze hoş gelmesi, iyi hissettirmesi ve akılda kalması önemlidir. Özellikle kullanıcıyı ilk karşıladığımız nokta olan anasayfanın temel sorulara yanıt ve web sitesi bütünü hakkında fikir veren tasarım – içerik – görsel kombinasyonunda altın orana sahip olması gerekir. Ayrıca, web sayfasının masaüstü ve mobil tüm ekranlarda çalışabilir olması, açılış hızı, internet tarayıcı (browser) ve versiyonları dikkate alınarak responsive kriterlerinin maksimum düzeyde yerine getirilmiş olması dikkat edilmesi gereken noktalardandır. Aksi halde dünyanın en iyi tasarımı bile kullanışsız kalacaktır.

Web arayüz tasarımınızın çok karışık olması veya hedef kitleye hitap etmemesi halinde, kullanıcılar aradıkları bilgi veya hizmetleri bulamamakta ve sizlerle etkileşim yaratmadan sitenizden kolayca gidebilmektedirler.

Optimist Hub olarak bizler, hayal dünyanızda kurmuş olduğunuz sitenizi yaratıcı bir bakış açısıyla tasarıma dönüştürürken, müşterilerinizin ihtiyaçlarını karşılar, sizlerle sürdürülebilir bir etkileşimde bulunmalarını sağlarız.

Bu makale faydalı mıydı?
 
812 Okunma   186 Beğeni

2 yorum

  1. Yasemin Gürel

    UX tasarımına yeni başladım ve çalıştıkça kullanıcı deneyimine uygun tasarım yapmanın düşündüğüm kadar basit olmadığını gördüm. Gerçekten çok kapsamlı ve bir o kadar ilgi çekici bir konu UI. Yazınız için teşekkürler, edinmeye başladığım fikirleri bir de burada okumak beni mutlu etti.

  2. Teşekkürler Yasemin. Seni ve nezdinde konuyla ilgili okurlarımızı daha fazla nasıl mutlu edebiliriz noktasında konu önerilerinizi rica ediyoruz. Sevgiler.

Görüşleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir