Web Arayüz Tasarımı (UI) Nedir?


Optimist Hub Team 23/01/2018
23/09/2020 Tarihinde Güncellendi

Okunma   Beğeni


Web Arayüz Tasarımı (UI), görselliğin egemen olduğu günümüz dünyasında özellikle firmalar için çok önemli konumdadır. Üretim-tüketim ilişkilerinin, satın alma davranışına iten etkenlerin, kullanıcı deneyimi dinamiklerinin hiç olmadığı kadar değiştiği bu dönemde müşteri kazanmak; mevcut müşteriyi elde tutmak ve marka sadakati yaratmak bir hayli zorlaştı. Markaların dijital mecralardaki varlığının bu doğrultuda evrimleşmesi de kaçınılmaz oldu. Önceleri pek göz önünde bulundurulmayan UI ve UX tasarıma yönelik çalışmalar arttı. Bizler de bu yazımızda UI Tasarım üzerinde duracağız.

UI, kullanıcı deneyimi odaklı yazılımın arayüz tasarımlarıdır. Kullanıcı ve kullanılan yazılım arasında etkileşimi sağlar. İyi bir arayüz tasarımı siteyi ziyaret eden kişinin ziyaret amacına kolaylıkla hizmet eder ve ihtiyacını karşılamasını sağlar. Bu noktada tasarımcılar çözüm odaklı kişiler olmalı ve kullanıcının deneyimini analiz edip sitede zaman geçirmelerini arttıracak şekilde iyileştirmeler yapmalıdırlar.

UI, web site kullanıcılarınız için doğru yönlendirmeler yaparak sitenizde daha uzun süreli zaman geçirmelerini sağlayan ve kaliteli etkileşim sunan tasarımlardır. Görsellik ön plandadır. Detaylı olarak yapılan müşteri analizinizin ardından belirlenen ihtiyaçlar doğrultusunda tasarlanır.

Web arayüzünün yalın ve anlaşılabilir olması; font, renk, görsel vb. araçlarla göze hoş gelmesi; iyi hissettirmesi ve akılda kalması önemlidir. Özellikle kullanıcıyı ilk karşıladığımız nokta olan; anasayfanın temel sorulara yanıt ve web sitesi bütünü hakkında fikir veren tasarım – içerik – görsel kombinasyonunda altın orana sahip olması gerekir. Ayrıca, web sayfasının masaüstü ve mobil tüm ekranlarda çalışabilir olması; açılış hızı; internet tarayıcı (browser) ve versiyonları dikkate alınarak responsive kriterlerinin maksimum düzeyde yerine getirilmiş olması dikkat edilmesi gereken noktalardandır. Aksi halde dünyanın en iyi tasarımı bile kullanışsız kalacaktır.

Web arayüz tasarımınızın çok karışık olması veya hedef kitleye hitap etmemesi halinde, kullanıcılar aradıkları bilgi veya hizmetleri bulamamakta ve sizlerle etkileşim yaratmadan sitenizden kolayca gidebilmektedirler.

Hayal dünyanızda kurmuş olduğunuz sitenizin yaratıcı bir bakış açısıyla tasarıma dönüştürülmesi kadar; müşterilerinizin ihtiyaçlarının karşılanması ve onlarla sürdürülebilir bir etkileşime girilmesi de son derece önemlidir.

En güncel gelişmelerden haberdar olmak için E-posta listemize katılın

  Beğeni

Optimist Hub Team

Optimist Hub Team

Optimist Hub; yazılım, tasarım ve pazarlama yetenekleri ile işletmelere büyük dijital çözümler sunan, müşteri deneyimi odaklı 360 Dijital Ajans.

4 yorum

 1. Yasemin Gürel

  UX tasarımına yeni başladım ve çalıştıkça kullanıcı deneyimine uygun tasarım yapmanın düşündüğüm kadar basit olmadığını gördüm. Gerçekten çok kapsamlı ve bir o kadar ilgi çekici bir konu UI. Yazınız için teşekkürler, edinmeye başladığım fikirleri bir de burada okumak beni mutlu etti.

 2. Teşekkürler Yasemin. Seni ve nezdinde konuyla ilgili okurlarımızı daha fazla nasıl mutlu edebiliriz noktasında konu önerilerinizi rica ediyoruz. Sevgiler.

 3. Berkay Tokat

  Merhaba, Dreamweaver ile Ul arasındaki fark nedir ? Ben Dw de kod yazmadan arayüz tasarımı yapıyorum haliyle menü vb eklentiler vakit alıyor. Biraz bilgilendirirseniz sevinirim

 4. Selamlar Berkay;

  Dreamweaver bir araç, UI ise bir kavramdır;
  UI – User Interface – Kullanıcı Arayüz Tasarımı
  UI kavramı web tasarımı içerisinde kullanıldığı gibi, endüstriyel tasarıma giren bir somut nesne – ürün tasarımında da kullanılmaktadır.

  Sevgiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncellemelerden ilk siz haberdar olmak ister misiniz?