Bilgisayar Bilimi ve Bilişimsel Düşünme


Optimist Hub Team 30/04/2019
07/03/2020 Tarihinde Güncellendi

Okunma   Beğeni


Bilgisayar Bilimi ve Bilişimsel Düşünmeye Başlamak İçin 3 Yol

Editörün Notu: Dünyadaki eğitim liderlerinin, nasıl daha işbirliğine dayalı ve ilgi çekici sınıflar oluşturduklarının altını çiziyoruz. Bugünün konuk yazarı Tim Bell, Canterbury Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri ve Yazılım Mühendisliği bölümünde profesör ve CS Unplugged'ın yaratıcısıdır. Tim, CS4HS ödülünü almış kişilerden biridir. Hesaplama düşüncesini ve bilgisayar bilgisini derslere başarıyla uygulamak için dünya çapında öğretmenleri desteklemek ve ücretsiz kaynaklar geliştirmek üzere Avustralya'da Google ile ortaklık yapmıştır.

Dünyanın pek çok ülkesinde olduğu gibi Yeni Zelanda’da da bilgisayar bilimleri (CS) ulusal müfredata tamamen entegre ediliyor. Bu değişiklik bütün öğretmenleri etkiliyor çünkü bilgisayar bilimleri eğitim müfredatını standartlaştırmanın amacı bilgisayar bilimlerinin kendisinden daha büyük. Bu müfredat sadece yeni nesil bilgisayar bilimcilerini yetiştirmeye yönelik değildir, aynı zamanda her öğrenciyi bilişimsel düşünme (CT) yolu ile problem çözme yaklaşımını benimsetmektir. Bu düşünce tarzı diğer derslerde de uygulanabilir ve uygulanmalıdır. Matematik, fen bilgisi ve hatta İngilizce öğretmenleri ve tarih öğretmenleri  bilişimsel düşünmeyi öğretmek zorunda kalacaklardır.

Ulusal düzeyde CS + CT eğitiminin ilerletilmesi, tüm öğretmenler kendi yeteneklerine güvendiği takdirde başarılı olacaktır. Bu ilk adım en zor adım olabilir, bu nedenle herhangi bir öğretmenin CS ve CT'yi sınıfa getirebileceği birkaç basit örnek şunlardır:

 

  1. Öğrencileri inşaa edici ve öğretmen olarak kullanma

Bilişimsel düşünme, sorunları çözmek için yeni yollar inşa etmek üzerine kuruludur. Bu problem çözme yöntemleri bir bilgisayar ile uygulanabilir, ancak bu araç arkasındaki düşünceden  çok daha az önemlidir. Çevrimdışı etkinlikler; öğrencilerin düşüncelerini açıklamalarını, açık uçlu sorunları çözmek için başkalarıyla birlikte çalışmalarını ve yaşıtlarına öğreterek öğrenme fırsatını yakalamalarını sağlamaktadır.

 

  1. Dersleri gerçek dünyadaki örnekler etrafında oluşturun

CS pratiktir, algoritmalar işlemleri hızlandırdığı için insanlar beklemek zorunda kalmazlar. Aygıt arayüzleri, kullanıcıları rahatsız etmeyecek şekilde tasarlanmalıdır; programlar, bir cep telefonunda pil gücü gibi kaynakları harcamamaları için yazılmalıdır. Buna benzer örnekler öğrencilerin çevrelerindeki dünyayı CS ve CT’nin nasıl etkilediğini anlamalarına yardımcı olabilir.

Google'ın öğretim ve üniversite ilişkileri direktörü Maggie Johnson geçen yıl şöyle yazdı: "Öğrenciler için açık bağlantılar yapabilirsek, günlük kullandıkları cihazların ve uygulamaların algoritmalar ve programlar tarafından nasıl desteklendiğini görerek verilerin karar vermedeki önemini öğreneceklerdir. Bu sayede onları bugünkü işgücünden çok daha farklı görevler üstlenecek bir işgücüne hazırlayacak becerileri öğreneceklerdir. "

 

  1. Yeni fikirleri ve ilgili konuları bağlayın

En başarılı CS ve CT derslerinden bazıları diğer konuları referans alır. Örneğin, biyoloji öğrencileri, bir dizi eşleme algoritması kullanarak evrimsel bir ağacı yeniden oluşturabilir. Öğrenciler ayrıca, kod bloklarıyla poligonları göstermek için açı bilgilerini ve Scratch programlamayı kullanarak geometri becerilerini uygulayabilir. CS, beden eğitimi gibi akademik olmayan konularla da birleştirilebilir.

 

CS ve CT Dersleri

Google'ın Avustralya'daki mühendislik direktörü Alan Noble, bu disiplinlerarası yaklaşımı şu şekilde açıklamıştır: "CS, başka bir disiplinle birleştiğinde, yeni anlayışlar ve şeylere yaklaşmanın yeni yollarını getiriyor. Buna 'CS + X' diyoruz, burada 'X' neredeyse her şey olabilir. Dünya çapındaki üniversiteler bunu CS + X programları ile tanıyorlar; burada X, yalnızca bir bilim olmaktan ziyade herhangi bir konu alanı olabilir. Fırsatlar sonsuzdur. Öğrenciler tutkularını X'leri ile birleştirebilirlerse, Bilgisayar Bilimi eğitimi konusunda çok daha heyecanlı olacaklar. "

Yeni başlayanlardan doktora mezunlarına kadar herkesin CS ve CT'yi ulaşılabilir hale getirmek için basit teknikler kullandığını gördüm. Birkaç basit egzersiz öğrencilerin merakını tetikleyebilir ve daha büyük bir değişimi destekleyebilir.

 

TIM BELL - CANTERBURY ÜNİVERSİTESİ PROFESÖRÜ

En güncel gelişmelerden haberdar olmak için E-posta listemize katılın

  Beğeni

Optimist Hub Team

Optimist Hub Team

Optimist Hub; yazılım, tasarım ve pazarlama yetenekleri ile işletmelere büyük dijital çözümler sunan, müşteri deneyimi odaklı 360 Dijital Ajans.

2 yorum

  1. Caner

    Bu konu hakkında daha fazla yazı paylaşır mısınız? Teşekkürler.

  2. Caner Bey, öncelikle yazımızı okuyup geri bildirimde bulunduğunuz için çok teşekkür ederiz. İlerleyen dönemlerde yenilikler oldukça konu hakkında yazılar yazmaya devam edeceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilen Yazılar

Güncellemelerden ilk siz haberdar olmak ister misiniz?