Başa Dönün

Memcached İhtiyacı Neden Doğar?


Optimist Hub Team 13/05/2019
28/05/2019 Tarihinde Güncellendi


Memcached İhtiyacı yazılımcı tarafından yazılan yazılımın sunucu kaynaklarını verimli kullanacak şekilde yazılmamış olmasından kaynaklanmaktadır. Yüksek trafik alan web sunucularda veritabanına yazma ve okuma işlemleri fazla olduğundan dolayı fazlaca kaynak tüketmektedir. Bu durumlarda ağır yük ve trafik altında hizmet verebilmek için ihtiyaç duyulanlardan biri önbellekleme mekanizmalarıdır. Önbellekleme mekanizmaları birden fazla farklı şekilde çalışabilmektedirler. Bu makalemizde Memcached önbellekleme yapısı üzerinde duracağız.

Memcached Nedir ?

Memcached 2003 yılında LiveJournal blog servisi için yazılmıştır. Sonrasında web uygulamalarında kullanılmaya başlanmış ücretsiz, açık kaynak, yüksek performanslı ve dağıtık yapıda çalışan önbellekleme sistemidir. Günümüzde Facebook tarafından aktif olarak kullanılmakta ve geliştirmesine katkı sunmaktadır. Facebook dışında Wikipedia, Youtube, Flickr da Memcached’i aktif olarak kullanmaktadır.

Memcached Nasıl Çalışır ?

Memcached tüm önbelleklemesini RAM üzerinde tutmaktadır. Bilgisayarlarımızdaki ve sunuculardaki RAM bilgisayarların veya sunucuların kapatılması sırasında RAM temizlenmektedir. Dolayısı ile kritik verilerin yalnızca Memcached üzerinde saklanmaması gerekir. Memcached üzerinde very, key-value çiftleri halinde saklanmaktadır. Memcached özellikle veritabanı işlemlerinin fazla olduğu web site ve uygulamalarında hayat kurtarıcıdır.

58 Okunma   8 Beğeni
Bu makale faydalı mıydı?
Optimist Hub Team

Optimist Hub Team

Optimist Hub; yazılım, tasarım ve pazarlama yetenekleri ile işletmelere büyük dijital çözümler sunan, müşteri deneyimi odaklı 360 Dijital Ajans.

Görüşleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilen Yazılar