Başa Dönün

Köprü Sayfalardan Kaçının


Figen Yüzbaşıoğlu 25/01/2018
20/10/2018 Tarihinde Güncellendi


"Bu yazı 5 dakikada okunabilir."

Köprü Sayfalar Nedir?

Köprü sayfalar, belirli anahtar kelime öbekleri için “optimize edilmiş” olan ve yalnızca arama motoru sonuçlarında bu anahtar kelime öbeğini yakalamak için mevcut olan web sayfalardır.
Köprü sayfalarının en yaygın kullanımı, bir web sitesi şehirlerin adlarını sıralamaya çalışırken ve “Chicago widget”, “Newyork widget” vb. gibi sayfalara veya alan adlarına sahip olduğunda ve bu sayfalar temelde sadece “Chicago” ve “Newyork” kelimelerini içerdiğinden arama motorları bu terimler için onları sıralayacaktır.

 

Köprü sayfalar karşısında Google’ın eylemleri

Google, köprü sayfalarını “belirli arama sorgularında yüksek sıraya dizilmek için oluşturulmuş siteler veya sayfalar” olarak tanımlamaktadır.

Google, web yöneticilerinin köprü sayfaları kullanmamalarını ve arama sonuçlarında iyi sıralama almayacaklarını anlamalarını sağlamak için birçok işlem gerçekleştirdi.

• Google, giriş siteleri / sayfaları için bir “sıralama ayarlaması” yaptığını duyurdu.
• Google, kendilerine birer yardım sayfası veren sayfaları tanımladı ve bu sayfalardan kaçınılması gerektiği yönünde ibareler ekledi.

Google, web yöneticilerinin sayfalarının köprü sayfaları olup olmadığını belirlemeleri için kendilerine sormaları gereken soruları sunarak daha fazla rehberlik sunmaktadır.

• Sitenin amacı, arama motorları ve ziyaretçileri sitenizin gerçek kullanılabilir veya alakalı bölümüne yönlendirmek mi yoksa akılda kalan bir kullanıcı deneyimi yaşatmak mı?
• Sayfalar jenerik terimlerle sıralanmaya yönelik ve sayfada sunulan içerik çok belirgin midir?
• Sayfalar, daha fazla arama trafiğini yakalamak amacıyla sitede zaten bulunan öğelerin (konumlar, ürünler, vb.) içeriklerini kopyalıyor mu?
• Köprü sayfalar, sadece üye trafiği çekmek ve kullanıcılara, içeriğe veya işlevselliğe yararlı olmak için mi yapılmış?
• Sitenizin diğer bölümlerinden bu sayfalara gitmek zor veya imkansız mı? Bu tür sayfalara olan bağlantılar, yalnızca arama motorları için oluşturulmuş siteler veya site ağı içindeki diğer sayfalardan mıdır?

Google’ın bu sayfaları / alan adlarını sıralamayı sevmemesinin nedeni, kullanıcıların onları sevmemeleridir. Birisi “yem satıcısı” arıyor ise, muhtemelen yem satın almak için bir yer arıyordur.

Ürününüzü bir şehre gönderebilmeniz o şehir için yüksek sıralamaya ihtiyacınız olduğu anlamına gelmez. Bu, ürünleri ülke çapında sevkiyat yapabilen birçok işletmeyi kızdırır.

Oraya gidebileceğiniz için orada sıralamanız gerekli değil.
Birçok işletme, yerel sorgular için sıralama sorununa sahiptir çünkü her şehirde fiziksel bir yere sahip değildirler.

Google’a bu sorgularla alâkalı olduklarını nasıl bildirebilirler?

Dürüst olmak gerekirse, hizmetleriniz tüm bu şehirlerde eşit derecede yararlı olmadığı için, dünyadaki her şehir için aynı yerde sıralanamazsınız.

Sadece değiştirilen şehir adı ile aynı olan giriş sayfaları oluşturmak etkili olmayacaktır, aksine Google sıralamalarınıza zararlı olacaktır. Eğer bir iş adamıysanız, o zaman şikayetçi olduğunuz şeyin yardımcı olmayacağını biliyorsunuzdur. Yardımcı olan şey üretken ilerleme kaydetmektir.

Başka şehirlerde sıralanmak için yapabileceğiniz üretken adımlar

Bu kılavuzda belirtildiği gibi, köprü sayfaları yapmak size yardımcı olmayacaktır aksine size zarar verecektir. Bu durumda ne yapmalısınız?

• Tüm şehirlerde eşit derecede rütbeli olamayacağınızı, şikayet etmeden anlayın.
• İnsanların nerede oldukları önemli olmaksızın sahip olmaları gereken bir ürün veya servise sahip olun. Apple’ın “chicago iPads” gibi sayfaları yok çünkü onlara ihtiyaçları yok, insanlar nerede yaşıyorlarsa yaşasınlar iPad ister.
• Bir şehirle başlayın.
• Bu şehirde yaşayan insanların ürünlerinizi satın alıp kullanmaları için faydalı bir yer olma çabalarınızı yoğunlaştırın
• Farklı şehir sayfalarınızın başlığındaki tek fark kentin adı ise, başınız derttedir. “Şikago aletler” düşünmemeniz gereken ideal ünvanlardandır. Bu başlıkta milyonlarca başka sayfa var. Yaratıcı olun, o şehir için cazip bir başlık nedir?
• Sıralanmayı seçtiğiniz şehirde reklam verin. Bu şehirlerdeki sınıflandırılmış reklamları, yerel gazeteleri veya radyo spotlarını düşünün.
• Seçtiğiniz şehir için yararlı ve ilgi çekici sayfalar oluşturun.
• O şehirdeki insanlarla etkileşimde bulunun. “New York siparişleri yüzde 10 indirimli” gibi hedefli teklifleri düşünün.
• Hedeflediğiniz şehri araştırın, tanıyın ve anlayın.
• Bu çabalar o şehirden sipariş almanıza yardımcı olur ve siparişler kârlıysa, bir sonraki şehir için ilerlemeye başlayın.
• Bu adımların atılmasının, hedeflediğiniz her şehirde fiziksel bir mağaza açmaktan çok daha ucuz olduğunu unutmayın. Şikayet etmeyi bırakın, bunu gerçekleştirebilirsiniz. Herkes şikayet ediyor. Bu, rakiplerinizden daha iyi olmak ve karlı olabilecek verimli adımlar atmak için harika bir fırsat.

Web sitenizde köprü sayfalar olup olmadığını nasıl anlarsınız?

Şehrinizdeki sayfaların başlıkları arasındaki tek fark şehrin adıysa, köprü sayfalarınız var demektir veya şehrin sayfalarının içeriğindeki tek fark kentin adı ise, köprü sayfanız var demektir.

Bu makale faydalı mıydı?
 
946 Okunma   182 Beğeni

Önerilen Yazılar

Görüşleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir