Başa Dönün

Google Analytics Nedir ve Faydaları Nelerdir?


Figen Yüzbaşıoğlu 24/01/2018
08/10/2018 Tarihinde Güncellendi


"Bu yazı 4 dakikada okunabilir."

Günümüzde pek çok işletme açık bir şekilde tanımlanmış bir kitleyi çekmek için içerik pazarlamasına odaklanıyor.

Google Analytics, web sitelerinde, sosyal araçlarda, reklamlarda ve videolarda çevrimiçi trafiği izlemek ve tüm verileri almak için yaygın olarak kullanılan araçlardan biridir.

Google’ın ürününü nasıl tanımladığına bir göz atalım:
“Google Analytics yalnızca satışları ve dönüşümleri ölçmenize izin vermekle kalmaz, aynı zamanda ziyaretçilerin sitenizi nasıl kullandığı, sitenize nasıl ulaştığını ve tekrar ziyaret etmelerini nasıl sağlayabileceğinizle ilgili yeni bilgiler verir.”

İster ürün / hizmet satıyor, ister markanızı oluşturuyor olun; hedef kitlenizin davranışını anlamak önemlidir. Günümüzün rekabet piyasasında, web sayfanızdaki ziyaretçilerin sayısını hesaplamak için web sitenizin alt bilgisinde küçük bir sayaç bulunması yeterli değildir. Google Analytics gibi, kitlenize / müşterilerinize ulaşmanın yollarını anlamanıza veya mevcut müşterilerinizin sunucuya alınmasını ve yenilerini kazanmayı kolaylaştıracak yöntemlere ihtiyacınız var.

Google Analytics, işletmenize nasıl fayda sağlayabilir?

Eskiden, küçük işletmelerin geleneksel pazarlamaya, gazete ilanlarına ve broşürlere vb. bağımlı olması gerekiyordu. Hiç şüphe yok ki, bu tür bir pazarlama stratejisinin daima küçük işletmeler için çalıştığını ve halen işe yaradığını düşünüyoruz . Ancak, herhangi bir pazarlama stratejisinin etkinliğini ölçmek için kullanılabilecek bir araç yoktu ve bir işletme sahibi her zaman hakkında bir varsayım yapmalıydı:
• Gazetede kaç kişi bu ilanı okudu?
• Broşürü aldıktan sonra kaç kişi mağazayı ziyaret etti?
• Reklamı okuduktan sonra mağazayı ziyaret eden biri varsa; Ne zaman geldiler, ne arıyorlardı ya da ne kadar kaldılar?

Google Analytics, tahmini alır ve işletmenizin hedeflerine ulaşma derecesini ölçmenize yardımcı olur. Başka bir deyişle, Google Analytics aracı, online mağazanızın gözleri gibidir; sitenizi ziyaret eden tüm müşterileri, konumlarını, web sitenize eriştikleri kaynakları, sitenizde ne kadar kaldıklarını, sitenizden ne zaman çıktıklarını ve sitenizi nasıl aradıklarını izler.

Google Analytics ücretsizdir

Google Analytics, Google tarafından sunulan ücretsiz bir araçtır, bu nedenle işletmenize yönelik olarak kullanmamanız için hiçbir neden yoktur. Aylık ücreti yoktur ve size bu aracı nasıl kullanacağınızı gösterecek çevrimiçi yüzlerce eğitim bulunmaktadır. Halen işinizle ilgili web siteniz için başka benzer bir çözüm (veya araç) üzerine para yatırmak istiyorsanız, bunun üzerine gidin ancak Google Analytics’i de kurup bunun yanında ücretsiz kullanabilirsiniz.

Ayrıca Google’ın sunduğu bu aracın ücretli bir versiyonu da mevcuttur ve yıllık 150.000 Dolar ücretle çalışarak temel olarak büyük işletmeler üzerinde yoğunlaşmaktadır. Google Analytics’in ücretli versiyonu ” Google Analytics Premium ” dur . Doğrudan destek, eski raporlar ve hesap yönetimi vb. sunmaktadır.

 

Google Analytics’i kullanarak işletmeniz hakkında öğrenebileceğiniz şeyler;

Ziyaretçiler web sitenizi nasıl bulur? – Google Analytics size, arama motorları (Google, Bing ve Yahoo gibi), sosyal medya siteleri veya diğer web siteleri gibi ziyaretçilerinizi web sitenize yönlendiren kaynaklar hakkında tüm bilgileri verir.

Ziyaretçileriniz web sitenize geliyor; ancak tekrar ziyaret etmiyorsa, Google Analytics, potansiyel müşterileri web sitenize hangi anahtar kelimelerin getirdiğine ilişkin eksiksiz bir rapor sağlar. Bir işletme sahibi olarak, size müşterilerinizin dikkatini çekmek için pazardaki eğilimler nelerdir ve nelerin üzerinde durmanız gerektiği konusunda bir fikir verir. Google Analytics size aynı zamanda ziyaretçilerinizin davranışları ile yeni ziyaretçilerinizin sayısı ve kaçının web sitenize geri gelmesini sağlayabileceğinize yönelik olarak “Yeni Kullanıcıları Geri Getirme” raporunu verir.

Web sitenizi iyileştirebilirsiniz

Google Analytics, ziyaretçilerin kullandığı tüm cihazların / tarayıcıların raporunu görmenizi sağlar. Bu, web geliştiricilerin web sitesinin yaygın olarak kullanılan tarayıcılarda iyi çalışıp çalışmadığından emin olmalarına yardımcı olur. Ayrıca, akıllı telefonlar ve tabletler gibi mobil cihazlarda web siteniz önemli sayıda ziyaret ediliyorsa, web sitenizi, tüm ekran boyutlarını desteklemek üzere özel bir mobil site veya duyarlı bir tasarımla tasarlamanın doğru zamanıdır.

Kaynak: Nopcommerce Blog (https://www.nopcommerce.com/blog.aspx)

Bu makale faydalı mıydı?
 
728 Okunma   191 Beğeni

Önerilen Yazılar

Görüşleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir