Google Analytics Nedir ve Faydaları Nelerdir?


Optimist Hub Team 24/01/2018
23/09/2020 Tarihinde Güncellendi

Okunma   Beğeni


Google Analytics; web sitelerinde, sosyal araçlarda, reklamlarda, videolarda çevrimiçi trafiği izlemek ve tüm verileri almak için yaygın olarak kullanılan araçlardan biridir.

Google’ın bu ürünü şöyle tanımlıyor:
“Google Analytics yalnızca satışları ve dönüşümleri ölçmenize izin vermekle kalmaz, aynı zamanda ziyaretçilerin sitenizi nasıl kullandığını, sitenize nasıl ulaştığını ve tekrar ziyaret etmelerini nasıl sağlayabileceğinizle ilgili yeni bilgiler verir.”

İster ürün / hizmet satıyor, ister markanızı oluşturuyor olun; hedef kitlenizin davranışını anlamak önemlidir. Günümüzün rekabet piyasasında, web sayfanızdaki ziyaretçilerin sayısını hesaplamak için web sitenizin alt bilgisinde küçük bir sayaç bulunması yeterli değildir. Google Analytics gibi; kitlenize / müşterilerinize ulaşmanın yollarını anlamanıza veya mevcut müşterilerinizin sunucuya alınmasını ve yenilerini kazanmayı kolaylaştıracak yöntemlere ihtiyacınız var.

Google Analytics, İşletmenize Nasıl Fayda Sağlayabilir?

Eskiden; küçük işletmeler geleneksel pazarlamaya, gazete ilanlarına ve broşürlere vb. bağımlıydı. Hiç şüphe yok ki, bu tür bir pazarlama stratejisinin daima küçük işletmeler için çalıştığını ve halen işe yaradığını düşünüyoruz. Ancak, herhangi bir pazarlama stratejisinin etkinliğini ölçmek için kullanılabilecek bir araç yoktu ve bir işletme sahibi şu konularda yalnızca ‘’varsayımlara’’ sahipti:

  • Gazetede kaç kişi bu ilanı okudu?
  • Broşürü aldıktan sonra kaç kişi mağazayı ziyaret etti?
  • Reklamı okuduktan sonra mağazayı ziyaret eden birileri varsa; ne zaman geldiler, ne arıyorlardı ya da ne kadar kaldılar?

Google Analytics, ‘’varsayımları’’ yok eder ve gerçek verilerle işletmenizin hedeflerine ne kadar ulaştığını ölçmenize yardımcı olur. Başka bir deyişle, Google Analytics aracı online mağazanızın gözleri gibidir; sitenizi ziyaret eden tüm müşterileri, konumlarını, web sitenize eriştikleri kaynakları, sitenizde ne kadar kaldıklarını, sitenizden ne zaman çıktıklarını ve sitenizi nasıl aradıklarını izler.

Google Analytics Ücretsizdir

Google Analytics, Google tarafından sunulan ücretsiz bir araçtır, bu nedenle işletmenize yönelik olarak kullanmamanız için hiçbir neden yoktur. Aylık ücreti yoktur ve size bu aracı nasıl kullanacağınızı gösterecek çevrimiçi yüzlerce eğitim bulunmaktadır. Halen işinizle ilgili web siteniz için başka benzer bir çözüm veya araç üzerine para yatırmak istiyorsanız, bunun üzerine gidin ancak Google Analytics’i de kurup kullanacağınız araçla beraber ücretsiz kullanabilirsiniz.

Ayrıca Google’ın sunduğu bu aracın ücretli bir versiyonu da mevcut. ” Google Analytics Premium ” ismini alan bu araç; yıllık 150.000 Dolar gibi bir ücretle çalışarak temelde büyük işletmeler üzerinde yoğunlaşmakta. Doğrudan destek, eski raporlar ve hesap yönetimi gibi hizmetler sunmakta.

Google Analytics'i Kullanarak İşletmeniz Hakkında Öğrenebileceğiniz Şeyler;

Google Analytics size, arama motorları (Google, Bing ve Yahoo vb.), sosyal medya siteleri veya diğer web siteleri gibi ziyaretçilerinizi web sitenize yönlendiren kaynaklar hakkında tüm bilgileri verir.

Ziyaretçileriniz web sitenize geliyor; ancak tekrar ziyaret etmiyorsa, Google Analytics; potansiyel müşterileri web sitenize hangi anahtar kelimelerin getirdiğine ilişkin eksiksiz bir rapor sağlar. Size müşterilerinizin dikkatini çekmek için pazardaki eğilimler neler olduğu ve nelerin üzerinde durmanız gerektiği konusunda fikir verir. Google Analytics aynı zamanda ziyaretçilerinizin davranışları ile yeni ziyaretçilerinizin sayısı ve kaçının web sitenize geri gelmesini sağlayabileceğinize yönelik olarak “Yeni Kullanıcıları Geri Getirme” raporu verir.

Web Sitenizi İyileştirebilirsiniz

Google Analytics, ziyaretçilerin kullandığı tüm cihazların / tarayıcıların raporunu görmenizi sağlar. Bu, web geliştiricilerin web sitesinin yaygın olarak kullanılan tarayıcılarda iyi çalışıp çalışmadığından emin olmalarına yardımcı olur. Ayrıca web siteniz; akıllı telefonlar ve tabletler gibi mobil cihazlarda da önemli sayıda ziyaret ediliyorsa, web sitenizi, tüm ekran boyutlarını desteklemek üzere özel bir mobil site veya duyarlı bir tasarımla tasarlamanın doğru zamanıdır.

Kaynak: https://www.nopcommerce.com/blog.aspx

En güncel gelişmelerden haberdar olmak için E-posta listemize katılın

  Beğeni

Optimist Hub Team

Optimist Hub Team

Optimist Hub; yazılım, tasarım ve pazarlama yetenekleri ile işletmelere büyük dijital çözümler sunan, müşteri deneyimi odaklı 360 Dijital Ajans.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilen Yazılar

Güncellemelerden ilk siz haberdar olmak ister misiniz?