Google Snippet ile Daha Fazla Trafik


Optimist Hub Team 24/08/2018
23/09/2020 Tarihinde Güncellendi

Okunma   Beğeni


Snippet Ne Demek ve Ne İşe Yarar?

Yapılandırılmış verinin kötüye kullanılması.İngilizce karşılığı parça veya kesit olarak da tanımlanmakta olan, arama motorunun, bir anahtar kelime veya kelime öbeği ile kullanıcının yaptığı sorgulamanın sonucunda, listelediği web sitelerinden arama ile alakalı eşleşen en anlamlı sonucu ayrıştırıp işaretlediği, görüntülediği kısıma Google tarafından verilen isim; Snippet'dır. Google Snippet, Rich Snippet olarak da ifade edilmektedir. Google tarafından oluşturulan, Arama Motoru Optimizasyonu çalışmalarına farklı bir boyut getiren, özel - nitelikli bir zengin etiketleme / tag sistemi olarak da tanımlamak mümkün. SEO ile derin ilişkisi, kullanıcılara alakalı sonuçlar gösterebilmek için anlamsal indexleme idealinin parçası olmasından mütevellittir. Aramaların bir kısmında description değerini göstermesi, sizi yanıltmamalıdır. Bu bazen acemi webmasterlar tarafından snippet'in meta description ile karıştırılmasına sebep olmaktadır.

İçeriği işaretlemek için yapılandırılmış verileri kullandığınızda, Google'ın Arama'da görüntülenme bağlamını daha iyi anlamasına yardımcı olur ve içeriğinizin Arama'daki kullanıcılara daha iyi dağıtılmasını sağlarsınız. Bunu, içerik özelliklerini işaretleyerek ve uygun olduğunda eylemleri etkinleştirerek yaparsınız. Bu, zengin sonuçlara eklenmek için uygun hale getirir.

Kaynak: Google Developers

Snippet ile Trafiğimizi Nasıl Artırırız?

Google, yeni özellikli snippet paneli ile daha fazla tıklama elde etmenizi sağlıyor.

Google, bugün arama sonuçlarında öne çıkan snippet'ler için ek bir özellik sunuyor. Yıllar boyunca, bu snippet'ler arama sonuçları sayfasının en üstünde yer aldı ve Google'ın sorgunuzla alakalı olduğunu düşündüğü resim ve metinleri öne çıkardı. Tüm bunlar tamamen Google'ın size bir tıklama kazandırmasıyla ilgiliydi. Google bugün bazı sorgular için bu tek yanıtın ötesine geçiyor ve size daha fazla tıklama kazandıran ilgili alt konulara da sahip bir panel sunuyor.

Google Snippet İle Daha Fazla Tık Mümkün!Google’ın bu yeni paneli tetikleyecek bir sorgu için standart örneği olarak şu aramayı gösterebiliriz: “Quartz vs. Granit.” Google’ın algoritmaları bunu otomatik olarak seçer. Yani içeriklerinizin ve sitenizin kalitesi snippet gösterimi için çok önemlidir.

Bunu tetiklemek için bir ‘sorgu’ sorusuna ihtiyacınız yok. Acil durum fonları “emergency funds” gibi bir şey ararsanız da benzer bir panel görürsünüz. Google’ın bu özelliği hangi cihazlarda ve nasıl tetiklendiği tam net bir şekilde belli olmasa bile bu özelliği önümüzdeki günlerde kullanıma sunacağını söyleyebiliriz. Bu arama motoru savaşlarında SEO şirketleri ve her kurumun odaklanacağı bir konu olacaktır. SEO şirketleri bu konu üzerinde şimdilik deneme yanılma yöntemiyle ilerliyor. Hiç kuşku yok ki Google snippet arama sonuçlarına farklı bir boyut kazandıracak. Arama yapan kullanıcıyı da ilerleyen süreçte belki de web sitesine girmeden, arama sonuçlarına bakarak daha kolay yönlendirmesini sağlayacaktır. Arama yaptığınızda çıkan web sitelerinin içinde yer alan görsel ve yazıların daha zengin şekilde web sitesine tıklamadan görülmesi kullanıcıyı hiç kuşkusuz rahatlatacaktır.

Dünya geneli istatiksel verilere baktığımızda, kullanıcılar tarafından en çok tercih edilen arama motorunun ezici bir üstünlük ile Google olduğunu görmekteyiz. Hal böyle olunca da, bütün SEO makalelerimizin veya SEO projelerimizin merkezinde Google ve yönergeleri konumlanmakta. Bir web sitesi ya da projesinin amacı, konusu her ne olursa olsun hedef kitleye ulaşmak, siteye gelen trafiği, diğer tabiri ile hiti artırma, kullanıcı memnuniyeti ve sadakatini sağlama, en önemlisi de arzu edilen etkileşim ve geri dönüşümü yakalamak olduğuna göre, evrensel SEO şablonu ve Google ekosisteminin gerekliliklerini yerine getirmek durumundayız; bazen bu gereklilik ve zorunlulukları anlamsız bularak gereğinden fazla sorguluyor olsak dahi :) Bu nedenle Google Snippet - Rich Snippet konusunu es geçmemeliyiz.

Siteniz için rich snippet'ı nasıl uygulayacağınızı bilmiyorsanız, bu konuda bir önceki yazımız, aklınızdaki tüm sorulara yanıt olacaktır. Daha fazlası için buraya tıklayın.

En güncel gelişmelerden haberdar olmak için E-posta listemize katılın

  Beğeni

Optimist Hub Team

Optimist Hub Team

Optimist Hub; yazılım, tasarım ve pazarlama yetenekleri ile işletmelere büyük dijital çözümler sunan, müşteri deneyimi odaklı 360 Dijital Ajans.

3 yorum

  1. Tarik gokhan sembil

    Rich snippet hakkinda onlarca makale okudum , en aciklayicisi bu oldu. Aramalarda bizim oldugi gibi ziyaretcilerimizin de cok dikkatini cekenn , tiklamaya tesvik eden bir uygulama. Acemiligimde desc ile karistirdigim dabolmustu 🙂 neyse ki artik dogrudunu yapiyoruz.

  2. ONUR Can

    Bilgilendirme için teşekkürler yeni yazılarınız için takipteyim.

  3. Teşekkürler geri bildirimleriniz için. Sevgiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilen Yazılar

Güncellemelerden ilk siz haberdar olmak ister misiniz?