Google AMP Nedir? Neden Önemlidir?


Optimist Hub Team 27/08/2019

Okunma   Beğeni


Google AMP (Accelerated Mobile Pages), mobil aygıtınızda yaptığınız bir arama sonucu incelediğiniz, okuduğunuz içeriklerde muhtemelen karşınıza çıkmıştır. Kısaltması AMP olan bu terimin Türkçe karşılığı; Hızlandırılmış Mobil Sayfalardır. Her şeyin hızla ilerlediği bu dönemde SEO performansınız açısından hızlı olmak son derece önemli bir bileşendir. Diğer yandan internet kullanıcı davranışlarının mobile kayması, sitenizin hem mobile uyumlu hem de hızlı olmasını zorunlu kılmaktadır. Bu noktada ise AMP imdadınıza yetişmektedir.

Nedir?

AMP, Google'ın Twitter işbirliği ile geliştirdiği açık kaynak kodlu bir  yayınlama sistemidir. Hızlandırılmış Mobil Sayfalar daha iyi ve daha hızlı kullanıcı deneyimi sağlayan mobil sayfalara olanak tanır. Bir AMP sayfası yaratmak için, sitenizin bir başka versiyonunu oluşturarak bunu Accelerated Mobile Pages standartlarına uyumlu olarak kurarsınız. İşleyişin temelinde sistem, HTML'yi basitleştirerek, bunu takiben düzenli CSS kurallarını izler ve sitenizin daha rahat mobil deneyim sunmasını amaçlar.

Nasıl İşler?

Sistem 3 ana bölümden oluşmaktadır. Bu bölümler:

  • AMP HTML: Hızlandırılmış Mobil Sayfalarda, az önce de söylediğimiz gibi, normal HTML'nin daha hafif bir versiyonu yer almaktadır. Çünkü hızlı sayfa yüklemelerini sağlamak için belirli HTML öğeleri çalışma kurallarını engellemektedir. Ayrıca hızlandırılmış sistem, CSS'nin düzenli sürümünü de kullanmanıza ihtiyaç duymaktadır. Eğer modern HTML ve CSS kullanıyorsanız AMP için bir düzenleme yapmanıza gerek kalmayabilir.
  • AMP JS (JavaScript): Hızlı site yükleme deneyimi sağlamak için, Accelerated Mobile Pages herhangi bir JavaScript kullanımını sınırlandırmaktadır. Tek istisna olarak komut dosyalarını kapsamaktadır. AMP'nin uzak tuttuğu JavaScript dosyaları sayesinde, Kolay Uygulanabilir Bileşenler Kütüphanesi sağlar. Böylelikle bu kütüphaneden, animasyonlar oluşturabilir, içeriği dinamik şekilde yükleyebilir, layoutda ve başka yerlerde daha fazlasını yapabilirsiniz.
  • AMP CDC (Content Delivery System): Genellikle Hızlandırılmış Mobil Sayfalar Önbelliği diye de bilinmektedir. AMP platformunun kritik bir bileşeni olan Proxy tabanlı içerik dağıtım ağı, hızlı teslimat için AMP içeriğini önbelleğe alır. Varsayılan olarak, CDN geçerli tüm Accelerated Mobil Pages içeriğini önbellekte tutar ve vazgeçme seçeneği sunmaz.

Kendi Sitem İçin Bu Sistemi Kullanmalı Mıyım?

Kendi geliştirdiği sistemi uygulayan web sitelerine Google, arama sıralamalarında öncelik tanımakta ve Rich Snippet'lerde çıkmasına daha fazla olanak tanımaktadır. Örneğin, haber yayınları yapan kuruluşların internet sitelerinin, hızlı bir mobil kullanıcı deneyimi sunabilmesi için, AMP sistemini kullanması keyfi değil zorunludur. Ayrıca diğer medya sitelerindeki içeriğin çoğu statik olduğundan, bu sistemi kullanan web siteleri organik trafiğini gözle görünür şekilde arttırmıştır. SEO ve Mobil performans ile ilgilenen kişilerin çoğu Hızlandırılmış Mobil Sayfaların;

  • Mobil hız performansının artışı ile etkileşim ve dönüşüm oranlarındaki artışı,
  • Organik site trafiğindeki yükselmeyi,
  • Hemen çıkma oranları ve sitede kalma oranlarının iyileşmesini etkilediği konusunda hemfikirdir. Dolayısıyla bu sistemi kullanmak web siteniz açısından olumlu sonuçlar sağlayacaktır.

İleri Okuma Kaynakları:

https://blog.hubspot.com/marketing/google-amp

https://amp.dev/about/how-amp-works/

 

En güncel gelişmelerden haberdar olmak için E-posta listemize katılın

  Beğeni

Optimist Hub Team

Optimist Hub Team

Optimist Hub; yazılım, tasarım ve pazarlama yetenekleri ile işletmelere büyük dijital çözümler sunan, müşteri deneyimi odaklı 360 Dijital Ajans.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilen Yazılar

Güncellemelerden ilk siz haberdar olmak ister misiniz?