Başa Dönün

Kopya İçeriğin Zararları


Osman Yıldırım 25/01/2018
31/05/2019 Tarihinde Güncellendi


Kopya İçerik Nedir?

Kopya içerik, web üzerindeki diğer yerlerden içerik alarak kendi sitenizde yayınlamaktır.

Yalnızca diğer web sitelerinin içeriklerini kopyalayan pek çok web sitesi vardır. Birçok site diğer web sitelerindeki makaleleri alır ve kendi web sitelerine kopyalar.

Bu davranış, Google yönergelerine ve telif hakları yasalarına aykırıdır.

Kopyalayan çoğu insan bunu bilinçli yapar. Eğer içeriği kopyaladığınızı düşünmüyorsanız; muhtemelen kopya kapsamına girmemektesiniz.

Diğer Web Sitelerinden Bilgi Görüntülerken Dikkatli Olun

Bazen web yöneticileri; kenar çubuklarında “son haberler” feed’leri veya twitter feed’leri vb. şeyleri bulundurur. Çoğu durumda, bu tür şeyleri kenar çubuğunda görüntülemek gayet güzeldir; ancak bazen web sayfaları çok daha fazla bilgi görüntülemeye başlar ve Google yönergelerinin ve telif yasalarının kurallarını çiğneme riski taşırlar.

Başka Sitelerden Ne Kadar Alıntı Yapılabilir?

Google, bu sorunun cevabını hiçbir yerde açıklamamaktadır; ancak diğer kaynaklardan gelen bilgilere göre, kopya içeriğin web sayfanızın yüzde 10’unu geçmemesi gerekmektedir.

Ayrıca bir siteden alıntı yapılacaksa; aynı yazı da veya makalede yapılan alıntıdan çok daha fazla özgün açıklamalara yer verilmelidir. Bunun yanında alıntıların hep aynı siteden yapılma durumu da hem kullanıcıların hem de Google’ın gözünde kalitenin düşmesine sebep olur.

Kopya Örnekleri

Google kopya olarak gördüklerinin örneklerini şu şekilde vermektedir:

  • Orijinal içeriği, içine herhangi bir şey eklemeden diğer sitelerdeki haliyle; direkt kopyalayıp yeniden yayınlayan siteler.
  • İçeriği diğer sitelerden kopyalayan; hafifçe değiştiren (örneğin, eş anlamlı kelimeler veya otomatik teknikler kullanarak) ve yeniden yayımlayan siteler.
  • İçeriği çoğaltan siteler.
  • Kullanıcıya önemli bir değer katmaksızın; video, resim veya diğer medyaları içeriklerine yerleştiren siteler.

Arama Motoru Sıralamaları ve Yaptırımlar

Diğer web sitelerindeki içeriği kullanmak, Google sıralamanıza yardım etmekten ziyade; daha çok zarar verecektir. Google kopya içerik yakaladığında; webmaster aracılığıyla sitenize uyarı maili gönderir. Uyarılarının dikkate alınmaması durumunda, Google’ın çok sert yaptırımlarına; hatta kopya içeriğin aşırı fazla olması gibi durumlarda de index; yani var olan bütün site içeriğinizin arama motorundan silinmesi cezasına bile maruz kalabilirsiniz.

Kaynak: varvy.com

Bu makale faydalı mıydı?
 
1107 Okunma   186 Beğeni
Author avatar

Osman Yıldırım

https://www.optimisthub.com
Sr. SEO Expert, Founder at Optimist Hub | Mentor at Visa Innovation Program & Hackquarters | Google Trusted Photographer

Önerilen Yazılar

1 yorum

  1. Esra

    Sitemize özgün içerik üretmek etik bir duruşun gereği olduğu gibi aynı zamanda seo çalışmaları için de fayda sağlar. Çok teşekkür ederim bu yazı için.

Görüşleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir