Başa Dönün

Kopya İçeriğin Zararları


Figen Yüzbaşıoğlu 25/01/2018
21/10/2018 Tarihinde Güncellendi


"Bu yazı 2 dakikada okunabilir."

Kopya içerik nedir?

Kopya içerik, web üzerindeki diğer yerlerden içerik alarak kendi sitenizde yayınlamaktır.

Yalnızca diğer web sitelerinin içeriklerini kopyalayan pek çok web sitesi vardır. Birçok site diğer web sitelerindeki makaleleri alır ve kendi web sitelerine kopyalar.

Bu davranış, Google yönergelerine ve telif hakkı yasalarına aykırıdır.

Kopyalayan çoğu insan bunu yaptıklarını bilmektedir. Eğer içeriği kopyaladığınızı düşünmüyorsanız muhtemelen kopya değildir.

 

Diğer web sitelerinden bilgi görüntülerken dikkatli olun

Bazen web yöneticileri, kenar çubuklarında “son haberler” feed’leri veya twitter feed’leri vb. şeyleri bulundurur. Bu kötü mü?
Çoğu durumda, bu tür şeyleri kenar çubuğunda görüntülemek gayet güzeldir; ancak bazen insanlar çok daha fazla bilgi görüntülemeye başlar ve bu kılavuzu veya otomatik oluşturulmuş içerik kılavuzu kuralını çiğneme tehlikesi altındadırlar.

Ne kadarı fazla?

Google, bu sorunun cevabını hiçbir yerde açıklamamaktadır; ancak diğer kaynaklardan gelen bilgi, içeriğin web sayfanızın yüzde 10’unu geçmemesi gerektiği anlamına gelir. Örneğin, yan çubuğunda haber sekmesine sahip tipik bir blog sayfasında çok kısa bir yazı yazarsanız, haber akışlarınızdaki bilgiler blog sayfanızdakinden daha fazla içeriğe sahip olabilir .

Kopya örnekleri

Google kopya olarak gördüklerinin  örneğini şu şekilde vermektedir :

  • Orijinal içeriği, içine herhangi bir şey eklemeden diğer sitelerdeki haliyle direkt kopyalayıp yeniden yayınlayan siteler
  • İçeriği diğer sitelerden kopyalayan, hafifçe değiştiren (örneğin, eşanlamlı kelimeler veya otomatik teknikler kullanarak) ve yeniden yayımlayan siteler
  • İçeriği çoğaltan siteler
  • Kullanıcıya önemli bir değer katmaksızın video, resim veya diğer medyalar gibi içerikleri yerleştirmeye adanmış siteler

Sıralama

Diğer web sitelerindeki içeriği kullanmak, Google sıralamanıza yardım etmekten daha çok zarar verecektir.

Kaynak: varvy.com (https://varvy.com/)

Bu makale faydalı mıydı?
 
859 Okunma   186 Beğeni

Önerilen Yazılar

1 yorum

  1. Esra

    Sitemize özgün içerik üretmek etik bir duruşun gereği olduğu gibi aynı zamanda seo çalışmaları için de fayda sağlar. Çok teşekkür ederim bu yazı için.

Görüşleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir