Yapılandırılmış Verinin Kötüye Kullanımı


Optimist Hub Team 26/01/2018
23/09/2020 Tarihinde Güncellendi

Okunma   Beğeni


Zengin Kartlar (Rich Snippet) Nedir?

Zengin kart yani rich snippet, organik olarak zengin sonuçlar oluşturmak ve bir konu özelinde en özet bilgiyi bulabileceğiniz bir etiketleme sistemidir.

Bu etiketleme sistemi SEO için önemlidir ve sitenize yerleştireceğiniz küçük kod parçacıklarıyla siz de zengin kartlara sahip olabilirsiniz. Zengin kartlar, arama motorlarında üst sıralarda yer alabilmek için çok faydalı olduğundan, bu uğurda birçok site Google’ı kandırmaya yönelik girişimlerde bulunabiliyor. Bu konuda Google’ın sert kurallarına değinmeden önce ülkemizde pek bilinmeyen zengin kartları biraz daha yakından tanıyalım.

Öncelikle arama motorlarında  yapılan aramalarda görünen her bir sonuca kart diyoruz. Bu kartların zengin olup olmadığını da görünümlerinden kolayca anlayabilirsiniz. Kullanıcıya çok daha fazla bilgi veren rich snippet’lar şöyle görünüyor.

Zengin kartlar nedir?

 

Normal kartlar mavi bir başlık ve yeşil renkte bir linke sahipken, zengin kartlar bunların yanı sıra kullanıcı yıldız değerlendirmeleri, ürünün fotoğrafı, pişirme süresi ve aldığı oy sayısı gibi detaylara da sahiptir. Bu da tüketicinin çok daha ilgisini çekiyor ve sitenin tıklanma sayısı kendiliğinden artıyor. Bir site için zengin snippet’a sahip olmak demek, kullanıcılara çok daha fazla bilgi vermek ve bu sebeple sitenin trafiğini organik olarak artırmak demek.

Zengin kartlar SEO için önemli mi?

Elbette önemli. Tüketici davranışı olarak, bir zengin kartlar kullanıcının ihtiyacı olan tüm detayları tek seferde veren ve bilgi doygunluğu yaşatan bir kullanımdır. Bu da daha fazla kişinin dikkatini çekmek ve daha fazla tık almak anlamına gelir. Arama motoru zamanla organik olarak artan bu ilgiyi fark eder ve sitenin güvenilirliği ve tercih edilirliği arttığı için sitenin uzun vadede sıralamalarda da üst sıralarda olmasını sağlar.

 

Neden herkes Rich Snippet sahibi olamıyor?

Gerekli kodu web sitesine ekleseniz de Rich Snippet’ınızın yayına alınacağı garanti değildir. Hangi koşullarda kullanmanıza izin vereceği bilinmiyor ama bu konuda uyulması gereken bazı kurallar olduğu da bir gerçek.

O halde neyi yapmanız gerektiğini değil ama neyi yapmamanız gerektiğini şöyle özetleyelim.

Mesela, yapılandırılmış veri işaretlemeniz Google’ın kalite standartlarını karşılamıyorsa, içeriğiniz kullanıcıya daha iyi bir deneyim yaşatmıyor ise, kaba bir dil ve her türlü nefret söylemi kullanıyorsanız, veri yanlış işaretlenmiş ise, sitenizi güvenilir kabul etmiyorsa zengin kartlarınız asla onaylanmaz.

En güncel gelişmelerden haberdar olmak için E-posta listemize katılın

  Beğeni

Optimist Hub Team

Optimist Hub Team

Optimist Hub; yazılım, tasarım ve pazarlama yetenekleri ile işletmelere büyük dijital çözümler sunan, müşteri deneyimi odaklı 360 Dijital Ajans.

3 yorum

  1. Hakan Albayrak

    Özellikle bir cümle veya birkaç cümle ile açıklanacak “nedir” ile alakalı içerikler kullanılır. Mesela rich snippets nedir sorusuna 2 cümle ile yanıt verilir. Bu da çok güzel bir örnektir. Kurumsal veya bilgi sitelerinin olmazsa olmazları haline geldi.

  2. Optimist Hub Team

    Doğru saptamalar. Teşekkürler Hakan.

  3. […] bu konuda bir önceki yazımız, aklınızdaki tüm sorulara yanıt olacaktır. Daha fazlası için buraya […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncellemelerden ilk siz haberdar olmak ister misiniz?