Başa Dönün

Android İle İşitme Cihazları Birbirine Bağlandı


Osman Yıldırım 22/08/2018
13/05/2019 Tarihinde Güncellendi


Google, Android cihazlardan doğrudan işitme cihazlarına ses akışı sağlamak için GN şirketiyle iş ortaklığı sağladı.

Danimarka’lı GN İşitme Cihazı, beş yıl önce Apple’la herhangi bir araca gerek duymadan bir iPhone’a sorunsuz bir şekilde entegre olacak bir işitme cihazı geliştirmek için anlaşma imzaladığında, işitme cihazı teknolojisinde yeni bir zemin oluşturmuştu. Ve bugün bu teknolojide önemli, yeni bir kilometre taşı sayılacak bir anlaşma oldu: Android cihazlara da aynı işlevi getirmek için Google ile ortaklık kurdu.

Google’ın Mühendislik Direktörü Seang Chau, yaptığı açıklamada, “Google, Android cihazların gelecekteki sürümlerinde işitme desteği akışı için yeni bir açık şartname oluşturmak üzere GN İşitme ile çalışıyor” dedi. Android akıllı telefonların sesi doğrudan işitme cihazlarına aktarılacak ve Android cihazlar bugün kullanılan akıllı telefonların çoğunu oluşturduğundan, işitme cihazlarını kullanan kişilerin daha fazla entegre olmasına yardımcı olacaktır. Bu, teknolojinin sağlıkla bütünleşmesi konusunda önemli bir adım.

Şimdiye kadar, işitme cihazları sesleri yükseltmek için tasarlandığından dolayı iki sistem çakışıyordu.
Artık aramalar ve telefon uygulamalarından doğrudan işitme cihazına ses akışını sağlamanın yanı sıra, kullanıcılar işitme cihazlarının sesini de kısıp açabilecekler.

“900 Milyon İşitme Engelli”

GN’in CEO’su Anders Hedegaard’a göre Android entegrasyonlu ilk işitme cihazlarının 2019’da piyasaya çıkması bekleniyor. İnsanların çevresel faktörler de dahil bir çok nedenden dolayı işitme kaybı yaşadığını biliyoruz. Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre 2013 yılında yaklaşık 360 milyon işitme kaybı yaşayan insan vardı. Şimdi ise bu rakam 466 milyon. 2050 yılında ise 900 milyona çıkacağı tahmin ediliyor. Bu teknolojiyi kullanan insanların yüzdesi her geçen gün artıyor. 2013-2014 yılları arasında işitme cihazı kullanan kişilerin yalnızca yüzde 10’u bu hizmetten yararlanıyordu…

Bu makale faydalı mıydı?
 
1206 Okunma   188 Beğeni
Author avatar

Osman Yıldırım

https://www.optimisthub.com
Sr. SEO Expert, Founder at Optimist Hub | Mentor at Visa Innovation Program & Hackquarters | Google Trusted Photographer

1 yorum

  1. Orhan Sever

    Teknolojinin sağlık ile birleşip son kullanıcıya direkt gelmesi çok iyi , bir de 466 milyon kişiyi düşünürsek çok başarılı bir anlaşma olmuş.

Görüşleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir