Mobilde Düşük Sayfa Hızı Tehlike Sinyali


Optimist Hub Team 30/07/2019

Okunma   Beğeni


Mobilde düşük sayfa hızı tehlike sinyali; internet sitenizde her şeyi doğru yaptığınızı, içeriğinizi taze tuttuğunuzu ve SEO namına doğru adımlar attığınızı mı düşünüyorsunuz? Bu adımları doğru yapmanıza rağmen, site ölçümlemesinde, organik trafiğinizin hızı her geçen gün azalıyorsa; internet sitenizin mobil açılma hızını kontrol etmeniz gerekiyor demektir.

Google 2018 yılında hız güncellemesi yapmıştı. Bu güncelleme ile, yalnızca en yavaş deneyim sunan sayfaların etkileneceğini de açık bir şekilde dile getirmişti. Ayrıca, mobil indeksleme dünyasında Google, sitenizi mobil deneyime göre sıralamaya başlamıştı ve yavaş deneyim sunanlar bu durumdan nasibini alıyordu. Peki yavaş dediğimiz, ne kadar yavaş? Bu soruya varsayımlar dışında net bir cevap vermek pek mümkün değil. Ancak, mobil sayfa hızının trafiğinizi nasıl etkilediğine değinecek ve bu konuda ipuçları paylaşacağız.

Hadi başlayalım!

Google PageSpeed Insights Aracı İle Başlayın

Bu araç genellikle doğru sonuçlar verir. Dolayısıyla, iyi bir dereceye sahipseniz, diğer çevrim içi ölçüm araçlarından da iyi bir derece alırsınız. 0'dan 100'e kadar puanlanan sitelerde 0-50 arasında yer alıyorsanız, sitenizin mobildeki hızı kötü, 50-90 arasında yer alıyorsanız iyi, 90-100 arasındaysanız mükemmel olarak değerlendirilirsiniz. 2018 yılında "hız güncellemesi" sonrası mobil deneyimi kötü olan sitelerin trafiğinde de düşüş yaşanmıştı. Eğer sizin siteniz veya müşterilerinizin sitelerinin mobil sayfa hızı 40'ın altında ise; bu konu üzerinde çalışmalara başlamalı ve rakiplerinizin de sitelerinin puanlarını bu araçla araştırarak bir kıyaslama yapmalısınız.

Aşağıda mobil sayfa hızının, trafiğinize etki edip etmeyeceğini saptayabilmeniz için bazı adımlar var.

  1. En Az Beş Rakibinizin PageSpeed Insights Aracında Aldığı Puanlara Bakın: Sizden iyi puanları olan rakiplerinizin sitelerini inceleyin ve bunları kaydedin. Ayrıca PageSpeed Insight aracını günün belirli zamanlarında sitenizin puanını değerlendirmek için tekrar kullanın. Belki düşük server yüklenmelerinden dolayı geceleri daha yüksek bir puan alabilirsiniz.
  2. Rakiplerinizin Internet Sitelerini, Trafik Tahmini Yapan Araçlar Aracılığıyla İnceleyin: SEMRush, Ahrefs gibi araçlar ile rakip internet sitelerinin, son iki yıldaki genel trafik akışını gösteren grafiklere bakarak, Google'ın bahsettiğimiz mobil hız güncellemesinden etkilenip, etkilenmediklerini anlayabilirsiniz.
  3. Önemli Seo Metriklerini Kaydedin: Sayfadan hemen çıkma oranı, ayrılma oranı, mobil kullanım gibi SEO için önemli metriklerin dışında, domain otoritesi, sayfada kullanılan kelime sayısı, arama sonuçlarında ilk sıralarda çıkan sayfaların bağlantılarını kaydetmeniz fikir sahibi olmanız açısından gerekli olan bir diğer adımdır.

Önemli bir not olarak; mobil sayfa hızınızın trafiğinizi azaltan bir faktör olup olmadığını belirlemek için, en iyi performans gösteren sitelerinizi de incelemelisiniz.

Eğer analizleriniz doğrultusunda mobil sayfa hızınız rakiplerinize göre düşük ise; aşağıda puanınızı arttırmaya yönelik, sitenizi yeniden tasarlamadan yapacağınız bir kaç ipucu bulunmakta.

  • Slider Kullanımını Bırakın: Bunlar sayfa hızını etkileyen faktörler arasında yer alır. Slider kullandığınız görselleri bulup, slider yerine text overlay kullanın. Ardından tekrar mobil sayfa hızı testi yapın. Bu düzenlemeden sonra puanınızda artış yaşanması muhtemeldir.
  • Yeni Jenerasyon Görsel Formatlarını Kullanın: Google son çıkan görsel formatları olan JPEG 2000, JPEG XR ve WebP formatlarını kullanmanızı önermekte. Çünkü bunlar, eski formatlara göre daha iyi kalitede ve daha iyi sıkıştırılmıştır. Dolayısıyla bu formatlar sitenizin daha hızlı yüklenmesini sağlar.

Önemli bir not! WebP formatı şuan Safari tarafından desteklenmemektedir.

  • Kullanılmayan Takip Kodlarını Kaldırın: Dijital pazarlamacılar, internet sitesini ölçümlemeye yarayan takip kodlarını siteye eklemeye bayılırlar. Ancak, kullanılmayan kodları çok nadiren siteden kaldırırlar ya da güncellerler. Takip kodları sayfa yüklenmesine etki eder ve birden çok kullanılmayan kod, birikme eğilimindedir. Bu sebeple kullanılmayan kodları kaldırmanız sizin yararınıza olacaktır.

Toparlayacak olursak, deneyimin mobil öncelikle olduğu internet dünyasında, mobil sayfa hızınız düşükse rekabete geriden başlıyorsunuz demektir. Durum böyle olursa, organik trafiğinizi de kaybedersiniz. PageSpeed Insight aracı ile hiç vakit kaybetmeden, bugün sitenizi ölçümleyin ve bir sonraki adımınızı daha bilinçli bir şekilde atın.

Kaynak:

https://searchengineland.com/low-mobile-page-speed-scores-may-be-killing-your-traffic-319946

En güncel gelişmelerden haberdar olmak için E-posta listemize katılın

  Beğeni

Optimist Hub Team

Optimist Hub Team

Optimist Hub; yazılım, tasarım ve pazarlama yetenekleri ile işletmelere büyük dijital çözümler sunan, müşteri deneyimi odaklı 360 Dijital Ajans.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilen Yazılar

Güncellemelerden ilk siz haberdar olmak ister misiniz?