Başa Dönün

E-Ticarette İstek Listesi Oluşturma


Figen Yüzbaşıoğlu 25/01/2018
04/11/2018 Tarihinde Güncellendi


"Bu yazı 4 dakikada okunabilir."

”İstek listesi” terimini duyunca aklınıza ne geliyor? Bu özelliğin uygulaması tam da söylendiği şekilde, sahip olunması istenen şeylerin listesidir. Bir online mağaza sahibi olarak, müşterilerinizin böyle bir listeye ürünlerini kaydetmelerini ve daha sonra onları gözden geçirip satın alabilmelerini ister misiniz? Müşterilerinizin arkadaşlarıyla ve aileleriyle kendi istek listelerini paylaşabilmelerini ister misiniz?

Alışveriş sepetinin bir parçası olarak müşterilere istek listesi özelliği sunmak alışveriş sitesine sadakat oluşturmak için harika bir yoldur.

Her e-ticaret mağazasının istek listesine ihtiyacı var mı? Çoğu durumda bu sorunun cevabı aşağıdaki nedenlerden dolayı evettir.

 

Müşterilerinizin ihtiyaçlarını anlamak

Bir istek listesi müşterinizin aklında ne olduğunu bilmek için harika bir yoldur. Satın alma geçmişini müşterinin tercihlerinin ​​küçük bir kısmı olarak düşünün. Ama, istek listesi geniş bir açık kapı gibidir – herhangi bir online mağazaya kendi müşterilerinin ne gibi şeyler beğendikleri ya da istedikleri hakkında değerli birçok bilgi verebilir.

 

Alışveriş yapanlar arkadaşları ve aileleri ile istek listelerini paylaşmak isterler

Müşterilerinizin istek listelerini arkadaşlarına ve ailelerine e-posta yoluyla gönderebilmelerini sağlamak, online alışverişi keyifli hale getirmek için hoş bir yoldur. Buna ek olarak benzersiz bir link aracılığıyla paylaşabilme özelliği getirmek iyi bir fikirdir, böylece müşteriler e-posta ya da sosyal medya gibi farklı kanallar aracılığıyla paylaşım yapabilirler.

 

İstek listesi büyük bir pazarlama aracı olabilir

Bu listeler aynı zamanda mükemmel bir pazarlama aracıdır çünkü hedef kitleye rahatlıkla ulaşır ve alıcılar daima onu kullanırlar. Örneğin: küçük kardeşiniz onun istek listesinin belirli bir e-ticaret mağazasında olduğunu söylediğinde yapacağınız ilk şey nedir? Büyük olasılıkla e-ticaret mağazasını ziyaret edip, istek listesini kontrol edip küçük kardeşiniz için bir şeyler satın alırsınız.

Peki, bir istek listesi nasıl olur da bir pazarlama aracı olur? Sebebi oldukça basittir, çevrimiçi mağazanızı yukarıdaki örnekte açıklandığı şekilde yeni müşterilere tanıtmaktadır.

 

Müşterileri mağaza sitesine dönmeye teşvik edin

Mağazada bir istek listesi özelliği olması, müşterilerinizin sitenizi tekrar ziyaret etmelerini ve  sonrasında satın alma yapmalarını sağladığından sitenizdeki geri dönüş trafiğini artırabilir. Müşterilerin, online hesaplarına istek listesini kaydetmelerine izin vermek, onlara mağazaya dönmek için bir neden verir ve istek listelerini görüntülemek veya düzenlemek için istedikleri zaman hesapta oturum açarlar.

 

İstek listesi düğünler ya da doğum günleri gibi farklı vesilelerle hediye alırken kullanılabilir. Hediye vermek isteyen biri istek listesinden nasıl bir yarar sağlayabilir?

  • Doğru hediyeyi aldıklarından emin olmalarını sağlar.
  • Alıcının hediyeyi beğeneceğine dair garanti verir.
  • Alıcının hediye paketini açtığı anda istemediği bir hediyeyi aldığınızı gösteren tuhaf anların yaşanmasını engeller.

 

İstek listesi, bir mağaza sitesinde bulunması gereken harika bir özelliktir. Peki, bir işletme sahibi bir istek listesinden nasıl yarar sağlar?

  • Çoğu kişi arkadaşı veya ailesi için çevrimiçi alışveriş yapmayı tercih ettiği için istek listesi çevrimiçi mağazanın reklamını yapmanın harika bir yoludur.
  • Mevcut müşterilerin mağazaya dönmelerini sağlar ve yeni müşterilere kapı açar
  • Mağaza yöneticilerinin istek listelerinde neler olduğunu takip etmelerini sağlar ve belirli hedef kitlelerine uygun promosyonların düzenlenebilmesini sağlar.

Kaynak: Nopcommerce Blog (https://www.nopcommerce.com/blog.aspx)

Bu makale faydalı mıydı?
 
672 Okunma   177 Beğeni

Önerilen Yazılar

Görüşleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir