Twitch’teki Yeni Gelişmeler


Optimist Hub Team 30/10/2018
23/09/2020 Tarihinde Güncellendi

Okunma   Beğeni


San Jose’da düzenlenen 4. TwitchCon oyun yayını konferansının ilk gününde platform üzerindeki son gelişmeler ve yenilikler kullanıcılara duyuruldu. Bir kısmı şimdiden eklenen, bir kısmının ise yıl sonuna doğru eklenmesi beklenen özellikler arasında en çok göze çarpan üç yenilik ise Snap Camera, Squad Streaming ve Twitch Sings oldu.

Snap Camera ve Twitch Sings

Snap Camera:, Platforma yayınlar üzerinde webcam destekli Mac ve Windows’ta kullanılabilecek ilk Snapchat uygulaması eklendi. Snap Camera adı verilen bu yeni özellik ile Snapchat’in lensleri web kamerasına taşıyarak yayınlarda filtre kullanımına başladı. OBS Skype, YouTube, Google Hangouts, Skype, Zoom ve Facebook Live gibi uygulamalarda da kullanılabilecek olan Snap Camera, uzantı desteği sayesinde Twitch yayınlarına da eklenebilecek, yayıncılar Snapchat’e özel belli lensleri Twitch yayınları üzerinden kullanabilecekler. Kullanıcılar, Lens Explorer bölümü ile istedikleri lensi arayabilir ve beğendiklerini tekrar kullanabilmek üzere favorilere ekleyebilir.

Snap Camera

© Twitch Blog

Snapchat’in 2 milyon kullanıcısını kaybetmiş olmasının üzerine geliştirilen Snap Camera’nın amacı ise sanılanın aksine kullanıcıları uygulamaya geri çekmek değil, daha çok geliştiricilerin kendi efektlerini yaratmasını sağlayarak AR Lens platformunu büyütmek. Masaüstü kamerasına taşınmaları da lens geliştiricilerin dikkatini çekebilmek adına iyi bir hamle olarak görülmekte.

Squad Streaming: Twitch üzerinden Fortnite, PUBG gibi oyunları beraber oynayıp yayın yapan kullanıcıların en büyük sorunu, beraber yayın yapmalarına rağmen izleyicilerin ekranlar arasında geçiş yapmak zorunda kalmasıydı. Herhangi bir üçüncü parti yazılıma gerek duymaksızın dört farklı yayıncıya aynı ekranda yayın yapılabilmesine olanak sağlayan bu özellik, önümüzdeki 2019 aylarında seçili kullanıcılar ile test edilerek hizmete sunulacak.

Squad Streaming

© Twitch Blog

Twitch Sings: Twitch uzun zamandan beri bünyesine yeni oyunları ve türleri eklemekteydi. Yeni gelen bir diğer oyun özelliği ise kullanıcıların karaoke yapabilmesine olanak sağlayan Twitch Sings. Harmonix tarafından geliştirilen bu yeni karaoke oyunu ile kullanıcılar canlı platformda performanslarını sergileme fırsatı bulmalarının yanı sıra, ilerleyen zamanlarda düetlerin yer alacağı düşünülüyor.

Twitch Sings

© Twitch Blog

Oyunda öncelikle kendi avatarlarını oluşturan kullanıcılar kalabalığın önündeki sahnede yer alarak ekrandan akmakta olan şarkı sözlerini ve ton yönlendirmelerini takip ederek performanslarını sergileyebilecekler. Klasik karaokeye benzememesiyle bu noktada dikkat çekilebilir, çünkü “karaoke oyunu” olduğu vurgulanan Twitch Sings ile şarkıcıdan şarkı sözleri gizleme ya da “şarkıyı vampir gibi söyle” tarzında meydan okuma yarışmaları düzenlenebilecek.

Sohbet bölümünden şarkı isteği yapabilme özelliğini de bünyesinde bulunduran Twitch Sings henüz TwitchCon’da test aşamasında ve beta sürümüyle yakın zamanda sayılı Twitch kullanıcıları ile denenmesi bekleniyor. Deneme sürecine katılmak isteyen kullanıcılar, Twitch üzerinden kayıt yapabilmekte.

Uzantı bağlantılarını daha da geliştirmeyi hedefleyen platform, bu bağlamda Adobe, Tiltify, Spotify ile işbirliği içinde. Ayda iki milyon kullanıcının uygulama üzerinden yayın yaptığını açıklayan Twitch’in yeni ekleyeceği özellikleriyle Amazon altında daha da büyüyeceği öngörülmekte.

İleri Okuma Kaynaklarımız:

(https://blog.twitch.tv/twitchcon-2018-keynote-56be103fea21)
(https://techcrunch.com/2018/10/26/snap-camera-desktop)
(https://www.theouterhaven.net/2018/10/twitch-is-getting-into-the-co-streaming-game-with-squad-stream)
(https://www.cnet.com/news/twitchcon-snapchat-squad-streams-and-everything-else-new-coming-to-twitch)
(https://techcrunch.com/2018/10/26/twitch-sings)
(https://www.eurogamer.net/articles/2018-10-27-twitch-sings-is-a-karaoke-game-for-streamers-on-twitch)
(https://techcrunch.com/2018/10/25/snapchat-q3-2018-earnings)

En güncel gelişmelerden haberdar olmak için E-posta listemize katılın

  Beğeni

Optimist Hub Team

Optimist Hub Team

Optimist Hub; yazılım, tasarım ve pazarlama yetenekleri ile işletmelere büyük dijital çözümler sunan, müşteri deneyimi odaklı 360 Dijital Ajans.

2 yorum

  1. burak

    birçok youtuber twitch’e geçmesiyle adından sık söz ettirmeye baylayan platfom bu tarz yeniliklerle popüleritesini arttıracağa benziyor. ellerinize sağlık bu bilgilendirme için

  2. Evet, popülaritesini pekiştirerek devam etmekte; Bkz. Twitch Alexa Rank

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilen Yazılar

Güncellemelerden ilk siz haberdar olmak ister misiniz?