Lojistiğe IBM’den Blockchain İle Çözüm!


Optimist Hub Team 16/08/2018
23/09/2020 Tarihinde Güncellendi

Okunma   Beğeni


IBM ve nakliye devi Maersk geçen yıl birlikte çalışarak TradeLens adında bir blockchain tabanlı nakliye çözümü geliştirmişti. Böylelikle lojistik pazarını blockchain kullanarak dijitalleştirmek için kolları sıvamıştı. Projeyi geçtiğimiz günlerde sınırlı da olsa Beta'dan kullanıma taşıdılar.

IBM Blockchain Genel Müdürü Marie Wieck, ürünün küresel ticaret iş akışının her adımını dijital ortama aktarma ve görsel veri paylaşım aracına dönüştürmenin bir yolu olduğunu söylüyor. TradeLens teknolojisi için iki şirketin; IBM'in temel teknolojisinin ve Maersk'in dünya çapında nakliye uzmanlığının bir araya gelmesi diyebiliriz. Sistem, ürünlerin fabrikadan veya sahadan teslimata kadar olan takibini blockchain ile dijitalleştiriyor.

Wieck, blockchain'in sevk edilen malların izlenme sürecini gerçekten değiştirdiğini söylüyor. Blockchain, önceki yöntemlere göre birkaç belirgin avantaj sağlıyor. Wieck sistemin yeni başlayanlar için daha güvenli olduğunu ve dijital şifrelemeyi de daha güvenli hale getirdiğine dikkat çekiyor. Yani sistemi kullananlar iş akışının tüm yönünü gerçek zamanlı olarak kontrol edebiliyor. İş zincirinde istediği kısıma sistem üzerinden erişerek tek tıkla tüm süreci kolayca izleyebiliyor. Bu sistemin aynı zamanda sahtekarlığı azaltacağı ya da tamamen önleyeceği de iddia ediliyor. Wieck konuyla ilgili şu yorumda bulundu: “Başlangıçta hileli verileriniz varsa, blockchain bunu engellemeye yardımcı olmaz. İşe yaradığı bir şey varsa o da, her veri kümesini doğrulayan birden fazla kişiye sahip olmanız...” Yani kripto parada olduğu gibi işlem birkaç farklı doğrulamadan geçiyor.

300 Noktada 94 Girişim

API'lara gelince, sistem bir gönderi bilgi platformu haline geldiğinden geliştiriciler, sistemdeki verilerin avantajlarından yararlanarak daha büyük bilgi ve ürün üretebilirler. Standart bir kargo faturalandırılması gibi şeyler de bu API'larla uyumlu hale getirilebilir. Yani mevcut iş standartlarını birleştiriyor ve aynı zamanda herkese yarar sağlayacak yeni oluşumlara da kapı aralıyor.

Şimdiye kadar, gümrüklerden limanlara, nakliyecilerden lojistik şirketlerine kadar TradeLens kullanan dünya çapında 300 noktada 94 girişim var. IBM Blockchain Genel Müdürü Marie Wieck sonuç olarak TradeLens’in bundan sonra ticareti daha güvenli hale getireceğini ve kolaylaştıracağını söyledi ve şöyle devam etti: “Dünya çapında 300 ticaret merkezinin kapsamasına girmiş olmasından dolayı, küresel bilgi alışverişi için çok iyi bir temel girişimdir. Ben şahsen bu durumun güven oluşturduğunu düşünüyorum ve bu birçok şeye yardımcı olabilir “ dedi.

IBM ve Maersk şirketlerinin blockchain teknolojisini kullanması bitcoin ve benzeri kripto paralara olan güveni de şüphesiz olumlu yönde etkileyecektir.

En güncel gelişmelerden haberdar olmak için E-posta listemize katılın

  Beğeni

Optimist Hub Team

Optimist Hub Team

Optimist Hub; yazılım, tasarım ve pazarlama yetenekleri ile işletmelere büyük dijital çözümler sunan, müşteri deneyimi odaklı 360 Dijital Ajans.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncellemelerden ilk siz haberdar olmak ister misiniz?