Online Bir İşletmeye Başlamadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler


Optimist Hub Team 24/01/2018
23/09/2020 Tarihinde Güncellendi

Okunma   Beğeni


Bir girişimci olarak kendi işinizi kurmayı hayal ediyor musunuz? Kendi patronunuz olmak istiyorsanız ve kendi çevrimiçi işinize başlamayı planlıyorsanız, şimdi zamanıdır. Çevrimiçi bir iş kurmak diğerlerine oranla oldukça ucuz; hiç olmadığı kadar kolay ve hızlı. Ancak bu, e-Ticaret sektöründe başarılı olmanın daha kolay olduğu anlamına gelmiyor. Kendi işinize başlamak ve başarılı olabilmek birbirlerinden farklı iki şeydir.

Online bir işe başlamadan önce dikkate alınması gereken bir çok faktör vardır:

Ürün talebini kontrol etme
Çoğu zaman, birçok girişimci ürünlerinin online bir işletme için mükemmel olmadığını itiraf etmekten hoşlanmaz. Piyasada ürüne olan gerçek talebin nasıl olduğunu görmeden bir e-ticaret sitesi kurulumuna çok fazla para ve ay harcamak akıllıca bir fikir değildir.
Online mağazanızda sunmayı planladığınız ürünlerle kaç kişinin ilgilendiğini öğrenmek için bir blog başlatabilirsiniz. Ürününüze olan talebin gelecek ay ve yıllarda ne düzeyde artıp azalacağını görmek için geçmiş istatistiklere ve verilere bakmak mükemmel bir yoldur. Eğer ürünleriniz yeni bir pazarda yer alacaksa, online anketler aracılığı ile sanal ortamda alışveriş yapanların ürünlerinizi alıp almayacağını öngörebilirsiniz.

Online mağazanıza trafiği nasıl çekeceksiniz?
Online mağazanıza ait bir sitenizin olması insanların e-Ticaret sitenizi kolayca bulacakları anlamına gelmez. Bu, birçok girişimcinin siteyi başlattıktan hemen sonra çok para kazanmaya başlayacağını düşünmesine neden olan yaygın yanlış düşüncelerden biridir. Bu tamamen yanlış bir inanıştır.
Arama motoru optimizasyonu (SEO), sitenize çevrimiçi trafik kazandırmak için düzenli aralıklarla yapılması gereken; çaba ve sürekli çalışmayı gerektiren bir işlemdir. Arama motorları, işletmelerin ürün veya hizmetlerini hedef müşterilerine sunduğu en yaygın araçtır. Online mağazanızın arama motorlarındaki sıralaması, arama motorlarına yönelik olarak sitenizi ne kadar iyi optimize ettiğinizle yakından alakalıdır. Bunu nasıl başaracağınızı bilmiyorsanız, profesyonel yardım almanız önemlidir.

Peki ya lojistik?
Site büyüdükçe işletmeler artan kazançlarını, ürünlerini üreten ve tedarik eden şirketler ile paylaşmaktan hoşlanmazlar. Bu süre zarfında, birçok girişimci kendi ürünlerini üretmeyi düşünür. Tabii ki bu harika bir fikirdir çünkü artık üretim hattınız ve sizden satın alma yapmak isteyen müşterileriniz konusunda bir uzmansınızdır. Böyle düşününce kendi ürünlerinizi üretme fikri mantıklı geliyor fakat bu o kadar kolay mı?
Pek sayılmaz! Birçok yeni şirket, ürünlerinin üretimini Asya’dan tedarik etmeyi düşünmektedir.

Asya’da üretim ucuzdur ve ürünün seri üretimi kolaydır; ancak birçok sorunla karşı karşıya kalabilirsiniz:

• Dil engeli
• Farklı ülkelerdeki farklı kalite kontrol politikaları (başka bir ülkede yapılacak herhangi bir şey için sizin ülkenizde izin verilmeyebilir.)

Bu sorunlara alternatif çözümünüz olsa bile, uğraşmanız gereken en önemli şeylerden biri lojistiktir. Kendi ülkenizde online siteniz aracılığı ile sattığınız ürününüzün yüklemesini farklı bir ülkeden nasıl yapacaksınız? Lojistik maliyeti ne kadar olacak? Ürünlerinizin yurtdışında üretilmesine gerçekten değer mi?
Online işletmeye başlamanın en akıllıca yolu lojistik hakkında bilgi edinmek ve işe başlamadan önce yukarıdaki tüm soruların cevaplarını bulmaktır.

Kaynak: Nopcommerce Blog (https://www.nopcommerce.com/blog.aspx)

En güncel gelişmelerden haberdar olmak için E-posta listemize katılın

  Beğeni

Optimist Hub Team

Optimist Hub Team

Optimist Hub; yazılım, tasarım ve pazarlama yetenekleri ile işletmelere büyük dijital çözümler sunan, müşteri deneyimi odaklı 360 Dijital Ajans.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilen Yazılar

Güncellemelerden ilk siz haberdar olmak ister misiniz?