YouTube, Video İzlerken Harcadığınız Süreyi Tutuyor


Optimist Hub Team 28/05/2019
17/06/2019 Tarihinde Güncellendi

Okunma   Beğeni


YouTube’da Kaç Saat Video İzliyorsunuz?

Google, YouTube’un videoları ne kadar izlediğinizi hesaplayabilecek özelliğiyle “dijital refah" araçlarını genişletiyor. İnternette ne kadar zaman geçirdiğimizi bilmek hepimizin ilgisini çeken bir konudur. Diğer birçok uygulama gibi Youtube da bunu dikkate alarak izleme kontrolü sağlayabileyeceğimiz bir özellikle karşımıza çıkıyor.  Uygulamanın asıl amacına göz atacak olursak; kullanıcıların mola verme seçeneğini kullanarak görüntüleme davranışları üzerinde daha iyi kontrol sahibi olmalarını sağlayabilmek. “Zaman İzlemeli” özelliği YouTube kullanıcılarının dün, bugün ve son 7 gün içinde ne kadar video izlediklerini bildiriyor.

Şirket, Apple ve Facebook ile birlikte, cihaz ve servislerinin insan psikolojisindeki zayıflıkları kullanarak bağımlılık yarattığının sorumluluğunu çok yakın zamanda üstlendiler. Şimdilerde ise bağımlılık yaratmalarından doğan beklenmeyen sonuçlar ile yüzleşiyorlar.

Sadece Youtube değil, “Android”, “Gmail”, “Google Fotoğraflar” da da dijital refah ele alınıyor.

Bu yılın başlarında gerçekleşen Google 1/O geliştirici konferansında bir dizi denetim sunuldu. Youtube kullanıcıları, görüntülemelerini duraklatmak için hatırlatıcıları “Ara Ver” kullanabilecekler; eğer isterlerse bildirim seslerini belirli bir süre için devre dışı bırakabilecekler.  Özellikle akıllı cihazlara bağlı yaşayan çocuklar “Ara ver” uyarısından sonra ellerindeki telefonu, tableti kenara mı koyarlar yoksa videoyu kapatıp oyun mu açarlar bilinmez ama bu hem YouTube’un hem de çocukların geleceği için atılmış güzel bir adım gibi gözüküyor.

Dijital Refah Uygulamasının Kullanımı

Google, gerçekleşen konferansta, hesap menüsünde görünecek olan “Zaman İzlemeli” bir profili kullanıma sunmaya hazır olduğunu söylemişti. Özellik geldiğinde, istatistiklerinize profil menüsünden ulaşabilirsiniz. Şirket, bu bilgilerin YouTube izleme geçmişinize göre hesaplandığını söylüyor. Bu, geçmişinizdeki videoları sildiyseniz veya Gizli Mod'da izlediyseniz, söz konusu görüntüleme sayılmayacak demektir. Ayrıca, geçmişinizi duraklatırsanız, istatistiklerinizi de takip edemezsiniz. Youtube TV ve Music’in izleme geçmişine dahil olup olmayacağı belirsizdi fakat “Yardım” sekmesine tıkladığımızda dahil olduklarını görüyoruz.

YouTube TV’nin izleme geçmişinde sayılması yanlış tespitlerde bulunmamıza yol açabilir. En azından bu verileri ayrı bir bölüm olarak göstermek daha sağlıklı olabilirdi. Bu yeni özellikle belki bir nebze de olsa aileler çocuklarının Youtube’da geçirdiği süreyi takip etme şansı yakalayabilirler.

Kaynak : https://techcrunch.com/2018/08/27/youtube-expands-its-digital-wellbeing-tools-to-track-time-spent-watching-videos/

En güncel gelişmelerden haberdar olmak için E-posta listemize katılın

  Beğeni

Optimist Hub Team

Optimist Hub Team

Optimist Hub; yazılım, tasarım ve pazarlama yetenekleri ile işletmelere büyük dijital çözümler sunan, müşteri deneyimi odaklı 360 Dijital Ajans.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilen Yazılar

Güncellemelerden ilk siz haberdar olmak ister misiniz?